Časové rozlišení[1] / Accruals[2]
Akruály neboli casové rozlišení vznikají, pokud se výnosy/náklady[3] zaúctují v jiném casovém okamžiku, než související príjmy/výdaje.
Accruals come into existence when revenues / expenses[4] are recognized at a different point in time than the related cash inflows / outflows.
Predem placené položky / Pre-paid items
Predem placené položky vznikají v okamžiku, kdy peněžní tok nastává dríve, než související výnos ci náklad.
Pre-paid items are recorded when cash flows occur before revenue or expenses.
|
Time 1 / Cas 1 |
Time 2 / Cas 2 |
|||
|
Cash inflow (receipt) |
==> |
Revenue |
= |
Unearned revenue |
|
Príjem |
==> |
Výnos |
= |
Nezasloužené výnosy |
|
Cash outflow (expenditure) |
==> |
Expense |
= |
Pre-paid expense |
|
Výdaj |
==> |
Náklad |
= |
Náklad príštího období |
Predem zaúctované položky / Accrued items
Predem zaúctované položky vznikají v okamžiku, kdy peněžní tok nastává pozdeji, než související výnos ci náklad.
Accrued items are recorded when cash flows occur after revenue or expenses.
|
Time 1 / Cas 1 |
Time 2 / Cas 2 |
|||
|
Revenue |
==> |
Cash inflow |
= |
Accrued revenue |
|
Výnos |
==> |
Príjem |
= |
Príjmy príštích období |
|
Expense |
==> |
Cash outflow |
= |
Accrued expense |
|
Náklad |
==> |
Výdaj |
= |
Výdaje príštích období |
Na rozvaze se položky vykazují jako soucást majetku nebo závazku:
On the balance sheet accruals are either disclosed ass assets or liabilities:
|
Accrued assets |
Accrued liabilities |
|
Prechodný majetek |
Prechodné závazky |
|
Pre-paid expenses |
Unearned revenue |
|
Náklady príštích období |
Nezasloužené výnosy |
|
Accrued revenue |
Accrued expenses |
|
Príjmy príštích období |
Výdaje príštích období |
Odložené položky / Deferred items
Ackoliv se formálne nejedná o casové rozlišení, jsou odložené položky casto vykazovány v rozvaze spolecne s casovým rozlišením.
Although not technically accruals, deferred items are often disclosed together with accruals on the balance sheet.
|
Assets / majetek |
Liabilities / závazky |
|
Deferred assets |
Deferred liabilities |
|
Odložený majetek |
Odložené závazky |
|
(Deferred revenue) |
|
|
(Odložené výnosy) |
Odložené výnosy (napríklad odložený úrok) se vykazují stejne jako opravné položky: odecítají se od souvisejícího majetku (napríklad pohledávky). Odložený majetek ci závazek (napríklad odložené dane aktivní ci pasivní) se, na druhé strane, vykazují samostatne.
Deferred revenue (for example deferred interest) is disclosed as a contra asset and deducted from the related asset item (for example receivables). Deferred assets and liabilities (for example deferred taxes) are disclosed as separate line items.
Výnosy príštích období
Anglictina nemá presný ekvivalent pro výnosy príštích období, které se mohou oznacovat bud jako deferred revenue (odložené výnosy) nebo unearned revenue (nezasloužené výnosy).
Czech does not have exact equivalents for deferred revenue and accrued revenue[5]. As a result, it would translate both as, výnosy príštích období (and consequently treats them as if they were synonyms), which occasionally leads to misunderstanding.
Dohadné položky
Podobne jako u výnosu príštích období nemá anglický jazyk presný ekvivalent pro dohadné položky. Jelikož chybí samostatné oznacení, zahrnuje je IFRS do accrued revenue a accrued expenses (prestože mají jiný charakter).
English does not have an exact equivalent for dohadné položky, which is unfortunate as they exactly conform to this IAS 37.11.b description “…. Although it is sometimes necessary to estimate the amount or timing of accruals, the uncertainty is generally much less than for provisions.”
Nevyfakturované výnosy / Unbilled revenue
Ackoliv se IFRS o nevyfakturovaných výnosech výslovne nezminuje,[6] mela by se tato položka analogicky podle pravidel pro závazky[7] (IAS 37.11.b) místo v pohledávkách vykazovat jako soucást príjmu príštích období.[8]
Although not explicitly mentioned[9], if one were to analogize[10] from accrued expenses (IAS 37.11.b), one would logically conclude that unbilled revenue should be disclosed as an accrual, rather than a trade receivable[11].
Príklady / Examples
Náklady príštích období / Pre-paid expenses
1.1.R1 XYZ zaplatila 4.000 (predplatné odborného casopisu na jeden rok), 500.000 (rocní pojištení svého výrobního zarízení) a 400.000 (servis pro svou pocítacovou infrastrukturu na dva roky).
On 1/1/Y1, XYZ paid 4,000 (one-year subscription to a magazine), 500,000 (one-year insurance for a manufacturing facility) and 400,000 (two-year MIS service contract).
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Subscriptions / Predplatné |
1.1.5.1.1 |
4,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
4,000 |
||
|
Unexpired insurance / Trvající pojistka |
1.1.5.1.1 |
500,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
500,000 |
||
|
Pre-paid service / Predplacený servis |
1.1.5.1.2 |
200,000 |
||
|
Pre-paid service / Predplacený servis |
1.5.3.2.1 |
200,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
400,000 |
||
|
3/31/Y1 / 31.3.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Subscriptions / Predplatné |
5.1.3.2.5 |
1,000 |
||
|
Subscriptions / Predplatné |
1.1.5.1.1 |
1,000 |
||
|
5.1.3.2.4 |
125,000 |
|||
|
Unexpired insurance / Trvající pojistka |
1.1.5.1.1 |
125,000 |
||
|
Service / Servis |
1.1.5.1.1 |
50,000 |
||
|
Pre-paid service / Predplacený servis |
1.1.5.1.2 |
50,000 |
||
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Pre-paid service / Predplacený servis |
1.1.5.1.2 |
200,000 |
||
|
Pre-paid service / Predplacený servis |
1.5.3.2.1 |
200,000 |
||
Príjmy príštích období / Accrued revenue
31.12.R1 XYZ (distributor zemního plynu) zjistila, že jí náleží 200,000 (nájem za pronájem cásti své budovy), 250,000 (úrok z bežného úctu) a približne 40,000 (odhad cástky za plyn, který zákazník císlo 456 spotreboval, ale za který zatím nezaplatil).
On 12/31/Y1, XYZ (a natural gas distributor) determined that it was due 200,000 (rent for a portion of its building that it did not use itself), 250,000 (interest on its bank deposits) and 40,000 (payment from customer # 456 for gas used but not yet paid for).
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Rent receivable / Pohledávka na pronájmu |
1.1.5.2.3.13 |
200,000 |
||
|
Rent revenue / Výnos z pronájmu |
6.1.3 |
200,000 |
||
|
Interest receivable / Pohledávka na úrok |
1.1.5.2.1 |
250,000 |
||
|
Interest revenue / Výnosový úrok |
6.1.1 |
250,000 |
||
|
Trade receivable / Pohledávka z obch. styku |
1.1.3.456 |
40,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
40,000 |
||
V pondelí 3.1.R2 úcetní 345 zkontroloval bankovní výpis a zjistil, že banka pripsala úrok ve výši 243,872 k pulnoci 31.12.R1. 5.1.R2 se na úctu objevila platba od nájemce ve výši 200,000, kterou zaúctoval úcetní 456. 7.1.R2 (na základe odpoctu plynomeru) se zjistilo, kolik plynu zákazník 456 odebral. 8.1.R2 bylo vypocteno, že dlužil 43,785 a 1.2.R2 byla vystavena faktura, kterou zaúctoval úcetní 987 (zákazník ji uhradil 3.3.R2).
On Monday 1/3/R2, bookkeeper number 345 examined XYZ’s bank statement and determined that the bank debited the company’s account for 243,872 for interest earned to midnight, 12/31/R1. On 5.1.Y2, a 200,000 rent payment was received and recorded by bookkeeper 456. On 1/7/Y2, technician 789 read customer 456’s meter. On 1/8/Y2, the customer’s liability was calculated to be 43,785 and on 2/1/Y2 an invoice was issued and recorded by bookkeeper 987 (the customer paid on 3/2/Y2).
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Interest revenue / Výnosový úrok |
6.1.1 |
250,000 |
||
|
Interest receivable / Pohledávka na úrok |
1.1.5.2.1 |
250,000 |
||
|
Interest receivable / Pohledávka na úrok |
1.1.5.2.1 |
243,872 |
||
|
Interest revenue / Výnosový úrok |
6.1.1 |
243,872 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
243,872 |
||
|
Interest receivable / Pohledávka na úrok |
1.1.5.2.1 |
243,872 |
||
|
Reversal of estimate and receipt of interest |
Recorded by 345 on 1/3/R2 / |
|||
Alternativne se úctar rozhodne zápis stornovat.[14]
Alternatively, the bookkeeper decides to void the entity[15].
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Interest receivable / Pohledávka na úrok |
1.1.5.2.1 |
(250,000) |
||
|
Interest revenue / Výnosový úrok |
6.1.1 |
(250,000) |
||
|
Interest receivable / Pohledávka na úrok |
1.1.5.2.1 |
243,872 |
||
|
Interest revenue / Výnosový úrok |
6.1.1 |
243,872 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
243,872 |
||
|
Interest receivable / Pohledávka na úrok |
1.1.5.2.1 |
243,872 |
||
|
Reversal of estimate and receipt of interest |
Recorded by 345 on 1/3/R2 / |
|||
|
1/5/Y2 / 5.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
200,000 |
||
|
Rent receivable / Pohledávka na pronájmu |
1.1.5.2.3.13 |
200,000 |
||
|
Receipt of rental from renter # 13 |
Recorded by 456 on 1/5/Y2 |
|||
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Revenue / Výnos |
4 |
40,000 |
||
|
Trade receivable / Pohledávka z obch. styku |
1.1.3.456 |
40,000 |
||
|
Trade receivable / Pohledávka z obch. styku |
1.1.3.456 |
43,785 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
43,785 |
||
|
Reversal of estimate, re-recognition of revenue / |
Recorded by 987 on 1/8/R2 / |
|||
Stejná situace, ovšem s tím, že XYZ je dceriná spolecnost, jejíž materská spolecnost vyžaduje hotovou záverku (do které dcera nemuže dál zasahovat) do konce tretího pracovního dne po skoncení roku. Po dohode s auditorem stanovila jednotka tento den dnem, kdy její záverka byla autorizovaná[16] (schválená k zverejnení).
Same facts, except XYZ is a subsidiary, and its international parent requires a closed financial report by the end of the third working day after year end. After receiving auditor approval, the entity established that day, as its authorization date[17].
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Rent receivable / Pohledávka na pronájmu |
1.1.5.2.3.13 |
200,000 |
||
|
Rent revenue / Výnos z pronájmu |
6.1.3 |
200,000 |
||
|
Interest receivable / Pohledávka na úrok |
1.1.5.2.1 |
250,000 |
||
|
Interest revenue / Výnosový úrok |
6.1.1 |
250,000 |
||
|
Accrued revenue / Príjmy príštích období |
1.1.5.2.6.456 |
40,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
40,000 |
||
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Revenue / Výnos |
4 |
40,000 |
||
|
Accrued revenue / Príjmy príštích období |
1.1.5.2.6.456 |
40,000 |
||
|
Accrued revenue / Príjmy príštích období |
1.1.5.2.6.456 |
43,785 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
43,785 |
||
Protože dceriná spolecnosti nemohla otevrít svou záverku, dopad zmen promítla jako „úpravy minulého období“ do svého výkazu zmen kapitálu.[18]
Since the subsidiary could not amend its financial report, it reported the effect of the adjusting event as a prior period adjustment[19] (in its statement of changes in equity).
|
XYZ Inc. / XYZ a.s. |
|
|
Beginning retained earnings / Pocátecní nerozdelený zisk |
5,000,000 |
|
Prior period adjustment / Úprava z minulých období |
3,785 |
|
Adjusted Beginning R/E / Upravený pocátecní nerozdelený zisk |
5,003,785 |
|
Net income for period / Hospodárský výsledek období |
- |
|
- |
- |
Pojistná událost / Insurance claim
1.1.R1 spolecnost XYZ porídila automobil za 60.000 a priradila mu císlo 35. Životnost stanovila na 4 roky, zbytkovou hodnotu na 20.000 a zvolila lineární odpisy. 31.12.R2 byl automobil odcizen a spolecnosti vznikl nárok na pojistné plnení ve výši 55,000. Behem prošetrování události se však zjistilo, že obchodní zástupce, který vuz rídil, ho opustil (aby si koupil cigarety), aniž by vypnul motor. Spolecnost a pojištovna dohodly na nižší úhrade ve výší 45.000 (kterou pojištovna vyplatila 15.2.R3).
On 1/1/Y1, XYZ acquired a automobile for 60,000. It determined its useful life to be 4 years, salvage value 20,000 and selected straight-line depreciation. On 12/31/Y2, the automobile was involuntarily liquidated leading to an insurance claim of 55,000. During the investigation of the event, it was, however, determined that the sales representative driving the vehicle left it unattended (motor running) to buy cigarettes. XYZ and the insurance carrier settled on a payout of 45,000 (paid on 2/15/Y3).
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Vehicle, Sales rep. / Dopravní prostredek, odbyt |
1.3.3.2.1.1.35 |
60,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.1.1 |
60,000 |
||
|
12/31/Y2 / 31.12.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Accumulated depreciation / Oprávka |
1.3.3.(2.1.1.35) |
20,000 |
||
|
Insurance claim / Nárok na pojistné plnení |
1.1.6.1 |
55,000 |
||
|
Gain / Zisk |
6.3.8 |
15,000 |
||
|
Vehicle, Sales rep. / Dopr. prostredek, odbyt |
1.3.3.2.1.1.35 |
60,000 |
||
|
12/31/Y3 / 31.12.R3 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
40,000 |
||
|
6.3.8 |
10,000 |
|||
|
Insurance claim / Nárok na pojistné plnení |
1.1.6.1 |
55,000 |
||
Nezasloužené výnosy / Unearned revenue
Nevratné zálohy / Non-returnable deposits
15.9.R1 XYZ prijala od zákazníka 123 zálohu ve výši 50,000 na zakázku 456. 28.12.R1 zákazníkovi predala hotový stroj a 2.1.R2 vystavila fakturu na 100,000 (v zemi, kde má XYZ svuj danový domicil, vzniká danove úcinný výnos dnem vystavení faktury a danová sazba je 20 %). 29.1.Y2 zákazník zaplatil.
On 9/15/R1, XYZ received a deposit of 50,000 from customer number 123 on order 456. On 12/28/Y1, it delivered a machine and, on 1/2/Y2, issued an invoice for 100,000 (the country of XYZ’s tax domicile “accrues” revenue, thus a tax obligation arose on the day the delivery is formally invoiced; the tax rate was 20%). The customer paid on 1/29/Y2.
|
9/15/Y1 / 15.9.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
50,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
50,000 |
||
|
12/28/Y1 / 28.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.123 |
50,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
50,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
100,000 |
||
|
Income tax expense / Danový náklad |
7 |
20,000 |
||
|
Deferred tax liability / Odložená dan, závazek |
2.1.2.3.1 |
20,000 |
||
|
1/2/Y2 / 2.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Deferred tax liability / Odložená dan, závazek |
2.1.2.3.1 |
20,000 |
||
|
2.1.2.2.4 |
20,000 |
|||
|
1/29/Y2 / 29.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
50,000 |
||
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.123 |
50,000 |
||
Stejná situace s obmenou, že XYZ se rozhodla zaúctovat vystavení faktury.[24]
Same facts, except the entity decided to record the issuance of the invoice[25].
|
9/15/Y1 / 15.9.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
50,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
50,000 |
||
|
12/28/Y1 / 28.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Unbilled revenue / Nevyfakturované výnosy |
1.1.5.2.7.1 |
50,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
50,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
100,000 |
||
|
Income tax expense / Danový náklad |
7 |
20,000 |
||
|
Deferred tax liability / Odložená dan, závazek |
2.1.2.3.1 |
20,000 |
||
|
1/2/Y2 / 2.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.123 |
50,000 |
||
|
Unbilled revenue / Nevyfakturované výnosy |
1.1.5.2.7.1 |
50,000 |
||
|
Deferred tax liability / Odložená dan, závazek |
2.1.2.3.1 |
20,000 |
||
|
2.1.2.2.4 |
20,000 |
|||
|
1/29/Y2 / 29.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
50,000 |
||
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.123 |
50,000 |
||
Stejná situace, s tím, že dan z príjmu vzniká dnem dodání.
Same situation except that taxable income accrued on the delivery date.
|
12/28/Y1 / 28.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.123 |
50,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
50,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
100,000 |
||
|
Income tax expense / Danový náklad |
7 |
20,000 |
||
|
Accrued tax payable / Splatná dan |
2.1.2.2.4 |
20,000 |
||
Stejná situace s obmenou, že dan z príjmu se platí na základe penežních toku.[28]
Same facts, except the tax domicile is a country that taxes receipts rather than revenue[29].
|
9/15/Y1 / 15.9.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
50,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
50,000 |
||
|
Income tax expense / Danový náklad |
7 |
10,000 |
||
|
Accrued tax payable / Splatná dan |
2.1.2.2.4 |
10,000 |
||
|
12/28/Y1 / 28.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.123 |
50,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
50,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
100,000 |
||
|
Income tax expense / Danový náklad |
7 |
10,000 |
||
|
Deferred tax liability / Odložená dan, závazek |
2.1.2.3.1 |
10,000 |
||
|
1/28/Y1 / 28.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
50,000 |
||
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.123 |
50,000 |
||
|
Deferred tax liability / Odložená dan, závazek |
2.1.2.3.1 |
10,000 |
||
|
Accrued tax payable / Splatná dan |
2.1.2.2.4 |
10,000 |
||
Predplatné / Pre-payments
27.12.R1 XYZ uzavrela servisní dohodu se zákazníkem 123 na dva roky a zákazník zaplatil splátku ve výši 90,000 za první kvartál.
On 12/27/R1, XYZ entered into a two-year service agreement with customer 123 and received payment of 90,000 for the quarter ending 3/31/R2.
|
12/27/Y1 / 27.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
90,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.123 |
90,000 |
||
|
1/31/Y2 / 31.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.123 |
30,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
30,000 |
||
28.12.R1 ABC prodala (na svém internetovém obchode) licenci na dva roky za 24,000.
On 12/28/R1, ABC sold a two-year license on its web site for 24,000.
|
12/28/Y1 / 28.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
24,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1 |
24,000 |
||
|
1/31/Y2 / 31.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1 |
1,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
1,000 |
||
29.12.R1 prodala licenci na dobu neurcitou[30] za 30,000.
On 12/29/Y1, it sold an unlimited-term license for 30,000[31].
|
12/29/Y1 / 29.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
30,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
30,000 |
||
Stejná situace s obmenou, kdy jednotka mela povinnost (ze zákona) provádet pravidelné bezpecnostní updaty po dobu dvou let. Zároven byla schopná odhadnout jejich približný pocet a náklady s nimi spojené. 13.1.R2 jeden update zverejnila.
Same facts, except the entity was obligated (by law) to provide regular security updates for two years. It was able to estimate both the approximate number and cost of these updates. On 1/13/Y2, it released an update.
|
12/29/Y1 / 29.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
30,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
18,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.234 |
12,000 |
||
|
1/13/Y1 / 13.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.234 |
150 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
150 |
||
|
Cost of sales / Náklady spojené s prodejem |
5.1.7 |
75 |
||
|
1.1.1.2 |
70 |
|||
Stejná situace, ovšem s tím, že povinnost nevycházela ze zákona, ale z dobrých mravu.
Same facts, except the obligation was constructive rather than legal.
|
12/29/Y1 / 29.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
30,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
18,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.234 |
12,000 |
||
|
1/13/Y1 / 13.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.234 |
150 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
150 |
||
|
Cost of sales / Náklady spojené s prodejem |
5.1.7 |
75 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
75 |
||
Stejná situace s obmenou, že jednotka nebyla schopná odhadnout pocet updatu.
Same facts, except the entity was not able to determine the number of updates.
|
12/29/Y1 / 29.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
30,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
18,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.234 |
12,000 |
||
|
3/31/Y2 / 31.1.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.234 |
500 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
500 |
||
30.12.R1 XYZ prodala zákazníkovi císlo 456 licenci za 60,000. Licence byla na dobu neurcitou, ale firma pravidelne (každé tri roky) vydávala novou verzi. Dle její zkušenosti si 94 % zákazníku vždy novou verzi koupilo.
12/30/Y1, XYZ sold customer # 456 a license for 60,000. The license had an unlimited term, but the entity regularly upgraded its product. In its experience 94% of its customers purchase the upgrade.
|
12/30/Y1 / 30.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.456 |
60,000 |
||
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
60,000 |
||
|
3/31/Y2 / 31.3.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Unearned revenue / Nezasloužené výnosy |
2.1.2.1.456 |
5,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
5,000 |
||
Stejná situace, ovšem s tím, že jen 45 % zákazníku si koupilo novou verzi[34] (zbytek bud prešel ke konkurenci, nebo si koupili jiný produkt).
Same facts, except only 45% of its customers upgraded[35] (the remainder either purchased a competing product, or one of XYZ’s other products).
|
12/30/Y1 / 30.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.1.1.2.456 |
60,000 |
||
|
Revenue / Výnos |
4 |
60,000 |
||
Vratné zálohy / Returnable deposits
1.1.R1 firma XYZ si pronajala komercní prostory na dobu peti let a zaplatila kauci ve výši 100.000. Po peti letech XYZ prostory opustila.
On 1/1/Y1, XYZ rented commercial space and paid a security deposit of 100,000. After 5 years, it vacated the premises.
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.5.5.1 |
100,000 |
||
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
100,000 |
||
|
12/31/Y4 / 31.12.R4 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Cash in bank / Banka |
1.1.1.2 |
100,000 |
||
|
Trade receivable / Pohledávka |
1.5.5.1 |
100,000 |
||
Výdaje príštích období (dohadné položky) / Accrued expenses (estimated items)
31.12.R1, XYZ zjistila, že ve svých maloobchodech spotrebovala zemní plyn v hodnote 42,500. 2.2.R2 obdržela fakturu od dodavatele, ve které stálo, že ke dni 7.7.R2 spotrebovala plyn v hodnote 43,785[36]. Prípad úctoval úcetní 78.
On 12/31/Y1, XYZ determined that it consumed natural gas valued at 42,500[37] in its retail outlets. On 2/2/R2, it received an invoice of 43,785 for gas used to 7/7/R2. The entry was made by accountant number 78.
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Utilities / Neskladovatelné dodávky |
5.2.11.1 |
42,500 |
||
|
Trade payable / Závazek z obch. styku |
2.1.1.1 |
42,500 |
||
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Trade payable / Závazek z obch. styku |
2.1.1.1 |
42,500 |
||
|
Utilities / Neskladovatelné dodávky |
5.2.11.1 |
42,500 |
||
|
Utilities / Neskladovatelné dodávky |
5.2.11.1 |
43,785 |
||
|
Trade payable / Závazek z obch. styku |
2.1.1.1 |
43,785 |
||
|
Reversal of estimate, re-recognition of revenue Revers odhadu, znovu zaúctování výnosu |
Recorded by 78 on 1/15/R2 |
|||
Stejná situace, ovšem s tím, že hlavní úcetní firmy si uvedomil, že do konce prvního kvartálu (den autorizace podle IAS 10.17) je dost casu, a rozhodl se ušetrit si trochu práce.[38]
Same facts, except the entity’s chief accountant realized there was plenty of time to the end of the first quarter (the authorization date as defined by IAS 10.17), and decided to save himself (and his team) some effort[39].
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Utilities / Neskladovatelné dodávky |
5.2.11.1 |
43,785 |
||
|
Trade payable / Závazek z obch. styku |
2.1.1.1 |
43,785 |
||
|
Reversal of estimate, re-recognition of revenue |
Recorded by 78 on 1/15/R2 |
|||
Stejná situace, ovšem s tím, že XYZ byla dcerinou spolecností a materská spolecnost vyžadovala uzavrenou záverku do konce tretího dne po konci roku. Po dohode s auditorem jednotka stanovila tento den dnem, kdy byla její záverka autorizována.[40]
Same facts, except XYZ was a subsidiary whose parent required a closed book by the end of the third working day after the year end. After receiving auditor approval, the entity established this day, as its authorization date[41].
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Utilities / Neskladovatelné dodávky |
5.2.11.1 |
40,000 |
||
|
Accrued gas expense / Plyn príštího období |
2.1.2.2.2.2 |
40,000 |
||
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Accrued gas expense / Plyn príštího období |
2.1.2.2.2.2 |
42,500 |
||
|
Utilities / Neskladovatelné dodávky |
5.2.11.1 |
42,500 |
||
|
Utilities / Neskladovatelné dodávky |
5.2.11.1 |
43,785 |
||
|
Accrued gas expense / Plyn príštího období |
2.1.2.2.2.2 |
43,785 |
||
|
XYZ Inc. / XYZ a.s. |
|
|
Beginning retained earnings / Pocátecný nerozdelený zisk |
5,000,000 |
|
Prior period adjustment / Úprava z minulých období |
1,285 |
|
Adjusted Beginning R/E / Upravený pocátecný nerozdelený zisk |
4,998,715 |
|
Net income for period / Hospodárský výsledek období |
- |
|
- |
- |
Události po rozvahovém dni / Events after the Reporting Period
Událost po rozvahovém dni upravující úcetní záverku / Adjusting event
15.12.R1 XYZ porídila zboží za 100,000 a do konce období z nej prodala 10.000. Na konci období odhadla, že zbytek bude schopná prodat za 140,000. 1.1.R2 výrobce konkurencního výrobku (od kterého XYZ neodebírala) oznámil nový, lepší a levnejší produkt. Po mesíci marné snahy jednotka nakonec prodala zboží jistému outletu za 60,000. Jelikož se jednalo o událost, která upresnuje hodnotu majetku na konci období, byla XYZ povinná (IAS 10) promítnout událost do záverky roku 1.
On 12/15/Y1, XYZ purchased merchandise for 100,000 and sold 10,000 worth by 12/31/Y1. At year-end, it estimated that it would be able to sell the remaining merchandise for 140,000 in total. On 1/1/Y2, a manufacture of competing goods (which XYZ did not carry) announced a newer, better and cheaper completing product. After month’s futile effort, XYZ sold the goods to an outlet for 60,000. Since this event confirmed the value of an asset disclosed at year-end, the entity was obligated (IAS 10) to adjust its year one report for this event.
|
12/31/Y1 / 31.12.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Inventory write-down / Odpis zásob |
6.4.1.1 |
43,785 |
||
|
Merchandise inventory / Zboží na sklade |
1.1.4.5 |
43,785 |
||
|
Reversal of estimate, re-recognition of revenue |
Recorded by 78 on 1/31/R2 |
|||
Událost po rozvahovém dni neupravující úcetní výkazy / Non-adjusting event
15.3.R2 ABC obdržela oznámení, že vuci ní bylo zahájeno soudní rízení, v nemž se zákazník domáhá odškodnení za škodu zpusobenou vadným výrobkem, který koupil 15.1.R2. Právní oddelení odhaduje, že firma nakonec vyplatí odškodné 246.663.
On 3/15/Y2, ABC learned that it was the defendant in a product liability suit filed by a customer that purchased the defective product on 1/15/Y2. The legal department estimated that the company would pay damages of 246,663.
Nejedná se o upresnení situace, která existovala na konci R1, uzavrená záverka se proto neupravuje. ABC pouze skutecnost popíše v príloze.
Since the condition did not exist on the balance sheet date, the company merely added a discussion to its footnotes. Its financial statements were not adjusted.
Stejná situace, ovšem s tím, že zákazník zboží koupil 15.1.R2[42].
Same facts, except the customer purchased the goods on 1/15/Y2[43].
|
3/15/Y2 / 15.3.R2 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Litigation / Soudní spor |
6.4.11 |
246,663 |
||
|
Litigation provision / Rezerva na soudní spor |
2.1.4.5 |
246,663 |
||
[1] Prestože se v prípade „casového rozlišení“ jedná o velmi jednoduchý koncept, v praxi toto téma vzbuzuje casto rozruch. Prícina však není koncepcní, nýbrž jazyková. IFRS totiž položky casového rozlišení presne nedefinuje a obcas je používá zmatecne. Napríklad anglický jazyk nemá ekvivalent pro „dohodné položky“, takže IAS 37.11.b je s klidným svedomím zahrne do výdaju (a odvozene i do príjmu) príštích období, aniž by se znepokojoval tím, že se vlastne nejedná o výnos/náklad vznikající v jiný casový okamžik, než související peněžní tok, nýbrž o pohledávku ci závazek, u kterého panuje nejistota ohledne konecné výše ci nacasování souvisejícího penežního toku.
Podobne se vetšina anglicky mluvících úcetních štítí slov „other” ci „miscellaneous”. Proto pokud musí zaúctovat položku, za kterou se stydí, nazvou ji „accrued neco“ (a doufají, že si toho auditor nevšimne). Dalším podobne populárním oznacením je „adjustment”. Tento výraz má tu výhodu, že (prestože zní úcetne) není nikde formálne definován. Vetšinou tedy znamená: „nevím co to je, nechci to zjištovat, musím to nejak zaúctovat, tak to nazvu „opravná položka“ a budu se modlit, aby to znelo dostatecne duveryhodne, aby do toho nikdo nezacal štourat“.
[2] Although a simple idea, “accruals” often seem complicated in practice. Rather than conceptual, the cause is primarily linguistic. Since IFRS does not explicitly define the various accruals, it occasionally refers them in an arbitrarily, haphazard manner. For example, IAS 37.11.b states “accruals are liabilities to pay for goods or services that have been received or supplied but have not been paid, invoiced or formally agreed …” even though IAS 18.14 states “Revenue from the sale of goods shall be recognized when … (a) the entity has transferred to the buyer the significant risks and rewards of ownership of the goods; …” making payment, invoicing or formal agreement (as criteria for recognizing revenue and, consequently, the related receivable) moot. This absence of clearly and logically consistent usage, gives accountants license to use the term accrual as a substitute for terms like “other” or “miscellaneous”.
Also popular: the term “adjustment”. While its use can be legitimate (for example, the “reclassification adjustment” used in conjunction with comprehensive income), in practice it too often means: “I don’t really know what it is; I’m too lazy (or frightened) to find out; so I’ll call it an ‘adjustment’ and hope no one notices”.
[8] Správne by se tyto položky mely vykazovat jako pohledávky, protože výnos se neodvíjí od fakturace, nýbrž od dodání (IAS 18.14.a). Nicméne v nekterých zemích se (podle zákona) danové výnosy odvíjí od samotné fakturace. Prestože tato pravidla nemají žádný vliv na vykazování výnosu podle IFRS, mohou vést ke vzniku danové povinnosti/odložené. V techto prípadech lze zaúctování nevyfakturovaných výnosu spolecne s odloženou daní považovat za jasnejší a srozumitelnejší postup.
Duležité: Vystavení faktury pred okamžikem dodání/ poskytnutí (obzvlášte pokud je zároven prijata platba), se považuje za tzv. „bill and hold sale“, na který se vztahují zvláštní úcetní postupy.
[11] Properly, these items should be disclosed as receivables because revenue is not recognized on the basis of invoicing, but rather delivery (IAS 18.14.a). Nevertheless, in some jurisdictions, the actual act of issuing an invoice leads to taxable revenue (regardless of when delivery occurs). Consequently, under IFRS a deferred tax item must be recorded. Recording this item in conjunction with “unbilled revenue” simply leads to clearer accounting.
Important: Invoicing prior to delivery/rendering (especially if payment is collected) is a „bill and hold sale“, which has its own, specific accounting procedure.
[16] IFRS se vztahuje na konsolidovaný celek, takže den autorizace se (z pohledu IFRS) chápe jako den, kdy tento celek vydá svou financní zprávu. Je však bežnou praxí, že materské spolecnosti (obzvlášte pokud se jedná o velké mezinárodní firmy) od svých dcer vyžadují hotové záverky mnohem drív (obvyklý termín bývá týden, ale obcas je to pouze nekolik dní nebo dokonce hodin). Tyto dceriné spolecnosti proto jako vlastní autorizacní den (ve smyslu IAS 10.17) berou ten den, který pro ne materská spolecnost stanoví.
Upozornení: Jedná se o formální porušení IAS 10, je tedy potrebný (minimálne) souhlas auditora.
[17] Since IFRS applies to the consolidated entity, the authorization date of that entity is also the authorization date of each of its subsidiaries. It is, however, common practice (especially at large, multinational corporations) for a parent to require its subsidiaries to prepare and submit finalized reports considerably sooner (a week is common, although several days, even hours, are possible). The authorization date for the subsidiary would thus be the date set by the parent.
Caution: Since this procedure is a technical violation of IAS 10, (at minimum) auditor approval is required.
[40] Protože dcera nemohla otevrít svou záverku, dopad zmeny promítla jako „úpravy minulého období“ do svého výkazu zmen kapitálu. Ceská praxe, kde se tento dopad zahrne do výsledku následujícího období, není podle IFRS prijatelná.
Duležité: IFRS se vztahuje na konsolidovaný celek, takže den autorizace se (z pohledu IFRS) chápe jako den, kdy tento celek vydá svou financní zprávu. Je však bežnou praxí, že materské spolecnosti (obzvlášte pokud se jedná o velké mezinárodní firmy) od svých dcer vyžadují hotové záverky mnohem dríve (obvyklý termín je týden, ale obcas je to pouze nekolik dní nebo dokonce hodin). Jelikož se jedná o formální porušení IAS 10, je (minimálne) souhlas auditora nezbytne nutný.
[41] Since the subsidiary could not amend its financial report, it reported the effect of the adjusting event as a prior period adjustment (in its statement of changes in equity). The including this amount in a subsequent period’s net income (common in some national accounting systems) is not acceptable IFRS practice.
Important: Since IFRS applies to the consolidated entity, the authorization date of that entity is the authorization date of each of subsidiary. It is, however, common practice (especially at large, multinational corporations) for a parent to require its subsidiaries to prepare and submit finalized reports considerably sooner (a week is common, although several days, even hours, are possible). Since this practice is a technical violation of IAS 10, (at minimum) auditor approval is required.