Zásoby / Inventory
Zásoby jsou majetek, který jednotka drží za úcelem opetného prodeje.[1] IFRS hovorí o cene porízení (IAS 2.11) a cene konverze (IAS 2.12-15). Tento akademický (a znacne teoretický) pohled na problematiku se do praxe zavádí težko. Proto tato kapitola k problematice pristupuje zpohledu „plných absorpcních cen“.[2]
Inventory comprises assets held for sale in the normal course of business[3]. IFRS discusses “costs of purchase” (IAS 2.11) and “costs of conversion” (IAS 2.12-15). This academic (and highly theoretical) approach has drawbacks. Primary among them is the difficulty in converting it into day-to-day practice. Consequently, this chapter approaches this topic from the perspective of “full absorption costing”.
(Plné) absorpcní ceny / Full absorption costing
Plná absorpcní cena se skládá zprímých a neprímých nákladu.[4] Mezi prímé náklady patrí prímý materiál (obchodní zboží) a prímé mzdy. Mezi neprímé náklady patrí fixní a variabilní výrobní náklady.[5]
Fully absorbed costs[6] comprise direct and indirect manufacturing costs. Direct costs include direct material (merchandise) and direct wages. Indirect costs (overhead) include fixed and variable production costs[7].
Vyloucené položky[8] / Exclusions[9]
Správní a obecné náklady / Administrative and general expenses
Platy a jiné odmeny pracovníku správy, odpisy a pronájmy majetku používané ve správe, výzkum, vývoj, marketing, reklama, a ostatní náklady, které nesouvisí s výrobou, odbytem a nemohou se považovat za ostatní (financní).
Salaries and other compensation of administrative employees, depreciation and rent of administrative assets, research, development, marketing, advertising and other expenses not considered production, selling or other (financial).
Odbyt obecne / Selling expenses
Platy a provize obchodních zástupcu, odpisy a pronájmy majetku používaného v odbytu a ostatní náklady související sodbytem.
Salaries and commissions of sales representatives, depreciation and rent of assets used in sales, other sales related expenses.
Preprava a skladování nesouvisející s výrobou / Delivery and warehousing
Náklady související sprepravou a skladováním už hotových výrobku a polotovaru, který je urcen kdalšímu prodeji.
Expenses related to the warehousing and transportation of finished goods (including work in process intended for resale).
Nadbytecné zmetky / Abnormal amounts of wasted materials, labor or other production costs
Zmetky (znehodnocený materiál, nevyužitá pracovní síla atd.), kterým se dá rozumným využitím dostupných prostredku predejít.
Wastage (material, wages, etc.) that could have been avoided using readily available means.
Odstavené ci málo využité výrobní zarízení / Idle or underutilized plant capacity
Náklady (vcetne odpisu) související svýrobním zarízením, které se bud momentálne nepoužívá ve výrobe, nebo se používá jen cástecne.
Expenses (including depreciation) related to productive assets not being currently utilized or only being partially utilized in production.
Noremní objem výroby / Normal capacity
Behem období, kdy je abnormálne vysoký ci nízký objem výroby, fixní náklady se alokují na každou jednotku ne na základe skutecné výroby, ale na základe normální (prumerné) výroby.
During periods of abnormally high or low production, fixed overheads are allocated to units produced using normal (average), rather than actual capacity.
Postupy / Procedures
IFRS nepredepisuje žádné konkrétní úcetní postupy. Úcetní jednotka proto muže zvolit jakýkoliv postup, který:
1. zahrne do nákladu na prodané zboží (výrobky ci služby) všechny náklady vecne související s výrobou (prímé i neprímé)
2. vyloucí všechny náklady, které svýrobou vecne nesouvisí.
Pokud se dodržují tyto dva základní požadavky, pravidla IFRS jsou dostatecne flexibilní, takže jednotka si muže vybrat zcelé škály možných postupu.[10]
IFRS does not prescribe particular accounting policies or procedures. The accounting entity can therefore select any policy that:
1. Includes in cost of sales all costs that pertain to production.
2. Excludes from cost of sales any costs that do not pertain to production.
As long as the entity fulfills these basic requirements, it may choose any accounting policy that avoids excessive costs or complications[11].
Náklady související s prodejem / Cost of sales
Ziskove zamerené firmy se obvykle snaží minimalizovat pracovní kapitál tím, že omezují zásoby. Proto primární dopad IAS 2 (ackoliv se nazývá „Zásoby“) není na rozvahu, nýbrž na výsledovku (kde náklady související sporízením zboží, výrobku ci poskytnutí služeb bývají obvykle nejvýznamnejší položkou).[12]
Profit oriented companies seek to minimize working capital by limiting inventory. Thus, although titled “Inventory”, IAS 2 primarily influences the income statement (where cost of sales is generally the single, largest expense item[13]).
Príklady / Examples
Zboží / Merchandise
15.12.R1 porídila XYZ zboží za 1.000.
On 12/15/Y1, XYZ purchased merchandise for 1,000.
|
12/15/Y1 / 15.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5 |
1,000 |
||
|
Cash / Peníze |
1.1.1.1 |
1,000 |
||
Stejná situace sobmenou, že XYZ koupila zboží na fakturu, kterou zaplatila 14.1.Y2.
Same facts except it purchased the goods on credit, paying on 1/14/Y2.
|
12/15/Y1 / 15.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5 |
1,000 |
||
|
Trade payable / Závazek zobch. styku |
2.1.1.1 |
1,000 |
||
|
1/14/Y2 / 14.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade payable / Závazek zobch. styku |
2.1.1.1 |
1,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
1,000 |
||
Stejná situace sobmenou, že se firma rozhodla sledovat každého dodavatele a každý druh zboží zvlášt.[14]Dodavateli priradila evidencní císlo 456 a zboží 321.[15]
Same facts except the company decided to record each supplier and type of merchandise separately[16]. It assigned number 321 to the supplier and 456[17] to the merchandise.
|
12/15/Y1 / 15.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.456 |
1,000 |
||
|
Trade payable / Záv. zobchodního styku |
2.1.1.1.321 |
1,000 |
||
„Metoda A“ / Perpetual method
Stejná situace jako první príklad s tím, že 20.12.R1 zboží prodala za 2.000 (placené hotove).
Same facts as the first example except XYZ sold the goods for 2,000 (in cash) on 12/20/Y1.
|
12/15/Y1 / 15.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5 |
1,000 |
||
|
Cash / Peníze |
1.1.1.1 |
1,000 |
||
|
12/20/Y1 / 20.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash / Peníze |
1.1.1.1 |
2,000 |
||
|
4 |
2,000 |
|||
|
Cost of sales / Náklady na prodej |
5.1 |
1,000 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5 |
1,000 |
||
Stejná situace sobmenou, že zboží bylo prodáno na fakturu. Zároven se XYZ rozhodla sledovat jak zákazníka, tak výnos a náklady zvlášt, ve svém financním okruhu (pomocí vlastního „podrozvahového“[20] úctu). Zákazníkovi priradila císlo 789.
Same facts except the goods were sold on credit (to customer # 789) and XYZ decided to maintain a separate (IFRS[21]) account for each customer, expense and revenue (by type).
|
12/20/Y1 / 20.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka zobch. styku |
1.1.3.1.789 |
2,000 |
||
|
Revenue / Výnosy |
4.3.2 |
2,000 |
||
|
Cost of sales / Náklady na prodané zboží |
5.1.4 |
1,000 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.456 |
1,000 |
||
|
1/20/Y2 / 20.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
2,000 |
||
|
Trade receivable / Pohledávka zobch. styku |
1.1.3.1.789 |
2,000 |
||
Stejná situace sobmenou, že se firma rozhodla prodeje sledovat stejne podrobne i na výsledovce.
Same facts except it decided to use the same level of disaggregation in its income statement.
|
12/20/Y1 / 20.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka zobch. styku |
1.1.3.1.789 |
2,000 |
||
|
Revenue / Výnosy |
4.3.2.456 |
2,000 |
||
|
Cost of sales / Náklady na prodané zboží |
5.1.4.456 |
1,000 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.456 |
1,000 |
||
Stejná situace sobmenou, že se rozhodla sledovat zboží namísto UPC specificky, pomocí sériového císla (98765).
Same facts except it decided use the good’s serial number (98765) rather than UPC.
|
12/20/Y1 / 20.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka zobch. styku |
1.1.3.1.789 |
2,000 |
||
|
Revenue / Výnosy |
4.3.2.98765 |
2,000 |
||
|
Cost of sales / Náklady na prodané zboží |
5.1.4.98765 |
1,000 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.98765 |
1,000 |
||
Dodatecný komentár / Supplemental comment
Úctovou osnovu, která dokáže sledovat všechny informace nutné ksestavení zprávy podle IFRS, je možné sestavit bez vetších komplikací. Je však nemožné sestavit úctovou osnovu, která vedle IFRS umožnísestavení vnitropodnikových správ, danových priznání a zpráv podle národních standardu (v zemích, kde to zákon vyžaduje) u jakékoliv než té nejjednodušší firmy bez mezinárodní pusobnosti[22].
Obviously, devising a classification scheme with this level of disaggregation is not particularly complicated. Defining a single chart of accounts capable of supporting IFRS requirements, management’s own requirements, the requirement of tax law and (in countries with the mandate) national accounting legislation is, on the other hand, a Sisyphean task at any but the simplest[23], local company.
„Metoda B“ / Periodic method
1.1.R1 XYZ prodala 2 jednotky zboží typu 123 za celkem 500 (zákazník platil hotove). 2.1.R1 prodala 4 jednotky stejného zboží (zákazník zaplatil platební kartou). Podobne pokracovala až do 31.3.R1, kdy vycíslila náklady na prodané zboží. Protože pohyby na sklade úctovala jen periodicky, použila pritom doplnující tabulky SK-123 (a metodu FIFO).
On 1/1/Y1, XYZ sold 2 units of merchandise type 123 at retail for 500 (in cash). On 1/2/Y1, it sold another 4 units for 1,000 (credit card sale). It continued in the same manner until 3/31/R1, when it determined cost of sales. Since it elected a periodic inventory method, it used supplemental schedule IC-123 (and a first-in, first-out assumption) for this purpose.
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash / Peníze |
1.1.1.1 |
500 |
|
|
|
Revenue / Výnosy |
4 |
|
500 |
|
|
1/2/Y1 / 2.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Receivable from bank / Pohledávka vuci bance |
1.1.3.2 |
1,000 |
||
|
Credit card fee / Bankovní poplatek |
5.2.11.2 |
20 |
||
|
Revenue / Výnosy |
4 |
980 |
||
|
1/3/Y1 / 3.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
980 |
||
|
Receivable from bank / Pohl. vuci bance |
1.1.3.2 |
980 |
||
|
3/31/Y1 / 31.3.R1 |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
||
|
Cost of sales / Náklady na prodej |
M-123 / 5.1 |
549,000 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
M-123 / 1.1.4.5 |
549,000 |
||
|
Schedule M-12 3 / Tabulka Z-12 3 |
|||||||
|
Merchandise 12 3 in warehouse / Obchodní zboží 12 3 na sklade |
|||||||
|
Date |
Description |
SD |
# |
Cost |
WR |
Rel. |
|
|
Datum |
Popis |
ZD |
Mn. |
Cena |
Pr. |
Vý. |
|
|
|
In warehouse / Na sklade |
|
|
|
|
|
|
|
1.1 |
Beg. Bal. / Pocát. stav |
PI-Y0 (FI-R0) |
160 |
130 |
20,800 |
||
|
1.2 |
Release / Výdaj |
Rel 5 (Vý 5) |
(10) |
130 |
(1,300) |
||
|
- |
Release / Výdaj … |
- etc. / atd. - |
- |
130 |
- |
||
|
5.1 |
Purchase / Nákup |
WR 14 (Pr 14) |
2,800 |
125 |
350,000 |
||
|
- |
Release / Výdaj … |
- etc. / atd. - |
- |
125 |
- |
||
|
14.2 |
Release / Výdaj |
Rel 27 (Vý 27) |
(5) |
125 |
(625) |
||
|
15.2 |
Purchase / Nákup |
WR 87 (Pr 87) |
1,600 |
120 |
192,000 |
||
|
16.2 |
Release / Výdaj |
Rel 98 (Vý 98) |
(15) |
120 |
(1,800) |
||
|
- |
Release / Výdaj … |
- etc. / atd. - |
- |
120 |
- |
||
|
31.3 |
Q1 Subtotal / K1 Mezisouc |
562,800 |
(546,000) |
||||
|
|
In store / V obchodech |
|
|
|
|
|
|
|
1.1 |
Beg. Bal. / Pocátecní stav |
ROS (MOT) |
|
(22,000) |
|||
|
31.3 |
Ending bal Konecný stav |
ROS (MOT) |
19,000 |
||||
|
Q1/K1 |
Cost of sales / Náklady |
(549,000) |
|||||
|
1.4 |
- etc. / atd. - |
- |
- |
- |
- |
||
Použité zkratky: [26] ZD (zdrojový doklad), Mn (množství), Pr (príjem na sklad), Vý (výdaj ze skladu), FI (fyzická inventura skladu provedená za prítomnosti auditora), Vý 5 (výdejka ze skladu císlo 5 podepsaná vedoucím skladu a príjemcem zboží), Pr 14 (príjemka na sklad císlo 14 podepsaná vedoucím skladu a dopravcem), MOT (maloobchodní tabulka – další doplnující tabulka, v níž se shromaždují a analyzují informace získané od jednotlivých prodejen).
The acronyms used [27] : SD (source document), # (units received), WR (warehouse receipt), Rel (warehouse releases), PI (physical warehouse inventory taken in the presence of the auditor), Rel 5 (Warehouse Release Order # 5 signed by the warehouse supervisor and employee receiving goods), WR (Warehouse Receipt # 14 signed by the warehouse supervisor and shipper), ROS (Retail Outlet Schedule, where information from individual retail outlets assembled, collated and analyzed).
Stejná situace sobmenou, že se firma rozhodla místo FIFO použít vážený prumer (který se pocítal kvartálne).
Same facts except it measured inventory as weighted average cost (calculated quarterly).
|
Schedule M-12 3 / Tabulka Z-12 3 |
|||||||||||||
|
Merchandise 12 3 in warehouse / Obchodní zboží 12 3 na sklade |
|||||||||||||
|
Date |
Description |
SD |
# |
Cost |
WR |
Rel. |
|||||||
|
Datum |
Popis |
ZD |
Mn. |
Cena |
Pr. |
Vý. |
|||||||
|
|
In warehouse / Na sklade |
|
|
|
|
|
|||||||
|
1.1 |
Beg. Bal. / Pocát. stav |
PI-Y0 (FI-R0) |
160 |
132.65 |
21,224 |
|
|||||||
|
1.2 |
Release / Výdaj |
Rel 5 (Vý 5) |
(10) |
123.42 |
(1,234) |
||||||||
|
- |
Release / Výdaj … |
- etc. / atd. - |
- |
123.42 |
|
||||||||
|
5.1 |
Purchase / Nákup |
WR 14 (Pr 14) |
2,800 |
123.42 |
345,579 |
|
|||||||
|
- |
Release / Výdaj … |
- etc. / atd. - |
- |
123.42 |
|
||||||||
|
14.2 |
Release / Výdaj |
Rel 27 (Vý 27) |
(5) |
123.42 |
(617) |
||||||||
|
15.2 |
Purchase / Nákup |
WR 87 (Pr 87) |
1,600 |
123.42 |
197,474 |
|
|||||||
|
16.2 |
Release / Výdaj |
Rel 98 (Vý 98) |
(15) |
123.42 |
(1,851) |
||||||||
|
- |
Release / Výdaj … |
- etc. / atd. - |
- |
123.42 |
|
|
|||||||
|
31.3 |
Q1 Subtotal / K1 Mezisouc |
564,277 |
(546,998) |
||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
In store / V obchodech |
|
|
|
|
|
|||||||
|
1.1 |
Beg. Bal. / Pocát. stav |
ROS (MOT) |
|
(22,000) |
|||||||||
|
31.3 |
Ending bal / Konecní stav |
ROS (MOT) |
19,000 |
||||||||||
|
Q1/K1 |
Cost of sales / Náklady |
(549,998) |
|||||||||||
|
1.4 |
- etc. / atd. - |
- |
- |
- |
|
- |
|||||||
|
3/31/Y1 / 31.3.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cost of sales / Náklady na prodej |
M-123 / 5.1 |
549,998 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
M-123 / 1.1.4.5 |
549,998 |
||
Stejná situace sobmenou, že prodeje vypadaly takto: 1.1.R1, 09:15.47, prodejna císlo 4, pokladna 8, jeden kus zboží s UPC 123-456 za 250; 1.1.R1, 11:46.13, prodejna císlo 4, pokladna 6, jeden kus stejného zboží za 250; 2.1.R1 16:45.26 prodejna císlo 8, pokladna 12, dva kusy za 500;… 30.3.Y1 12:18.28, prodejna císlo 2, pokladna 5, jeden kus 250. Protože se jednalo o relativne velký objem jednotlivých transakcí, XYZ se rozhodla jak výnosy, tak náklady úctovat periodicky.
Same facts except 1/1/Y2, 09:15.47, outlet 4, register 8, one unit merchandise with a UPC of 123-456 for 250; 1/1/Y1, 11:46.13, outlet 4 register 6, one unit of the same merchandise for 250; 1/2/Y1, 16:45.26, outlet 8, register 12, two units 500;… 3/30/Y1, 12:18.28, outlet 2 register 5, one units for 250. As a large number of individual transaction occurred, XYZ decided to record both revenue and expenses periodically.
|
3/31/Y1 / 31.3.R1 |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
||
|
Cash / Peníze |
MS-123 / 1.1.1.1 |
574,542 |
||
|
MS-123 / 1.1.1.2 |
477,900 |
|||
|
Credit card fee / Bankovní poplatek |
MS-123 / 5.2.11.2 |
9,558 |
||
|
Revenue / Výnosy |
MS-123 / 4 |
1,062,000 |
||
|
Cost of sales / Náklady na prodej |
IC-123 / 5.1 |
531,000 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
IC-123 / 1.1.4.5 |
531,000 |
||
|
Supplemental schedule MS-12 3 / Doplnující tabulka PZ-12 3 |
|||||
|
Merchandise Sales: UPC 12 3-456 / Prodej zboží kód 12 3-456 |
|||||
|
TS |
POS |
UA |
GS |
CgS |
BC |
|
CD |
MP |
MK |
H |
PK |
BP |
|
1.1.R1, 09:15.47 |
4/8 |
1 |
250 |
0 |
0 |
|
1.1.R1, 11:46.13 |
4/6 |
1 |
250 |
5 |
|
|
2.1.R1 16:45.26 |
8/12 |
2 |
500 |
10 |
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
30.3.Y1 12:18.28 |
2/5 |
1 |
250 |
0 |
0 |
|
574,542 |
477,900 |
9,558 |
|||
|
|
|
|
|||
|
TS (time stamp), POS (point of sale), PM (payment method), UA (sale in units), CS (cash), CgS (charge sales), BC (bank charges) |
|||||
|
CD (datum a cas), MP (místo prodeje), ZP (zpusob platby), MK (množství vkusech), H (hotove), PK (platební kartou), BP (bankovní poplatky) |
|||||
Manka a škody (prirozené úbytky) / Shrinkage
20.2.R2 XYZ zjistila, že místo ocekávaných 100 na prodejne 3 mela ve skutecnosti pouze 97. Protože se jednalo o drobné krádeže, kterým jednotka nemohla ani pri prijetí rozumných opatrení úplne predejít, úbytek klasifikovala jako normální.
On 2/20/Y2 XYZ determined that rather than the expected 100 units at outlet 3, it had only 97. Since the loss was attributable to shoplifting (which could not be, using reasonably practical measures, completely eliminated), it classified this shrinkage as normal.
|
2/20/Y2 / 15.2.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Shrinkage / Úbytek |
5.2.8.1 |
30 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.123 |
30 |
||
Stejná situace s obmenou, že zákazník upustil jednotku zboží tak neštastne, že ji úplne znicil. Jednotka vystavuje zboží vregálech, proto se nedá temto ztrátám úplne zabránit.
Same facts except a customer dropped the merchandise in such a manner that it was damaged beyond repair. Since the entity sells the goods on open shelves, such losses cannot be completely eliminated.
|
2/20/Y2 / 15.2.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Shrinkage / Úbytek |
5.2.8.2 |
30 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.123 |
30 |
||
Stejná situace, pouze zamestnanec prejel zboží vysokozdvižným vozíkem. Protože se nejednalo o úmyslný cin, úbytek byl opet klasifikován jako normální.
Same facts except an employee ran over several products with a forklift. Since it was not intentional, this shrinkage was also classified as normal.
|
2/20/Y2 / 15.2.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Shrinkage / Úbytek |
6.4.1.2 |
30 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.123 |
30 |
||
Stejná situace sobmenou, že zamestnanci ukradli zboží ze skladu. Temto krádežím by se melo zabránit, proto byl úbytek klasifikován jako abnormální.[32]
Same facts except the entity determined that employees stole merchandise from the warehouse. Since this loss could have been reasonably prevented, it was classified abnormal[33].
|
2/20/Y2 / 15.2.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Shrinkage / Úbytek |
5.3.3 |
30 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.123 |
30 |
||
Stejná situace s obmenou, kdy ztráta vznikla proto, že vedoucí nákupu objednal príliš mnoho zboží, které se nakonec nepodarilo prodat. Protože ho tolik objednávat nemusel, ztráta byla klasifikovaná jako abnormální.
Same facts except the purchasing manager ordered too much merchandise. Since he was not required to place this excessive order, the loss was classified abnormal
|
2/20/Y2 / 15.2.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Shrinkage / Úbytek |
5.3.3 |
30 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.123 |
30 |
||
„Metoda B“ / Periodic method
Stejná situace s tím, že jednotka používala periodickou metodu.
Same facts except the entity used a period method to record cost of sales.
|
2/15/Y2 / 15.2.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
|
Shrinkage / Úbytek |
5.3.3 |
30 |
|||
|
Cost of goods sold / Náklady na prodané zboží |
5.1.4 |
30 |
|||
Penežní slevy, rezervy na reklamace, doprava a vedlejší náklady / Cash discounts, returns and allowances, delivery and related costs
Behem prvního kvartálu jednotka DEF koupila zboží c. 234 v hodnote 9,900,000. Za prepravu zaplatila: 50,000 (spedice), 75,000 (celní poplatky), 10,000 (nevratná dan zobratu) a 15,000 (pojistné[34]). Na základe historické zkušenosti odhadla, že zboží vhodnote 200,000 bude vadné (jednotka má právo vadné kusy reklamovat u výrobce). Nakonec odhadla, že jí bude náležet množstevní sleva ve výši 100,000.[35]
During the first quarter, DEF purchased merchandise # 234 for 9,900,000. In delivery charges is paid: freight forwarding 50,000, customs fees 75,000, non-refundable sales tax 10,000 and insurance 15,000[36]. Based on historical experience, it estimated merchandise worth 200,000 would be defective (it has the right to return defective merchandise to the manufacturer for full credit). It also estimated that, by period end, it would be entitled to a quantity discount of 100,000[37].
|
2/1/Y1 / 1.2.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.234 |
9,900,000 |
||
|
Freight / Spedice |
5.1.1.2.1 |
50,000 |
||
|
Custom’s fees / Celní poplatky |
5.1.1.2.2 |
75,000 |
||
|
Taxes / Dane |
5.1.1.3.1 |
10,000 |
||
|
Instance / Pojistné |
5.1.1.3.2 |
15,000 |
||
|
Accounts payable / Závazky zobch. styku |
2.1.1.1 |
9,900,000 |
||
|
Cash / Peníze |
1.1.1.1 |
150,000 |
||
|
Returns and allowances / Opr.pol. reklamace |
2.1.1.1.(1.1) |
200,000 |
||
|
Returns and allowances / Opr.pol. reklamace |
1.1.4.(6.1) |
200,000 |
||
|
Vender credits / Penežní slevy |
2.1.1.1.(2) |
100,000 |
||
|
Vender credits / Penežní slevy |
1.1.4.(6.2) |
100,000 |
||
31.1.R1 jednotka zaplatila za zboží a uplatnila slevu.
On 1/31/Y1 it paid the invoice, deducting the discount.
|
1/31/Y1 / 31.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Accounts payable / Závazky zobch. styku |
2.1.1.1.3.5 |
9,900,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
9,800,000 |
||
|
Vender credits / Penežní slevy |
2.1.1.1.(2) |
100,000 |
||
Behem prvního kvartálu jednotka prodala zboží v hodnote 14,850,000.[38] Vedle povinnosti reklamovat vadné zboží odhadla, že bude reklamovat zboží vhodnote 100,000 bez udání duvodu (možnost, kterou zákazníkum nabízí za úcelem zachování dobrého jména) po dobu jednoho roku (bezduvodné reklamace po uplynutí této lhuty už neuznává).
During the first quarter, it sold the goods for 14,850,000[39]. In addition to a legal obligation to refund for defective goods, the entity also estimates that customers will return goods worth 100,000 under a general refund policy (if offers this return policy as a customer service for one year following the purchase).
|
3/31/Y1 / 31.3.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash on hand / Pokladna |
1.1.1.1 |
14,850,000 |
||
|
Merchandise revenue / Tržby z prodeje zboží |
4.3.2 |
14,850,000 |
||
|
Returns and allowances / Reklamace |
4.(2.2) |
300,000 |
||
|
Returns and allowances / Opr. pol. reklamace |
1.1.5.(7.1) |
300,000 |
||
|
Warranties / Smluvní reklamace |
5.2.7 |
100,000 |
||
|
Customer claims / Reklamace |
2.1.4.3 |
100,000 |
||
|
Cost of goods sold / Náklady na prodané zboží |
5.1.4 |
9,900,000 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.234 |
9,900,000 |
||
|
Returns and allowances / Opr. pol. reklamace |
1.1.4.(6.1) |
200,000 |
||
|
Returns and allowances / Reklamace |
5.1.4.(1.1) |
200,000 |
||
|
Vender credits / Penežní slevy |
1.1.4.(6.2) |
100,000 |
||
|
Vender discounts / Penežní slevy |
5.1.4.(1.2) |
100,000 |
||
15.4.R1 zákazník vrátí zboží, které koupil za 325, protože bylo vadné.
On 4/15/Y1, a customer returned defective goods purchased for 325.
|
4/15/Y1 / 15.4.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Returns and allowances / Opr. pol. reklamace |
1.1.5.(7.1) |
300 |
||
|
Cash on hand / Pokladna |
1.1.1.1 |
300 |
||
|
Cash on hand / Pokladna |
1.1.1.1 |
200 |
||
|
Returns and allowances / Opr. pol. reklamace |
2.1.1.1.(1.1) |
200 |
||
30.9.R1 zákazník vrátil zboží v hodnote 150, protože si nákup rozmyslel.
On 9/30/Y1 a customer returned goods worth 150 because he changed his mind.
|
9/30/Y1 / 30.9.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Customer claims / Reklamace |
2.1.4.3 |
150 |
||
|
Cash on hand / Pokladna |
1.1.1.1 |
150 |
||
Výkaznictví / Disclousure
|
DEF
Inc. / DEF a.s. |
||
|
X CU10,000 |
||
|
Beginning merchandise inventory / Pocátecný stav zboží |
|
15 |
|
Purchases / Nákupy |
990 |
|
|
Delivery / Doprava |
6.5 |
|
|
Customs fees and taxes / Cla a dane |
8.5 |
|
|
|
1,005 |
|
|
Returns & allowances / Opravná pol. na reklamace a opravy |
(20) |
|
|
Vender credits and discounts / Penežní slevy prijaté |
(10) |
|
|
|
(30) |
|
|
Goods available for sale / Celkové zboží na prodej |
|
990 |
|
Ending merchandise inventory / Konecný stav zboží |
|
(14) |
|
Cost of merchandise sold / Náklady na prodané zboží |
|
976 |
Preprava, dodatecný príklad / Delivery, supplemental example
Stejná situace s obmenou, kdy dodavatel dopravil zboží FOB na mezisklad ABC. ABC však zaplatila cla a nevratné dane ve výši 2.475.000 a dalších 30.000 dopravci, který zboží rozvezl z centrálního skladu do maloobchodu ABC.
Same facts except the supplier delivered the goods to ABC’s central warehouse and ABC paid customs fees and non-refundable taxes of 2,475,000. ABC also paid 30,000 to a shipper who transported the goods from the central warehouse to ABC’s retail outlets.
|
2/1/Y1 / 1.2.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.234 |
9,900,000 |
|||
|
Accounts payable / Závazky zobch. styku |
2.1.1.1 |
9,900,000 |
|||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5.234 |
2,475,000 |
|||
|
Cash / Peníze |
1.1.1.1 |
2,475,000 |
|||
|
Delivery / Preprava |
5.2.3.1 |
30,000 |
|||
|
Cash / Peníze |
1.1.1.1 |
30,000 |
|||
[14] Jak bylo receno vúvodu této publikace, celý koncept pevne strukturované a ocíslované úctové osnovy je anachronismem z dob, kdy se úcetnictví vedlo rucne, a dnes, kdy informacní technologie umožnují zachytit úcetní data bez omezení vyplývajících z takto neflexibilního prístupu, již nemá své místo. Je tedy málo pravdepodobné, že by se nejaká firma rozhodla svá úcetní data sledovat pomocí takto pevne ocíslovaných úctu, spíše by zvolila informacní systém postavený na databázi, který umožnuje seradit data libovolným zpusobem.
Kdyby se však prece jenom rozhodla, že nejakou pevne definovanou úctovou osnovu mít bude, IFRS (který konkrétní úcetní postupy neupravuje) by tím neporušovala. Vtom prípade by však bylo praktictejší sledovat jednotlivé datové položky pomocí manažerského okruhu s tím, že informace nutné ksestavení zprávy podle IFRS by následne cerpala znej. Každopádne konecnou volbu vhodného zpusobu by mela provést každá konkrétní firma sama prostrednictvím svého vedení.
If such an approach were to be used, rather than attempting this level of disaggregation in the financial accounting system, it would be more practical to initially record and store individual data items in the managerial (costing) system. Information necessary for an IFRS report, would then be drawn from this system.
In any event, since IFRS does not prescribe any specific accounting procedures, the final selection of a workable model should be based on the judgment of each individual entity and its management.