Your browser does not support JavaScript!

Půjčky a pohledávky

Pohledávky / Receivables

Pohledávka je peněžní nárok, který vznikl tím, že jednotka dodala zboží ci výrobek, nebo poskytla službu v rámci hlavní cinnosti firmy.

Receivables are claims to cash resulting from the delivery of goods or rendering of services as part of an entity’s core, ongoing operations.

Ocenení / Measurement

Základní pravidlo (IAS 39.46) je, že všechny pujcky a pohledávky se musí diskontovat ocenovat v amortizované cene pomocí metody efektivní úrokové sazby. Výjimkou (IAS 39.AG79) jsou pouze pohledávky (závazky) z obchodního styku bez stanovené úrokové sazby, pokud jejich splatnost (v celku nebo cásti) neprekrocí 12 mesícu[1] a pokud rozdíl mezi jejich soucasnou a nominální hodnotou není materiální.

The basic rule (IAS 39.46) is that loans and receivables are discounted (using the effective interest method). The exception (IAS 39.AG79) is short-term[2] trade receivables (and payables) without a stated interest rate where the effect of discounting is not material.

Príklady / Examples

Pohledávka z obchodního styku / Trade (account) receivable

15.4.R1 XYZ prodala firme ABC (odberatel císlo 8, faktura císlo 6) zboží (na sklade evidované pod císlem 79) za 10,000 (splatnost 30 dní). Zákazník zaplatil vcas na úcet 4 u banky 3.

On 4/15/Y1 XYZ sold ABC (customer # 8, invoice # 6) goods (warehouse # 79) for 10,000 on 30-day credit. The customer paid on time to bank 3, account 4.

4/15/Y1 / 15.4.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.8.6

10,000

 

Cost of goods sold / Náklady na prodané zboží

5.1.4

8,000

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

Goods on hand / Zboží na sklade

1.1.4.4.79

 

8,000

 

5/15/Y1 / 15.5.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2.3.4

10,000

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.8.6

 

10,000

Stejná situace s obmenou, že jednotka sledovala jak výnosy, tak náklady pro každého zákazníka/dodavatele zvlášt (zboží prodala zákazníkovi 8 a puvodne koupila od dodavatele 12).

Same facts except the company decided to record expenses for each customer / supplier separately (it sold the goods to customer 8 originally purchased the goods from supplier 12).

4/15/Y1 / 15.4.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.8.6

10,000

 

Cost of goods sold / Náklady na prodané zboží

5.1.4.12

8,000

 
 

Revenue / Výnosy

4.8

 

10,000

 

Goods on hand / Zboží na sklade

1.1.4.4.12.79

 

8,000

Skonto / Rapid payment discount

Stejná situace, ovšem s tím, že platební podmínky byly 2/10 net 30.

Same facts except the payment terms were 2/10 net 30.

4/15/Y1 / 15.4.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.8.4

10,000

 

Cost of goods sold / Náklady na prodané zboží

5.1.4

8,000

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

Goods on hand / Zboží na sklade

1.1.4.4.79

 

8,000

 

5/15/Y1 / 15.5.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2.3.4

9,800

 

Rapid payment discount / Skonta

4.(2.1)

200

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obc. styku

1.1.3.1.8.4

 

10,000

Stejná situace s tím, že zboží se prodalo 30.12.R1 a firma mela zkušenost, že zákazník skonta využíval.[3]

Same facts except the goods were sold on 12/31/Y1 and in the company’s experience this customer took advantage of rapid payment discounts[4].

12/30/Y1 / 30.1.R1

P ref / Cú

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z ob. styk.

1.1.3.1.8.4

10,000

 

Cost of goods sold / Náklady na prodané zboží

5.1.4

8,000

 

Rapid payment discount / Skonta

4.(2.1)

200

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

Goods on hand / Zboží na sklade

1.1.4.4.79

 

8,000

 

Discount allow. / Opravná položka na slevu

1.1.3.1.(8.4)

 

200

 

1/9/Y2 / 9.1.R2

P ref / Cú

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2.3.4

9,800

 

Discount allow. / Opravná položka na slevu

1.1.3.1.(8.4)

200

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z ob. styk.

1.1.3.1.8.4

 

10,000

Zjednodušený postup:[5]

Simplified approach:[6]

12/30/Y1 / 30.12.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2.3.4

9,800

 

Revenue / Výnosy

4

200

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.8.4

 

10,000

Množstevní sleva / Quantity discount

4.1.R1 firma XYZ prodala firme DEF (odberatel císlo 9, faktura císlo 3) 10 jednotek zboží c. 24 za 10,000. Po odberu 100 kusu za jeden rok nabízela 10% množstevní slevu. Na základe historické zkušenosti jednotka odhadla, že ABC odebere do konce roku minimálne 1,000 jednotek.

On 1/4/Y1 XYZ sold DEF 10 units of merchandise # 24 for 10,000. After it purchased 100 units, the customer was entitled to a 10% discount. On the basis of its historical experience, XYZ estimated that DEF would purchase at least 1,000 units by year-end.

1/4/Y1 / 4.1.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.9.3

10,000

 

Quantity discount / Množstevní sleva

4.(2.1)

1,000

 

Cost of goods sold / Náklady na prodané zboží

5.1.4

6,000

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

Discount allowance / Opravná položka, slevy

1.1.3.1.(4.9)

 

1,000

 

Goods on hand / Zboží na sklade

1.1.4.4.24

 

6,000

Po odebrání 100 kusu pripsala XYZ zákazníkovi slevu na úcet.

After ordering the 100th item, XYZ credited the customer’s account for the discount.

9/15/Y1 / 15.9.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Discount allowance / Opravná položka, slevy

1.1.3.1.(4.9)

10,000

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.9

 

10,000

Zákazník neodebral do konce roku 100[7].

The customer did not purchase 100 by year-end[8].

12/31/Y1 / 31.12.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Discount allowance / Opravná položka, slevy

1.1.3.1.(4.9)

8,750

 
 

Quantity discount / Množstevní sleva

4.(2.1)

 

8,750

Ackoliv mela XYZ zkušenost, že zákazník odebírá minimálne 100 jednotek za rok, opravnou položku nevytvorila.[9]

Although XYZ’s experience was that the customer purchased at least 100 units per year, it did not record an allowance.[10]

9/15/Y1 / 15.9.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Quantity discount / Množstevní sleva

4.(2.1)

10,000

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.9

 

10,000

Odložená splatnost / Extended credit terms

15.4.R1 XYZ prodala[11] zboží za 10,600. Zboží se bežne prodávalo (za bežných platebních podmínek) za v prumeru 10,000. Splatnost byla odložena do 15.10.R1.

On 4/15/Y1 XYZ sold goods[12] for 10,600 payment due 10/15/Y1. The goods commonly sold, on average, for 10,000 at standard credit terms.

4/15/Y1 / 15.4.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1

10,600

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.1.3.1.(1)

 

600

 

6/30/Y1 / 30.6.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Deferred interest / Odložený úrok

1.1.3.1.(1)

250

 
 

Interest revenue / Výnosové úroky

6.1.1

 

250

30.6.R1 XYZ prodala zboží v hodnote 10,000 za celkem 11.600. Splatnost byla 24 mesícu a zákazník se zavázal platit kvartálne pouze úrok.

On 6/30/Y1 XYZ sold goods valued at 10,000 for 11.600 in total. Payment was due in 24 months and the customer agreed to make quarterly interest only payments.

6/30/Y1 / 30.6.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1

11,600

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.1.3.1.(1)

 

1,600

 

9/30/Y1 / 30.9.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

200

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.1.3.1.(1)

200

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch.

1.1.3.1

 

200

 

Interest revenue / Výnosové úroky

6.1.1

 

200

 

12/31/Y2 / 31.12.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

10,200

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.1.3.1.(1)

200

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch.

1.1.3.1

 

10,200

 

Interest revenue / Výnosové úroky

6.1.1

 

200

Stejná situace s obmenou, kdy jednotka zvolila jednodušší úcetní postup.

Same facts except the entity elected a simpler approach.

6/30/Y1 / 30.6.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1

10,000

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

9/30/Y1 / 30.9.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

200

 
 

Interest revenue / Výnosové úroky

6.1.1

 

200

30.6.R1 XYZ prodala zboží v hodnote 10,000. Splatnost byla 24 mesícu a zákazník se zavázal zaplatit celkem 11.600. XYZ se rozhodla aplikovat metodu efektivního úroku kvartálne.

On 6/30/Y1 XYZ sold goods valued at 10,000. Payment was due in 24 months and the customer agreed pay 11,600. XYZ decided to apply the effective interest method on a quarterly basis.

P

Present value

Discount rate

Interest income

O

Soucasná hodnota

Diskontní sazba

Výnosový úrok

A

B = B(B+1) + D

C

D = B * C

1

10,000

1.87%*

187

2

10,187

1.87%

191

-

-

-

-

7

11,177

1.87%

209

8

11,387

1.87%

213

     

1,600

 

* 1.87257%

   
 

6/30/Y1 / 30.6.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1

11,600

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.1.3.1.(1)

 

1,600

 

9/30/Y1 / 30.9.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Deferred interest / Odložený úrok

1.1.3.1.(1)

187

 
 

Interest revenue / Výnosové úroky

6.1.1

 

187

Stejná situace s obmenou, kdy se zákazník zavázal platit 1,362 kvartálne po dobu 8 kvartálu.

Same facts, except the customer agreed to pay 1,362 quarterly for the 8 quarters.

P

Rate

Receivable

Interest

Payment

Principle

O

Sazba

Pohledávka

Úrok

Splátka

Jistina

A

B

C = C(C+1) - F

D = B * C

E

F = E – D

1

1.94%

10,000

194

1,362

1,167

2

1.94%

8,833

172

1,362

1,190

-

-

-

-

-

-

7

1.94%

2,646

51

1,362

1,310

8

1.94%

1,336

26

1,362

1,336

     

894

10,894

10,000

 

* 1.94265%

 

 

6/30/Y1 / 30.6.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Installment sales / Splátkový prodej

1.2.2.4.2

10,894

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

10,000

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.2.2.4.2.(1)

 

894

 

9/30/Y1 / 30.9.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

1,362

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.2.2.4.2.(1)

194

 
 

Installment sales / Splátkový prodej

1.2.2.4.2

 

1,362

 

Interest revenue / Výnosové úroky

6.1.1

 

194

31.12.R1 XYZ prodala stroj, který vyrobila na zakázku pro firmu ABC. ABC se zavázala zaplatit akontaci 2.400 a rocní splátky 1.200 po dobu 8 let. Na základe prumerné marže (25 %) a výrobních nákladu (8.000) vypocítal obchodní zástupce prodejní cenu na 10.000.

On 12/31/Y1, XYZ sold a machine made to ABC’s specifications. ABC agreed to pay 2,500 down and 1,200 per annum for 8 years. Based on its average profit margin (25%) and manufacturing costs (7,000), the sales representative calculated the sales price to be 10,000.

P

Payment

Rate

Present value

O

Splátka

Sazba

Soucasná hodnota

A

B

C

D=B/(1+C)A

0

2,400

5.50%

2,400

1

1,200

5.50%

1,137

-

-

-

-

7

1,200

5.50%

825

8

1,200

5.50%

782

 

12,000

 

10,000

       

Protože z této prodejní ceny vyplývala nerozumne nízká diskontní sazba (5,5 %), XYZ vypocítala, že kdyby si býval zákazník pujcil od banky, býval by jí zaplatil 7,5 %.

Since this selling price implied an unreasonably low discount rate (5.5%), the company determined that if the customer had borrowed from the bank, it would have paid 7.5%.

P

Payment

Rate

Present value

O

Splátka

Sazba

Soucasná hodnota

A

B

C

D=B/(1+C)A

0

2400

7.50%

2,400

1

1,200

7.50%

1,116

-

-

-

-

7

1,200

7.50%

723

8

1,200

7.50%

673

 

12,000

 

9,429

       
 

12/31/Y1 / 31.12.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

2,400

 

Installment sales / Splátkový prodej

1.2.2.4.2

9,600

 
 

Revenue / Výnosy

4

 

9,429

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.2.2.4.2.(1)

 

2,571

 

P

Rate

Net Receivable

Interest

Payment

Principle

O

Sazba

Cistá pohl.

Úrok

Splátka

Jistina

A

B

C = C(C+1) - F

D = B * C

E

F = E – D

0

7.50%

9,429

0

2,400

2,400

1

7.50%

7,029

527

1,200

673

-

-

-

-

-

-

7

7.50%

2,646

2,155

1,200

1,038

8

7.50%

1,336

1,116

1,200

1,116

     

2,571

12,000

9,429

     
 

12/31/Y2 / 31.12.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

1,200

 

Deferred interest / Odložený úrok

1.2.2.4.2.(1)

527

 
 

Installment sales / Splátkový prodej

1.2.2.4.2

 

1,200

 

Interest revenue / Výnosové úroky

6.1.1

 

527

Následné ocenování / Subsequent measurement

Opravná položka pro nedobytné pohledávky / Allowance for doubtful accounts

Úcetní jednotka má povinnost (IAS 39.64) tvorit opravné položky pro financní nástroje (vcetne pujcek a pohledávek), pokud existuje dukaz (napríklad historická zkušenost), že se mohou stát nedobytnými. Nejprve je posuzuje jednotlive (obvykle pujcky) a pak souhrnne (pohledávky).[13]

Each entity is obligated (IAS 39.64) to determine whether its financial assets carried at amortized cost are impaired. It first does so individually (generally with loans), then in aggregate (generally with receivables). If objective evidence of impairment exists (for example if historical experience shows that some receivables always become uncollectible), it is obligated to record an expense against an allowance account[14].

Príklady / Examples

Metoda vekové struktury / Aging schedule method

31.12.R1 XYZ na konci období urcila vekovou strukturu pohledávek.

On 12/31/R1 XYZ aged its receivables.

Accounts Receivable Aging Schedule / Veková struktura pohledávek

> 30[15] [16]

30 > 60

60 > 90

90 > 180

180 >

Sum / Celkem

70,000 Kc

13,000

11,000

4,000

2,000

100,000 Kc

x 1.43%

x 3.00

x 25.20

x 45.95

x 100.00%

 

1,000 Kc

+ 390

+ 2,772

+ 1,838

+ 2,000

= 8,000 Kc

   
 

12/31/Y1 / 31.12.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Uncollectible accounts / Nedobytné pohledávky

5.2.9

8,000

 
 

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

 

8,000

14.1.R2 XYZ usoudila, že pohledávka císlo 3 u zákazníka 8 se stala nedobytnou.

On 1/14/Y2 XYZ determined that receivable 3 with customer 8 is uncollectible.

1/14/Y2 / 14.1.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

250

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.8.3

 

250

24.1.R2 XYZ usoudila, že pohledávka císlo 12 u zákazníka 72 se stala nedobytná.

On 1/14/Y2 XYZ determined that receivable 12 with customer 72 is uncollectible.

1/24/Y2 / 24.1.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

750

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.72.12

 

750

Atd. / Etc.

20.6.R2 zákazník 72 neocekávane proplatil fakturu 12.

On 6/20/Y2 customer 72 unexpectedly paid invoice 12.

6/20/Y2 / 20.6.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.72.12

750

 
 

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

 

750

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

750

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.72.12

 

750

Stejná situace s obmenou, že jednotka se rozhodla provést storno zápis.[17]

Same facts except entity elected to using a voiding entity, rather than a reversal[18].

6/20/Y2 / 20.6.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

(750)

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.72.12

 

(750)

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

750

 
 

Accounts receivable / Pohledávky z obch. styku

1.1.3.1.72.12

 

750

Nekteré spolecnosti, aby si ušetrily práci, používají zjednodušený zápis (který je prijatelný, pokud se nejedná o podstatné položky).

To save effort, some companies use the following shortcut (acceptable unless material amounts are involved).

6/20/Y2 / 20.6.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

750

 
 

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

 

750

Behem roku XYZ odepsala pohledávky ve výši 8.500, címž precerpala opravnou položku. Jelikož se však nejednalo o významný[19] rozdíl, pouze ho priúctovala do roku 2 poté co odhadla opravnou položku pro tento rok ve výši 9,000.

Throughout the year, XYZ wrote off receivables totaling 8,500, exceeding the allowance. Since the difference was not significant[20] , it simply added it to year 2’s allowance, which was calculated to be 9,000.

12/31/Y2 / 31.12.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Uncollectible accounts / Nedobytné pohledávky

5.2.9

9,500

 
 

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

 

9,500

Metoda procenta výnosu / Percentage of sales method

31.12.R1 ABC vynásobila celkové výnosy (na fakturu) 320,000 faktorem 2,5 % a tím zjistila, že náklad na nedobytné pohledávky za rok 1 mel být 8,000. Behem roku 2 odepsala ABC pohledávky v celkové výši 8.500. Aby se s tímto rustem vyrovnala, na konci roku X2 zvýšila puvodní faktor na 2,969 %. [21]

On 12/31/Y1, ABC multiplied total credit sales of 320,000 by 2.5% to estimate a bad debt expense of 8,000 for year one. During year 2, a total of 8,500 were written off. To compensate, XYZ increased its bad debt factor from the original 2.5% to 2.969%[22].

12/31/Y1 / 31.12.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Uncollectible accounts / Nedobytné pohledávky

5.2.9

8,000

 
 

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

 

8,000

 

12/31/Y2 / 31.12.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Uncollectible accounts / Nedobytné pohledávky

5.2.9

9,500

 
 

Bad debt allow. / Opr. pol. nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

 

9,500

Pujcky / Loans

Na rozdíl od pohledávek (kde se s urcitou úrovní nedobytnosti pocítá), u pujcek se predpokládá, že budou spláceny. Proto se netvorí opravné položky, nýbrž rezervy.[23]

In contrast to receivables (where a certain level of uncollectability is assumed to be normal), loans should be made with the assumption that they will be collected. Consequently, provisions (not allowances) should be used[24].

Príklady / Examples

XYZ poskytuje a spravuje úvery. 4.5.R1 poskytla firme ABC nezajištený obchodní úver v hodnote 10.000 (pro jednoduchost se úroky a poplatky v tomto príklade ignorují). 31.12.R1 overila portfolio pujcek a zjistila, že tento úver není nedobytný.

18.11.R2 XYZ zjistila, že jednotka ABC má vážné platební potíže a že je méne než 50% pravdepodobné, že tento úver bude schopná splácet. Odhadla, že pokud ABC skoncí v likvidací, likvidátor jí prirkne 3.000.

14.5.R3 ABC byla likvidována a její likvidátor vyplatil 2.000.

XYZ originates and services commercial loans. On 5/4/Y1, it originated an unsecured business loan of 10,000 (for simplicity, interest and origination fees are ignored) to ABC. On 12/31/Y1, it evaluated its loan portfolio and determined that the loan was performing.

On 11/18/Y2, it determined that ABC was experiencing significant financial difficulty and might not be able to repay the principle amount. It estimated that if ABC were liquidated, it would receive 3,000.

On 5/14/Y3, ABC was liquidated and XYZ awarded 2,000.

5/4/Y1 / 4.5.R1

Dr. / Md

Cr./ Dal

Loan # 123[25] / Pujcka c. 123[26]

10,000

 
 

Cash in bank / Banka

 

10,000

12/31/Y2 / 31.12.R2

Protože pujcka se nezdá být nedobytná, není nutný žádný zápis.

Since the loan has not been selected for evaluation (no objective evidence of impairment exists), no entity is made.

11/18/Y2 / 18.11.R2

Dr. / Md

Cr./ Dal

Loss on non-performing loan / Ztráta na nedobytné pujcce

7,000

 
 

Provision, loan #123 / Rezerva, pujcka c. 123

 

7,000

 

11/18/Y2 / 18.11.R2

Dr. / Md

Cr./ Dal

Provision, loan #123 / Rezerva, pujcka c. 123

7,000

 

Cash in bank / Banka

2,000

 

Loss on non-performing loan / Ztráta na nedobytné pujcce

1,000

 
 

Provision, loan #123 / Rezerva, pujcka c. 123

 

10,000

Stejná situace s obmenou, že XYZ usoudila, že zajištení veritelé mají vyšší nároky, než je cistý majetek firmy.

Avšak 14.5.R3 likvidátor prece jenom vyplatil 1.000.

Same facts, except on 18.11.R2 XYZ determined that secured creditors had claims greater than ABC’s net assets.

Nevertheless, on 5/14/Y3, the liquidator paid out 1,000.

11/18/Y2 / 18.11.R2

Dr. / Md

Cr./ Dal

Loss on non-performing loan / Ztráta na nedobytné pujcce

10,000

 
 

Provision, loan #123 / Rezerva, pujcka c. 123

 

10,000

 

5/14/Y3 / 14.5.R3

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1,000

 
 

Loss, non-performing loan / Ztráta na nedobytné pujcce

 

1,000

Další otázky / Additional issues

Príklady / Examples

Pohledávka za upsaný vlastní kapitál / Subscribed stock receivable

1.1.R1 se pan Novák zavázal, že koupí akcie firmy XYZ. 1.6.R1 je skutecne koupil tím, že firme predal peníze.

On 1/1/Y1, Mr. Smith agreed to buy shares of XYZ company. On 6/1/Y1 he bought the shares by transferring cash.

1/1/Y1 / 1.1.R1

 

Dr. / Md

Cr./ Dal

Subscribed stock / Pohledávka za upsaný kapitál

3.5.(2)

1,000,000

 
 

Paid in capital / Vložený kapitál

3.1

 

1,000,000

 

6/1/Y1 / 1.6.R1

 

Dr. / Md

Cr./ Dal

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

1,000,000

 
 

Subscribed stock / Pohl. za upsaný kapitál

3.5.(2)

 

1,000,000

Pujcky a pohledávka se spríznenými stranami / Related party loans and receivables

Podniky ve skupine / Group companies

Protože IFRS se vztahuje na konsolidovaný celek, pujcky ve skupine se mohou úctovat jako ostatní pujcky (bez ohledu na výši úroku), protože všechny vnitropodnikové zisky se behem konsolidace odstraní. Pokud se jedná o jednotku s významným minoritním podílem, melo by se postupovat stejne jako u následujícího príkladu.

Since IFRS applies to the consolidated entity, inter-company loans are recorded in the same manner as other loans (regardless of interest) because all inter-company profits are eliminated during consolidation. If the group company has material minority interest, the following procedure should be used.

Ostatní spríznené strany / Other related parties

1.1.R1 firma XYZ pujcila manželce predsedy správní rady (evidencní císlo 7) 100.000 na dva roky za 2% úrok. Protože ani nominální (2 %), ani implicitní (1.91 %) úroková sazba nebyla rozumná, jednotka musela zjistit rozumnou. Dotazem v bance zjistila, že banka by této osobe (samozrejme bez jakékoliv záruky ze strany XYZ) pujcila za 12 %.

On 1/1/Y1, XYZ Inc. lets the wife of its chairman of the board (ID number 7) 100,000 for two years at a 2% rate of interest. Both the interest and principal were to be paid at the end of two years. Since neither the nominal rate (2%) nor the implicit (1.91%) was reasonable, XYZ imputed a reasonable discount rate. XYZ did so by determining that if the wife had borrowed from a bank (without any guarantee from XYZ), she would have paid 12%.

P

Rate

Net loan

Interest

Int. receivable

Amortization

O

Sazba

Cistá pujcka

Úrok

Pohl. na úrok

Amortizace

A

B

C=C(C+1)+F

D = C x B

E=100,000*2%

F=D-E

1

12%

82,908 *

9,949

2,000

7,949

2

12%

92,857

11,143

2,000

9,143

     

21,092

4,000

17,092

 
 

1/1/Y1 / 1.1.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Loan / Pujcka

1.1.2.4.1.7

100,000

 

Deferred compensation / Odložená odmena

1.1.5.5.7

17,092

 
 

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

 

100,000

 

Deferred int. income / Odložený výnos. úrok

1.1.2.4.(2)

 

17,092

 

12/31/Y1 / 31.12.R1

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Deferred int. income / Odložený výnos. úrok

1.1.2.4.1.7

7,949

 

Interest receivable / Pohledávka na úrok

1.1.5.2.1

2,000

 

Related party comp. / Odmena spríznené strany

5.3.1.3.1

8,546

 
 

Interest income / Výnosový úrok

1.1.1.2

 

9,949

 

Deferred compensation / Odložená odmena

1.1.2.4.(2)

 

8,546

 

12/31/Y2 / 31.12.R2

Pref / Pz

Dr. / Md

Cr./ Dal

Deferred int. income / Odložený výnos. úrok

1.1.2.4.1.7

9,143

 

Interest receivable / Pohledávka na úrok

1.1.5.2.1

2,000

 

Related party comp. / Odmena spríznené strane

5.3.1.3.1

8,546

 
 

Interest income / Výnosový úrok

1.1.1.2

 

11,143

 

Deferred compensation / Odložená odmena

1.1.2.4.(2)

 

8,546

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

104,000

 
 

Loan / Pujcka

1.1.2.4.1.7

 

100,000

 

Interest receivable / Pohledávka na úrok

1.1.5.2.1

 

4,000

 

Loss / Ztráta (úbytek)

6.4.1.2.3

104,000

 
 

Loan / Pujcka

1.1.2.4.1.7

 

100,000

 

Interest receivable / Pohledávka na úrok

1.1.5.2.1

 

4,000

Zástava a prodej pohledávek / Pledging, assigning and factoring (discounting)

Príklady / Examples

Zástava (záruka) / Pledging and assigning

Firma XYZ si pujcila 250.000 a zastavila pohledávky ve stejné výši.

XYZ borrowed 250,000 and pledged receivables in the same amount.

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

250,000

 
 

Loans / Pujcka

2.1.1.2.1

 

250,000

Prodej pohledávek (bez garance) / Factoring (without recourse)

Postupník zaplatil 90 % nominální hodnoty.

The factor paid 90% of face value.

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

90,000

 

Discount / Diskont

6.4.11.1

10,000

 

Bad debt allowance / OP pro nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

2,000

 
 

Accounts receivable / Pohledávky

1.1.3.1.X-X9

 

100,000

 

Bad debt expense / Náklad nedobytné pohl.

5.2.9

 

2,000

Místo diskontu zaplatil postupiteli poplatek ve smluvní výši 5 % a úrok ve výši 20 %.

Instead of discount, factor charged a 5% fee and 20% annual interest on the outstanding balance.

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

91,711

 

Interest expense / Nákladový úrok

6.2.1

3,289

 

Factor fee / Poplatky postupníkovi

6.2.2.1

5,000

 

Bad debt allowance / OP pro nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

2,000

 
 

Accounts receivable / Pohledávky

1.1.3.1.X-X9

 

100,000

 

Bad debt expense / Náklad nedobytné pohl.

5.2.9

 

2,000

Postupník zadržel 6 % kvuli povinnosti prijímat reklamace.

Factor held back 6% to cover future returns obligation.

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

84,000

 

Discount / Diskont

6.4.11.1

10,000

 

Factor’s holdback / Zádržné postupníkovi

1.1.5.2.6

6,000

 
 

Accounts receivable / Pohledávky

1.1.3.1.X-X9

 

100,000

Zákazník vrátil zboží v hodnote 2.000.

Customer returned goods worth 2,000.

Returns and allowances / OP na reklamace

1.1.3.1.(3)

2,000

 
 

Factor’s holdback / Zádržné postupníkovi

1.1.5.2.6

 

2,000

Stejný prípad zapsal postupník takto.

The factor recorded.

Factor’s holdback / Zádržné postupníkovi

 

2,000

 
 

Cash in bank / Banka

   

2,000

Reklamacní lhuta uplynula, postupník vyplatil zbývající zádržné.

Right to return expired, factor paid out the remaining hold-back.

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

4,000

 
 

Factor’s holdback / Zádržné postupníkovi

1.1.5.2.6

 

4,000

Prodej pohledávek (s garancí) / Factoring (with recourse)

Pokud jsou splneny podmínky pro prevod financního majetku (IAS 38.15-37) a je možné vytvorit odhad závazku vyplývajícího z této povinnosti, prevod se smí zaúctovat jako prodej. Pokud ne, zaúctuje se jako zajištená pujcka.

As long as the conditions for transfer (IAS 38.15-37) are met and an estimate of the obligation can be made, the transfer may be recorded as a sale. Otherwise, it is a secured borrowing.

Cash in bank / Banka

1.1.1.2

90,000

 

Discount / Diskont

6.4.11.1

10,000

 

Bad debt allowance / OP pro nedobytné pohl.

1.1.3.1.(2)

2,000

 
 

Accounts receivable / Pohledávky

1.1.3.1.X-X9

 

100,000

 

Recourse obligation / Garance postupníkovi

2.2.6.7.1

 

2,000

 

[1] Pro urcení, zda se jedná o krátkodobou ci dlouhodobou investici, se má používat období 12 mesícu, nikoli operacní cyklus firmy. Nicméne se objevují i odlišné názory, protože IAS 39 výraz „krátkodobý“ výslovne nedefinuje.

[2] Although IAS 39 does not explicitly state that short-term shall be defined as 12 months or less, this is clearly its intent.

[3] Kdyby slevy nakonec nevyužil, aplikoval by se IAS 10 (Události po rozvahovém dni).

[4] If the customer did not exploit the discount, IAS 10 (Events after the Reporting Period) would be applied.

[5] Ackoliv malé firmy tento postup obcas používají, nedoporucuje se.

[6] Although occasionally used by small enterprises, this policy is not recommended.

[7] Pokud se jedná o podstatnou položku, jednotka by mela zpetne opravit zasažené kvartály. Pokud byl puvodní odhad vytvoren svedomite, nejednalo by se však o opravu chyby.

[8] If the amount is material, the prior quarters should be restated. If the original estimate was made in good faith, this should not be reported as a correction of an error.

[9] Jelikož jednotka ignorovala svou historickou zkušenost, jedná se o chybu, která se musí v každém prípade promítnout zpátky do zasažených kvartálu (období) a musí se oznacit za opravu chyby (v tomto prípade „zneužití faktu“).

[10] Because the entity ignored its historical experience, a restatement of the relevant period must be made and the adjustment must be reported as a correction of an error (in this case, a “misuse of facts”).

[11] Pro zachování prehlednosti se v tomto a následujících príkladech vypouští informace o zákazníkovi. Ze stejného duvodu se neúctuje o pohybech na sklade.

[12] To keep the examples as concise as possible, specific customer information is omitted from this and the following examples. Inventory turnover is not presented for the same reason.

[13] Na rozdíl od (napríklad) ceské úcetní úpravy, která (protože je provázaná s danovým zákonem) se snaží zabránit neoprávnenému odpisu pohledávek, IFRS se snaží zabránit neoprávnenému vykazování nedobytných pohledávek. Podobne náklady související s nedobytnými pohledávkami se musí promítnout do stejného období jako výnos. Ceský postup, kde se ceká, než soud rozhodne o nedobytnosti, a kde se náklad promítá do jiného období než výnosy, je v v prímém rozporu s požadavky IFRS a zároven jeden z významných rozdílu mezi touto a ceskou úpravou.

[14] In contrast to IFRS, many national accounting systems are partially (or entirely) subordinated to tax legislation. When this legislation is accrual based (taxing revenue rather than cash inflows), if often (to protect the tax base) seriously circumscribes the writing off of uncollectible accounts. As a result, this topic, while relatively minor from the financial reporting perspective, is one of the more significant differences between IFRS and many national accounting systems.

[15] Podle IFRS se bežne merí stárí pohledávek, nikoli splatnost. První sloupec by se proto mel vykládat jako pohledávky ve lhute splatnosti. Až druhý by byl po lhute (za predpokladu, že standardní splatnost je 30 dní).

[16] Common practice in many countries is to focus on date due. Consequently, this column may be interpreted (if inadequately labeled, as in this example) as 30 days past due, rather than 30 days old. If it seems that the amount being written off is excessive, this cultural difference, rather than a substantive reason, may be the cause.

[17] Prestože IFRS (IAS 39.65) explicitne prikazuje reversy (címž zakazuje storno zápisy), obecne presné úcetní postupy nedefinuje. Zda se tedy podle IFRS muže ci nesmí „stornovat“, je proto vec výkladu (nebo spíše akademické debaty). Zároven muže tento postup zkomplikovat dodržování požadavku na zverejnování (IFRS 7.16).

[18] While IFRS (IAS 39.65) explicitly requires reversal (disallowing voiding entries), since it does not explicitly outline exact procedures, the question of whether voiding entries are or are not consistent with IFRS is academic, rather than substantive.

[19] Zde se slovo významný obvykle vykládá jako ± 10 %.

[20] Significant, in this context, is generally understood to mean ± 10 %.

[21] Príklad pro prehlednost predpokládá, že výnosy (na fakturu) se nezmenily a byly stále 320.000.

[22] For clarity, the example assumes that credit sales remained stable at 320,000.

[23] Protože bežné prumyslové podniky nemají ve zvyku poskytovat pujcky, toto téma se vztahuje predevším na banky. Následující príklady jsou proto zestrucneny a bez odkazu na specifické úcty (protože vzorová úctová osnova není vhodná pro banky).

[24] Loans are commonly originated by banks, rather than industrial companies. Consequently, the following examples are abbreviated and (since the sample chart of accounts was designed for industrial, not banking) without posting references.

[25] The sample chart of accounts outlined in this publication is appropriate for industrial companies not banks or other financial service companies. Consequently, posting references are omitted from these examples.

[26] Príkladová úctová osnova v této knize je vhodné pro prumyslové podniky, nikoli banky ci jiné financní subjekty. Tento príklad proto na ni nenavazuje.