Rezervy / Provisions
IAS 37.14: Rezerva se zaúctuje, pokud:
a) jednotka má soucasnou povinnost (zákonnou ci konstruktivní[1]), vyplývající z minulé události;
b) je pravdepodobné[2], že na základe této povinnosti se bude muset vzdát ekonomických výhod,[3] a
c) je možné spolehlive odhadnou výši[4] této povinnosti.
Pokud nejsou tyto podmínky splneny, žádná rezerva se nezaúctuje.
IAS 37.14: A provision shall be recognised when:
(a) an entity has a present obligation (legal or constructive[5]) as a result of a past event;
(b) it is probable[6] that an outflow of resources embodying economic benefits[7] will be required to settle the obligation; and
(c) a reliable estimate can be made[8] of the amount of the obligation.
If these conditions are not met, no provision shall be recognised.
Rezervy se bežne tvorí pro / Provisions are generally recognized for
Bonusy a placená volna / Bonuses and compensated absences
Smluvní reklamace ci zárucní opravy[9] / Product warranties
Kupony, prémie, atd. / Coupons, premiums, etc.
Škody: defekty, na životním prostredí, atd. / Damages: defects, environmental, etc.
Soudní procesy / Litigation
Nevýhodné dohody / Onerous contracts
Chybející ci nedostatecné pojištení / Self or under-insurance
Vyvlastnení, znárodnení, krádeže, atd. / Expropriation, nationalization, theft, etc.
Restrukturalizace / Restructuring
Rezervy se netvorí pro / Provisions are not recognized for
Opravu a údržbu / Repairs and maintenance
Rizika pojištená pojištovnou / Risks assumed by insurance companies
Zajištenou rezervu / Hedged risks
Ocekávané zmeny v zákone / Expected changes in law
Obecné riziko spojené s podnikáním / General business risk
Príklad / Example
15.1.R2 XYZ obdržela oznámení, že vuci ní byl zahájen soudní proces, ve kterém se zákazník domáhá náhrady škody zpusobené vadným výrobkem (který koupil 15.10.R1). Po konzultaci s právním oddelením úcetní usoudí, že je pravdepodobné (víc než 50%), že jednotka bude muset vyplatit odškodné (vzdát se ekonomických výhod). Zároven usoudil, že (s pravdepodobností vyšší než 90 %) odškodné bude mezi 100,000 a 500,000. Po zvážení všech okolností[10] nakonec zaúctoval 246,663.
On 3/15/Y2, XYZ learned that it was the defendant in a product liability suit filed by a customer that purchased a defective product on 12/15/Y1. After consulting legal, XYZ’s accountant determined that the entity would (with a probability in excess of 90%) pay damages of between 100,000 and 500,000. Although legal‘s estimate was 150,000, after weighing the available facts[11], she recognized 246,663.
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Litigation / Soudní spor |
6.4.11 |
246,663 |
||
|
Litigation provision / Rezerva na soudní spor |
2.1.4.5 |
246,663 |
||
|
Recognition of litigation provision |
Recorded by PS on 1/15/R2 |
|||
Soucástí prílohy by byla (približne) tato informace: Ke konci roku 1 spolecnost vedla nekolik soudních sporu, kde stála jak na strane žalované, tak žalující. Pokud by žádný z techto sporu nedopadl pro firmu príznive (výsledek, který je méne než 3,2% pravdepodobný), firma by musela vyplatit cástku mezi 5.896.256 a 9.984.699. Pokud by naopak byla ve všech sporech úspešná (výsledek, který se blíží pravdepodobnosti 4,8 %), náleželo by jí odškodné ve výši 4.967.455 až 12.677.934. Cástka uvedená na rozvaze (753.917) je však výsledkem, který se dá považovat za nejpravdepodobnejší. Prestože byla vytvorena za použití veškerých dostupných informací a pri zvážení všech rozumných predvídatelných rizik a nejistot, tento odhad se muže vlivem okolností, které nelze momentálne presne predvídat ani kvantifikovat, ukázat být méne presné vymezení[12]
The footnotes would also contain additional disclosure such as: at year-end 1, the company was a party to several legal processes where it stood both in the position of plaintiff and defendant. If the company were not to succeed in any of these processes (a result with a probability of less than 3.2%) it is estimated that it would pay out damages of between 5,896,256 and 9,984,699. If, on the other hand, the company were successful in all cases (a result with a probability of approaching than 4.8%), it would be entitled to receive damages of between 4,967,455 and 12,677,934. The amount recognized in the balance sheet (753.917) represents the most likely outcome of all of cases. Although they were created with due care after examining and weighing all available evidence and all reasonable foreseeable risks and circumstances, these estimates may prove to be less than wholly accurate in light of events and circumstances that cannot, at present, be predicted or fully quantified[13].
Opravné položky, omezený majetek, rezervy a fondy ze zisku / Allowances, funds, provisions and reserves
Neopatrné preklady techto výrazu obcas zpusobují komplikace. Mely by se však správne[14] prekládat a prezentovat takto:
Careless translations of the following items occasionally cause complications. Properly[15] they should be translated and disclosed as follows:
|
XYZ Inc. / XYZ a.s. |
|||
|
Assets / Majetek |
X 1,000,000 |
|
|
|
Cash / Peníze |
10 |
|
|
|
Receivables / Pohledávky |
20 |
|
|
|
Dad debt allowance / Opravná pol. na nedobytné pohledávky |
(5) |
|
|
|
Total receivables / Pohledávky celkem |
15 |
|
|
|
Inventory / Zásoby |
30 |
|
|
|
Investments and financial instruments / Investice a financní nástroje |
100 |
|
|
|
Funds (Restricted assets) / Omezený majetek |
20 |
|
|
|
Property plant and equipment / Hmotný majetek |
120 |
|
|
|
Intangible assets / Nehmotný majetek |
200 |
|
|
|
Total assets / Majetek celkem |
375 |
|
|
|
|
|||
|
Liabilities and Equity / Závazky a kapitál |
|
||
|
Payables / Bežné závazky |
15 |
|
|
|
Short-term loans / Krátkodobé pujcky |
5 |
|
|
|
Provision for asset disposal / Rezerva na vyrazení majetku |
10 |
|
|
|
Bonds payable / Dluhopisy k úhrade |
50 |
|
|
|
Total liabilities / Závazky celkem |
80 |
|
|
|
Paid in capital / Vložený kapitál |
150 |
|
|
|
Unappropriated retained earnings / Nevyhrazený nerozdelený zisk |
100 |
|
|
|
Reserves (Appropriated retained earnings) / Fondy ze zisku |
45 |
|
|
|
Total retained earnings / Nerozdelený zisk celkem |
145 |
|
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
295 |
|
|
|
Total liabilities and equity / Závazky a kapitál celkem |
375 |
|
|
|
|
|||
Vlastní kapitál / Equity
Z teoretického hlediska je kapitál pouze rozdílem mezi majetkem a závazky. Proto úcetní postupy pro tuto oblast bývají relativne jednoduché a obvykle nezpusobují žádné vetší komplikace.
From a theoretical perspective, equity is simply the difference between assets and liabilities. Being a relatively simple area, the accounting for equity does not, generally cause serious complications.
Celkový vložený kapitál / Paid-in capital, share capital (IFRS)
1.1.R1 XYZ poprvé prodává své akcie verejnosti za 1.000.000.
On 1/1/Y1, the company initially offers its equity to the public and raises 1,000,000.
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
1,000,000 |
||
|
Paid in equity / Vložený kapitál |
3.1 |
1,000,000 |
||
Emisní ážio / Additional paid in capital (APIC)
Stejná situace, ovšem s tím, že nominální hodnota akcií byla 1, firma jich prodala 10,000 a rozhodla se jejich nominální hodnotu zaúctovat samostatne.
Same facts, except the company issued 10,000, 1 par value shares and decided to recognize that par value separately.
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
1,000,000 |
||
|
Paid in equity / Vložený kapitál |
3.1.1 |
10,000 |
||
|
Additional paid in equity / Emisní ážio |
3.1.2 |
990,000 |
||
Základní kapitál / Legal capital
Stejná situace, ovšem podle zákonu zeme, kde emise probehla, mela firma povinnost onech 10,000 klasifikovat.
Same facts, except the laws of the country where the initial offering occurred, obligate the company to recognize legal capital of 10,000.
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
1,000,000 |
||
|
Legal capital / Základní kapitál |
3.1.1.1 |
10,000 |
||
|
Additional paid in equity / Emisní ážio |
3.1.2 |
990,000 |
||
Nerozdelený zisk / Retained earnings
Na konci roku 1 XYZ zjistila, že behem roku uznala výnosy ve výši 1.000.000 a náklady (vyjma odpisu) ve výši 500.000. Pak vypocítala, že odpisy byly za rok 200,000.[16] Nakonec zavrela svou výsledovku a hospodárský výsledek prenesla na rozvahu.[17]
At year-end, XYZ determined that during Y1, it recognized revenue of 1,000,000 and expenses (excluding depreciation) of 500,000. Next it measured and recognized depreciation for the period[18]. Finally, it closed out its nominal accounts[19].
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Revenue / Výnosy |
1.1.1.2 |
1,000,000 |
||
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
1,000,000 |
||
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
500,000 |
||
|
Expenses / Náklady |
3.1.1.1 |
500,000 |
||
|
Depreciation, COS / Odpisy, stroj |
5.1.3.2.1 |
100,000 |
||
|
Depreciation, Selling / Odpisy, maloobchod |
5.2.10 |
25,000 |
||
|
Depreciation, Admin / Odpisy, kanceláre |
5.3.8 |
75,000 |
||
|
Acc. Dep., Machine / Oprávky, Stroj |
1.3.3.1.(1) |
100,000 |
||
|
Acc. Dep., Storefront / Oprávky, Maloobchod |
1.3.2.(2) |
25,000 |
||
|
Acc. Dep., Offices / Oprávky, Kancelár |
1.3.3.(4) |
75,000 |
||
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
200,000 |
||
|
Depreciation, COS / Odpisy, stroj |
5.1.3.2.1 |
100,000 |
||
|
Depreciation, Selling / Odpisy, maloobchod |
5.2.10 |
25,000 |
||
|
Depreciation, Admin / Odpisy, kanceláre |
5.3.8 |
75,000 |
||
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
300,000 |
||
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
3.2 |
300,000 |
||
Rezervní fondy / Appropriated retained earnings (reserves)
Stejná situace, ovšem s tím, že zákon zeme, kde firma sídlí, vyžaduje, aby si základní kapitál navýšila o 10 % ze zisku. Jelikož národní zákon zakazuje firme tento „fond ze zisku“ vyplatit jako dividendu, firma tuto skutecnost zachytí ve své IFRS zpráve.
Same facts, except company’s host country requires it to set aside 10% of its profit as a “legal reserve” (statutory appropriation). Since this reserve cannot be paid out as dividends, the company must disclose the amount in its IFRS report.
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
300,000 |
||
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
3.2.1 |
2,000 |
||
|
3.2.2 |
298,000 |
|||
Ostatní úplný hospodárský výsledek / Other comprehensive income
Ostatní úplný hospodárský výsledek se podobá nerozdelenému v tom, že je kumulací minulých let. Liší se však v tom, že soucástí OÚHV se muže stát pouze techto pet, presne vymezených položek:
1. Zisk (ztráta) u obchodovatelných financních nástroju
2. Zisk (ztráta) u nástroju (derivátu) zajištujících peněžní toky
3. Zisk (ztráta) u prevodu dcery užívající jinou funkcní menu
4. Úpravy závazku vyplývající ze zamestnaneckých penzí
5. Kumulované precenení hmotného a nehmotného investicního majetku
Other comprehensive income resembles retained earnings in being an accumulation prior periods’ income. It differs by comprising only these, specifically defined, items:
1. Gains (loss) on available-for-sale financial instruments
2. Gains (loss) on instruments used to hedge cash flow
3. Gains (loss) on translation of foreign operations
4. Accumulated pension liability adjustments
5. Changes in revaluation surplus
Príklady / Examples
1.1.R1 XYZ koupila akcie v hodnote 10,000 a klasifikovala je jako obchodovatelné. 31.12.R1 tržní cena akcií vzrostla na 12 a 31.12.R2 na 15, kdy XYZ akcie prodala.
On 1/1/Y1, XYZ purchased shares for 10,000 and classified them as available-for-sale. On 12/31/Y1, and 12/31/Y2, the sale date, the shares were trading at 12 and 15.
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Investment in stock / Investice do akcií |
1.2.1.2 |
10,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
10,000 |
||
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
||||
|
Investment in stock / Investice do akcií |
1.2.1.2 |
2,000 |
||
|
Gain in OCI / Zisk, OÚHV |
8.1 |
2,000 |
||
|
Gain in OCI / Zisk, OÚHV |
8.1 |
2,000 |
||
|
Accumulated OCI / Kumulace OÚHV |
3.3.1 |
2,000 |
||
|
12/31/Y2 / 31.12.R2 |
||||
|
Investment in stock / Investice do akcií |
1.2.1.2 |
3,000 |
||
|
Gain in OCI / Zisk, OÚHV |
8.1 |
3,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
15,000 |
||
|
Investment in stock / Investice do akcií |
1.2.1.2 |
15,000 |
||
|
Reclassification / Reklasifikace |
8.6 |
5,000 |
||
|
Gain / Zisk |
6.3.2 |
5,000 |
||
|
Gain in OCI / Zisk , OÚHV |
8.1 |
3,000 |
||
|
Accumulated OCI / Kumulovaný OÚHV |
3.3.1 |
3,000 |
||
|
Gain / Zisk |
6.3.2 |
5,000 |
||
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
5,000 |
||
|
Accumulated OCI / Kumulovaný, OÚHV |
3.3.1 |
5,000 |
||
|
Reclassification / Reklasifikace |
8.6 |
5,000 |
||
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
5,000 |
||
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
3.2.1 |
5,000 |
||
|
XYZ Inc. / XYZ a.s. |
|||
|
R1 / Y1 |
R2 / Y2 |
||
|
Revenue / Výnosy |
100,000 |
120,000 |
|
|
Expenses / Náklady |
60,000 |
75,000 |
|
|
Gain on sale of investment / Zisk z prodeje investice |
|
5,000 |
|
|
Net income / Hospodárský výsledek |
28,000 |
35,000 |
|
|
Other comprehensive income / Ostatní úplný výsledek hosp. |
|
|
|
|
Unrealized gain / Nerealizovaný zisk na investici |
2,000 |
3,000 |
|
|
Reclassification / Reklasifikace |
|
(5,000) |
|
|
Comprehensive income / Úplný výsledek hospodarení |
29,400 |
33,600 |
|
Stejná situace s tím, že se úctuje o dani z príjmu (30 %).
Same facts, except the company recognizes deferred taxes (30% rate).
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Investment in stock / Investice do akcií |
1.2.1.2 |
10,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
10,000 |
||
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
||||
|
Investment in stock / Investice do akcií |
1.2.1.2 |
2,000 |
||
|
Gain in OCI / Zisk, OÚHV |
8.1 |
2,000 |
||
|
Gain in OCI / Zisk, OÚHV |
8.1 |
2,000 |
||
|
Accumulated OCI / Kumulace OÚHV |
3.3.1 |
2,000 |
||
|
Income tax expense / Dan z príjmu |
7 |
600 |
||
|
Deferred tax liability / Odložený dan, závazek |
2.2.7 |
600 |
||
|
12/31/Y2 / 31.12.R2 |
||||
|
Investment in stock / Investice do akcií |
1.2.1.2 |
3,000 |
||
|
Gain in OCI / Zisk, OÚHV |
8.1 |
3,000 |
||
|
Income tax expense / Dan z príjmu |
7 |
900 |
||
|
Deferred tax liability / Odložený dan. závazek |
2.2.7 |
900 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
15,000 |
||
|
Investment in stock / Investice do akcií |
1.2.1.2 |
15,000 |
||
|
Reclassification / Reklasifikace |
8.6 |
5,000 |
||
|
Gain / Zisk |
6.3.2 |
5,000 |
||
|
Deferred tax liability / Odložený danový závazek |
2.2.7 |
1,500 |
||
|
Taxes payable / Splatná dan |
2.1.2.2.4 |
1,500 |
||
|
Gain in OCI / Zisk , OÚHV |
8.1 |
3,000 |
||
|
Accumulated OCI / Kumulovaný OÚHV |
3.3.1 |
3,000 |
||
|
Gain / Zisk |
6.3.2 |
5,000 |
||
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
5,000 |
||
|
Accumulated OCI / Kumulovaný OÚHV |
3.3.1 |
5,000 |
||
|
Reclassification / Reklasifikace |
8.6 |
5,000 |
||
|
Suspense account / Konecný úcet |
3.2.3 |
5,000 |
||
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
3.2.1 |
5,000 |
||
Ostatní položky kapitálu / Other capital accounts
Pokladní (vlastní) akcie / Treasury stock
Pohledávka za upsané akcie / Subscribed stock (shares issued but not fully paid)
Darovaný kapitál / Donated capital
Nekontrolující (podíl minoritních akcionáru) / Non-controlling (minority) interest
Akcie vyhrazené na krytí opcí / Shares held reserved for options and sales contracts
Výkaz zmen kapitálu / Statement of changes in equity
Vedle rozvahy (výkazu financní pozice) a výsledovky (výkazu zmen financní pozice) musí firma podle IFRS publikovat také výkaz zmen kapitálu. Jelikož má výkaz sám o sobe dostatecnou vypovídací hodnotu, uvádí se zde bez komentáre.
In addition to a Statement of Financial Position (Balance Sheet) and Statement of Changes in Financial Position (Income Statement), IFRS requires entities to publish a Statement of Changes in Equity. Since it is self explanatory, the statement is presented here without commentary.
|
XYZ Inc. / XYZ a.s. |
|
|
Beginning retained earnings / Pocátecní nerozdelený zisk |
1,300 |
|
Net income for period / Hospodárský výsledek období |
600 |
|
Common dividend / Kmenové dividendy |
(200) |
|
Preferred dividend / Prioritní dividendy |
(100) |
|
Ending retained earnings / Nerozdelený zisk na konci období |
1,600 |
|
Beginning common stock / Pocátecné kmenové akcie |
10,000 |
|
Common stock issued 9/30/Y1 / Kmenové akcie emitované 30.9.R1 |
5,000 |
|
Ending common stock / Kmenové akcie na konci období |
15,000 |
|
Beginning additional paid in capital / Pocátecní emisní ážio |
40,000 |
|
Additional capital paid-in / Emisní ážio |
20,000 |
|
Ending additional paid in capital / Emisní ážio na konci období |
60,000 |
|
Total ending equity / Celkový kapitál na konci období |
76,600 |
Vcetne úpravy nerozdeleného zisku, fondu ze zisku a úplného hospodárského výsledku.
Including a prior period adjustment, reserves and comprehensive income
|
XYZ Inc. / XYZ a.s. |
||
|
Beginning retained earnings / Pocátecný nerozdelený zisk |
1,400 |
|
|
Prior period adjustment / Úprava z minulých období |
100 |
|
|
Adjusted retained earnings / Upravený nerozdelený zisk |
1,300 |
|
|
Net income for period / Hospodárský výsledek období |
600 |
|
|
Common dividend / Kmenové dividendy |
(200) |
|
|
Preferred dividend / Prioritní dividendy |
(100) |
|
|
(300) |
||
|
Ending retained earnings / Nerozdelený zisk na konci období |
1,600 |
|
|
Appropriated plant expansion / Fondy na rozšírení výroby |
(200) |
|
|
Retained earnings appropriated by law / Zákonné rezervní fondy |
(100) |
|
|
(300) |
||
|
Unappropriated retained earnings / Nevyhrazený nerozdelený zisk |
1,300 |
|
|
Beginning accumulated OCI / Pocátecný kumulovaný ÚHV |
350 |
|
|
Gains on securities / Zisky u cenných papíru |
125 |
|
|
Loss on cash flow hedge / Ztráta u zajištení penežních toku |
(50) |
|
|
Foreign currency adjustments / Kursové rozdíly |
25 |
|
|
Reclassification adjustment / Reklasifikacní úprava |
(50) |
|
|
Other comprehensive income / Ostatní úplný hosp. výsledek |
50 |
50 |
|
Comprehensive income / Úplný hospodárský výsledek |
650 |
|
|
Ending accumulated OCI / Kumulovaný ÚHV na konci období |
400 |
|
|
|
||
IAS 1
|
XYZ Group |
|||
|
Share capital |
Retained earnings |
Translation of foreign operations |
|
|
Balance at 1 January 20X6 |
600,000 |
118,100 |
(4,000) |
|
Changes in accounting policy |
– |
400 |
– |
|
Restated balance |
600,000 |
118,500 |
(4,000) |
|
Changes in equity for 20X6 |
|||
|
Dividends |
– |
(10,000 |
– |
|
Total recognized income and expense for the year(h) |
– |
53,200 |
6,400 |
|
Balance at 31 December 20X6 |
600,000 |
161,700 |
2,400 |
|
Changes in equity for 20X7 Issue of share capital |
50,000 |
– |
– |
|
Dividends |
– |
(15,000) |
– |
|
Total recognized income and expense for the year(i) |
– |
96,600 |
3,200 |
|
Transfer to retained earnings |
– |
200 |
– |
|
Balance at 31 December 20X7 |
650,000 |
243,500 |
5,600 |
|
XYZ Group |
|||||
|
Available for- sale assets |
Cash flow hedges |
Revaluation surplus |
Total |
Minority interest |
Total equity |
|
1,600 |
2,000 |
– |
717,700 |
29,800 |
747,500 |
|
– |
– |
– |
400 |
100 |
500 |
|
1,600 |
2,000 |
– |
718,100 |
29,900 |
748,000 |
|
– |
– |
– |
(10,000) |
– |
(10,000) |
|
16,000 |
(2,400) |
1,600 |
74,800 |
18,700 |
93,500 |
|
17,600 |
(400) |
1,600 |
782,900 |
48,600 |
831,500 |
|
– |
– |
– |
50,000 |
– |
50,000 |
|
– |
– |
– |
(15,000) |
– |
(15,000) |
|
(14,400) |
(400) |
800 |
85,800 |
21,450 |
107,250 |
|
– |
– |
(200) |
– |
– |
– |
|
3,200 |
(800) |
2,200 |
903,700 |
70,050 |
973,750 |
[1] Napríklad, mezinárodní firma omylem vypustí toxický odpad v zemi bez prísných zákonu na ochranu životního prostredí. Prestože nemá zákonnou povinnost škodu napravit, ocekává se (ze strany odberatelu, dodavatelu, obchodních partneru, nevládních organizací a široké verejnosti), že se zachová v souladu s dobrými mravy a zasaženou pudu vycistí.
[2] „Pravdepodobné“ se zde vykládá jako 50% pravdepodobnost ci více.
[3] Obvykle penez, ale není vylouceno, že se muže jednat napríklad o budovu, stroj, patent, výhodnou dohodu, atd.
[4] Pokud není možné odhadnout presnou cástku, zaúctuje se nejpravdepodobnejší s tím, že rozpetí (vcetne diskuse o tom, jak byla urcena) se uvede v príloze.
[5] For example, a multinational company spills toxic waste in a country without strict environmental laws. Although it is not legally obligated, expectations (supplier, customer, non-governmental organization, public) leave it with a constructive obligation to clean up.
[6] 50% or more certain.
[7] Commonly, the benefit is cash, but occasionally it can be a building, machine, patent, beneficial agreement, etc.
[8] When it is impossible to make an exact estimate, the most likely amount is recognized and the range (including a discussion of how it was determined) is disclosed in the footnotes.
[9] Pokud se jedná o povinnost prijímat reklamace (napríklad ze zákona), místo rezervy se tvorí opravná položka.
[10] Okolnosti: poškozený nárokuje 500.000, právní zástupce firmy plánoval nabídnout 100,000. Právní oddelení tvrdilo, že i kdyby se prípad dostal k soudu, v žádném prípade by soud nevymeril cástku vyšší než 150.000. Úcetní však zjistila, že u trí srovnatelných prípadu byl odhad právního oddelení o 64.442% nižší, než skutecne vyplacená cástka. Svuj vlastní odhad dál potvrdila tím, že na internetu našla osm podobných prípadu, kde minimální výše odškodné byla 180,000, maximální 425,000 a prumer 253.728. Své výsledky predložila auditorovi, který vuci postupu nemel žádné výhrady.
[11] Facts: the plaintiff was demanding 500,000. The entity’s council was prepared to offer 100,000 to settle immediately and the legal departments best estimate was at most 150,000. However, after examining three prior cases, the accountant learned that, legal’s initial estimate was 64.442% lower than the eventual, paid-out amount. She further confirmed her own estimate by doing an internet search of similar cases which found that in eight comparable situations, the minimum payout was 180,000, maximum 425,000 and average 253.728. She presented her methodology to the auditor, who did not have any qualifications.
[12] Protože vedle investoru, ctou financní zprávy casto také protistrany soudních sporu, projde tento text vždy korekturou ze strany právního oddelení. Proto se dá ocekávat, že jeho konecná podoba nebude zdaleka tak strucná a prehledná, jako je ta uvedená zde.
[13] Obviously, since published financial reports are, in addition to investors, read by opposing parties in legal proceedings, these disclosures are always submitted to the legal department for re-drafting. It is thus reasonable to expect the final text to be considerably less succinct.
[14] Prestože se jedná o jednoduché pojetí, v praxi tyto položky casto zpusobují komplikace. Prícina není koncepcní, nýbrž lingvistická. Nejenže anglicky mluvící lidé casto allowances, funds, provisions and reserves považují za synonyma, ale navíc je zamenují s accruals a adjustments.
Samozrejme není v moci této publikace s temito významovými rozpory bojovat. Uvedený príklad má spíše sloužit jako praktická pomucka. Pokud ctenár v praxi narazí na cloveka používajícího tyto výrazy nestandardne, necht mu príklad predloží, aby sám ukázal, kam jeho „adjustment“ patrí. Podle toho, na co ukáže (pokud to tedy sám ví), by melo být jasné, o cem vlastne mluví.
[15] Although fairly simple in concept, the difference between allowances, funds, provisions and reserves causes all manner of practical complications. Rather than conceptual, the primary reason is linguistic: native English speakers (even some with an accounting background) often consider these expressions (together with accruals and adjustments) to be interchangeable.
Obviously, this publication cannot correct these semantic inconsistencies. Instead, the above example is presented to facilitate communication. When faced with someone who seems to be using the term “adjustment” (et. al ) in an odd manner, one would simply have that person point to where his or her “adjustment” would appear on this balance sheet restoring (assuming that person actually knows what he or she is “adjusting” and why) clarity to the conversation.
[16] Tuto kalkulaci provádí pouze jednou za období, protože jí to šetrí práci.
[17] V anglosaských zemích je zvykem na konci období zavírat pouze výsledovky („nominální“) úcty. To je také postup, o nemž tvurci IFRS predpokládají, že se bude používat.
V techto zemích zákony casto nevyžadují, aby firmy vyplácely cást zisku jako dividendy (a o vyplácení dividend rozhoduje správní rada, nikoli valná hromada), takže postrádá smysl delit nerozdelený zisk na „Výsledek hospodarení bežného úcetního období“ a „Výsledek hospodarení minulých let“. V tech zemích, kde to zákon vyžaduje, je to bežné, ale jelikož se jedná o požadavek vyplývající ze zákona, nikoli IFRS, tato publikace se touto otázkou nezabývá.
[18] To keep it simple, XYZ calculates its non-cash expenses only once per period, at year-end.
[19] In many continental European countries, year-end closing involves closing both income statement (nominal) and balance sheet (real) accounts (in that the latter are opened again opened at the beginning of the next period with the same balances). Anglos-Saxon practice, closing just nominal accounts, thus seems odd to continental accountants (even though it does not lead to any practical differences).
Note: law, in some countries, obligates companies to pay out a set portion of profit as dividends (or to present period profit at the shareholder meeting, where shareholders approve dividends). As a result, it is fairly common (in these countries) to divide retained earnings into “profit for the period” (the period just ended) and “profit for prior periods” (the periods ended previously to the period that just ended). Since this is a legal, rather than IFRS, issue, it is beyond the scope of this publication.
[20] Fortunately, net income, as calculated by the national standards of the host country, was considerably lower than IFRS net income.
[21] Naštestí výsledek hospodarení podle IFRS byl výrazne nižší než výsledek hospodarení vypocítaný podle národních pravidel.