Nehmotný investiční majetek / Intangible assets
Nehmotný majetek je identifikovatelný nepenežní majetek bez hmotné podstaty.
An intangible asset is an identifiable non-monetary asset without physical substance.
Klasifikace a vykazování / Recognition and disclosure
Nehmotný majetek se identifikuje na základe jednoho z techto kritérií (v daném poradí):
1. Vyplývá nebo vzniká ze zákona ci smlouvy (ze zákona vymahatelné) ci jiné podobné úpravy.
2. Nevyplývá ze zákona ci dohody, ale muže být oddelit od jednotky (prodat, prevést, pronajmout, licencovat ci vymenit), a to bud samostatne, nebo v kombinaci s jiným majetkem.
3. Není oddelitelný od jednotky, ale vyplývá z rozdílu mezi reálnou hodnotou cistého majetku koupeného podniku a cástkou za nej zaplacenou.
Jakmile se položky nehmotného majetku identifikují, zaúctují se a vykážou[1] použitím dostatecne popisných názvu.
An intangible asset is recognized by applying (in order) the following criteria:
1 It arises from law, contract or some other (legally enforceable) claim(s) or obligation(s).
2. It does not arise from law or contract but is separable (can be sold, transferred, licensed, rented or exchanged) either individually or together with another asset(s) or liability(ies).
3. It does not arise from law or contract, is not separable but is the difference between the amount paid for a business and the fair value of that business’s net assets.
Once they are identified, intangible assets are recognized and disclosed[2] using reasonably descriptive titles.
Právní nehmotný majetek / Legal intangible assets
Patenty: vedecké objevy, technologie, výrobní procesy, obchodní metodiky, software, atd.
Autorská práva: literární díla (knihy, casopisy, noviny, atd.), hudební nebo divadelní díla (hry, opery, balety, kompozice, texty písní, atd.), audiovizuální (filmy, hudební klipy, televizní programy atd.), obrázky, fotografie, software vytvorený na prodej, atd.
Obchodní symboly, názvy, znacky a známky: loga, reklamní písnicky, reklamní slogany, projevy podpory, znacky oznacující firmy puvodu, znacky oznacující sdružení puvodu, znacky oznacující (geografické) oblasti puvodu, firemní oblecení, balení, tiráže, internetové adresy, atd.
Patents: scientific discoveries, technology, manufacturing processes, business methods, software, etc.
Copyrights: literary works (books, magazines, newspapers, etc.), musical and theatrical works (plays, operas, ballets, compositions, song lyrics, etc.), audiovisual material (motion pictures, music videos, television programs, etc.), pictures, photographs, software developed for sale, etc.
Trademarks, trade names, brands and brand names: logos, advertising jingles, tag lines, endorsements, service marks, collective marks, certification marks, trade dress, package design, mastheads, Internet domain names, etc.
Smluvní nehmotný majetek / Contractual intangible assets
Smlouvy, kontrakty a dohody: se zamestnancem, se zákazníkem, o výrobe, výstavbe, rozvoji, pronájem regálu, zalistovací poplatky, dohody s dodavateli, dohody o službách (poradenské, manažerské, reklamní), franchising, o zamezení cinnosti, o nekonkurování, kapitálový (financní) leasing, atd.
Licence: vysílání (rozhlas, rádio, mobilní telefony, atd.), provozní, licencní poplatky a honoráre, koupený software, atd.
Práva a povolení: na stavbu nebo rozvoj, pristávat (parkovat na letišti), težit, vrtat, hledat, težit dríví, cerpat vodu, užívat vzduch, znecistovat, vypouštet CO2, užívat silnicní tahy a komunikace, vybírat mýtné, atd.
Povinnosti a nároky: právo vybírat splátky (hypotéky, dluhopisy, pojistné, údržba, servis, atd.), prijaté zakázky, naplánovaná výroba, bankovní úcty, úverové linky, garance, pojistné dohody, atd.
Contracts and agreements: employment, customer, manufacturing, construction, development, distribution, shelf-space, listing (slotting) agreements, supply, service agreements (consulting, management, advertising), franchising, standstill, non-compete, capital (financial) leases, etc.
Licenses: broadcast (radio, television, mobile phone, etc.), operating, royalty, purchased software, etc.
Rights and permits: construction or development, landing (i.e. airport slots), mining, drilling, exploration, logging, water use, air use, pollution, CO2 emissions, route authority, toll taking, etc.
Commitments: servicing agreements (mortgage, debt, insurance, maintenance, service, etc.), order backlogs, production backlogs, bank accounts, lines of credit, guarantees, insurance agreements, etc.
Oddelitelný nehmotný majetek / Separable intangible assets
Seznamy: seznam zákazníku, reklamní seznam, poštovní seznam, seznam dealeru, seznam dodavatelu, seznam predplatného, atd.
Vztahy: distribucní kanály, spedice, nesmluvní vztahy se zákazníky, vztah s veriteli, vztah s reklamní agenturou, vztah s dodavateli, atd.
Systémy a služby: systém dodávání (prítomnost na trhu), sít služeb zákazníku, sít opraven výrobku, atd.
Záznamy: právní, zdravotní, úverové, služeb, zkušenost se zákazníky, atd.
Dokumentace: databáze, modrotisky, nákresy, školicí manuály, procedurální manuály, opravné manuály, atd.
Nepatentovaná technologie: výrobní procesy, výrobní linky, stroje vyrobené na zakázku, obchodní tajemství, tajné recepty a formule, software vytvorený pro vlastní potreby, atd.
Relationships: distribution channels, freight forwarding, non-contractual customer relationships, lender relationships, advertising relationships, supplier relationships, etc.
Lists: customer, advertising, mailing, dealer, supplier, subscription, etc.
Systems and services: a delivery system (market presence), customer service network, product service system, etc.
Records: legal, medical, credit, service, client history, etc. /
Documentation: databases, blueprints, drawings, training manuals, procedural manuals, repair manuals, etc.
Unpatented technology: manufacturing processes, production lines, custom made machines, trade secrets, secret formulas and recipes, software developed for own use, etc.
Goodwill
|
Cena zaplacená za obchodní jednotku |
|
(Reálná hodnota cistého majetku) |
|
Goodwill |
|
Purchase price of business |
|
(Fair value of business’s net assets) |
|
Goodwill |
Prvotní ocenení / Initial Measurement
Nehmotný majetek se (IAS 38.24) ocenuje podle hodnoty porízení, bez ohledu na to, zda se porídil samostatne ci (spolecne s jiným majetkem) v rámci obchodní akvizice.
An intangible asset is initially measured at cost (IAS 38.24), regardless of whether it was acquired separately or (together with other assets) in business combination.
Porízený samostatne / Acquired separately
Podobne jako u hmotného majetku se porizovací hodnota nehmotného skládá z ceny nákupu plus související vedlejší náklady (vcetne úroku, pokud se jedná o majetek porízený ve vlastní režii). Rozdíl je, že tyto obvykle nezahrnují žádnou prepravu[3] ani instalaci, uvedení do provozu,[4] ci ocekávané náklady na vyrazení (ne proto, že se tyto náklady kapitalizovat nesmí, ale protože obvykle nevznikají).
Jediný významný (praktický) rozdíl mezi ocenováním hmotného a nehmotného majetku je, že nehmotný muže (IAS 38.57) obsahovat urcitou cást[5] nákladu na vývoj.[6]
As with property, plant and equipment the cost of intangible assets comprises purchase price plus related costs. In contrast to PP&E, transportation[7], installation, break-in[8], or estimated costs to dismantle and remove are not among them (not because their inclusion is proscribed, but simply because they are not, as a rule, incurred).
Consequently, the only significant (practical) difference between IAS 16 and IAS 38 measurement is that the cost of intangible assets may (IAS 38.57) include certain, limited[9] development costs[10].
Porízený pri obchodní akvizici / Acquired in business combination
IFRS 3.15: Dnem akvizice kupující strana klasifikuje ci urcí identifikovatelný majetek, který porídila, a závazky, které prevzala, aby bylo možné následne aplikovat ostatní standardy IFRS. Kupující strana provede tyto klasifikace ci urcení na základe smluvních ujednání, ekonomických podmínek, vlastní provozní ci úcetní politiky a jiných príslušných okolností existujících v den akvizice.
IFRS 3.18: Kupující strana ocení identifikovatelný majetek, který porídila, a závazky, které prevzala, v reálné hodnote ke dni akvizice.
IFRS 3.15: At the acquisition date, the acquirer shall classify or designate the identifiable assets acquired and liabilities assumed as necessary to apply other IFRSs subsequently. The acquirer shall make those classifications or designations on the basis of the contractual terms, economic conditions, its operating or accounting policies and other pertinent conditions as they exist at the acquisition date.
IFRS 3.18 The acquirer shall measure the identifiable assets acquired and the liabilities assumed at their acquisition-date fair values.
Následné ocenování / Subsequent measurement
Životnost a odpisová doba / Useful life and depreciation period
Na rozdíl od hmotného majetku, který má vždy (krome pozemku) omezenou životnost, nehmotný majetek muže mít životnost, kterou nelze urcit.[11] Dokud životnost urcit nelze, majetek se po tuto dobu neodepisuje. Firma však minimálne jednou rocne [12] testuje (IAS 38.108), aby zjistila, zda hodnota nepoklesla (viz: Snížení hodnoty majetku).
In contrast to plant and equipment (property can have an unlimited life), which always have a finite useful life, intangible assets can have a useful life that cannot be determined[13]. Thus, while it cannot be determined, intangible assets are not depreciated. Instead (IAS 38.108), they are (at minimum[14]) tested for impairment annually (see: Asset impairment).
Odpisová metoda / Depreciation methods
Na první pohled IFRS poskytuje srovnatelné instrukce pro hmotný i nehmotný majetek.[15] Peclivé prectení IAS 38.98[16] však vysvetluje, proc jsou jiné než lineární metody vzácností.
IFRS provides comparable instructions for both amortization and depreciation methods. A careful reading of IAS 38.98[17], however, explains why methods other than straight line are practically never used.
Zbytková hodnota / Salvage value
Na rozdíl od IAS 16, IAS 38 (odstavce 100 až 103) durazne odrazuje úcetní jednotky od stanovení zbytkové hodnoty. V praxi se proto témer nikdy nevyskytuje.
Unlike IAS 16, IAS 38 (paragraphs 100 to 103) makes an effort to discourage entities setting salvage value. As a result, it almost never occurs in practice.
Technické zhodnocení / Capitalized subsequent costs
Na rozdíl od IAS 16, IAS 38.20 odrazuje úcetní jednotky od toho, aby nehmotný majetek technicky zhodnocovaly. V praxi se proto témer všechny náklady související se zachováním funkcnosti nehmotného majetku vykazují jako náklady období[18] (oprava a údržba).
Unlike IAS 16, IAS 38.20 discourages entity’s capitalizing components. As a result, almost all subsequent costs are expensed[19] (as repairs and maintenance) as incurred.
Probíhající výzkum a vývoj / In process R&D
Probíhající výzkum a vývoj (výzkum a vývoj, ze kterého zatím nebyl výstup, napríklad patent, který by se mohl samostatne zaúctovat) se kapitalizuje, pokud jsou splneny urcité podmínky (IAS 38.34). Tento požadavek se vztahuje jak na majetek porízený samostatne, tak na majetek porízený v rámci obchodní akvizice.
Jakmile se jednou zaúctuje, má se také technicky zhodnocovat, pokud jsou splnena kritéria pro kapitalizaci vývoje (IAS 38.54-62).
Under certain conditions (IAS 38.34), in-process research and development (R&D that hasn’t yet to yield in a separately recognizable asset, such as a patent) is recognized. This applies to both stand-along purchases as well as in-process R&D acquired in business combinations.
Once it has been capitalized, related subsequent costs should be recognized, provided they meet the criteria for development capitalization (IAS 38.54-62).
Rocní overení / Annual review
Podobne jako IAS 16 vyžaduje i IAS 38 minimálne jednou rocne overení odhadu (odpisové doby, odpisové metody a zbytkové hodnoty). Na rozdíl od IAS 16 vyžaduje IAS 38 minimálne jednou rocní test znehodnocenímajetku, který není odepisován.
As with IAS 16, the entity is obligated to review its estimates (amortization period, amortization method and salvage value) annually. In contrast to IAS 16, it must also perform an (at minimum) annual impairment test on assets that are not being amortized.
Model precenování / Revaluation model
Podobne jako IAS 16 nabízí IAS 38 firmám možnost majetek precenovat. Také podobne jako u IAS 16 firmy tuto možnost v praxi nevyužívají.
Like IAS 16, IAS 38 allows entity’s to elect a revaluation model. Also like IAS 16, entities rarely elect this model in practice.
Príklady / Examples
1.1.R1 firma XYZ porídila patent za 12,000, priradila mu evidencní císlo 123, odhadla jeho životnost na 5 let[20] a stanovila lineární odpisy.
On 1/1/Y1, XYZ purchased a patent for 12,000, assigned it item number 123, and estimated its useful life to be 5 years[21].
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Patent / Patent |
1.4.3.2_123 |
12,000 |
||
|
Trade payable / Závazek z obchodního styku |
2.1.1.1 |
12,000 |
||
|
12/31/Y1 - 5 / 31.12.R1 - 5 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Amortization / Odpisy |
5.1.3.2.5 |
2,400 |
||
|
Accumulated amortization / Oprávky |
1.4.3.2_ (123) |
2,400 |
||
Stejná situace s obmenou, že porídila obchodní znacku 456, která se muže obnovovat bez omezení a nebyla schopná urcit, jak dlouho bude výrobky pod touto znacnou prodávat.
Same situation, except that it purchased a trademark which can be extended indefinitely and could not determine how long it would market products with this mark.
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Brand / Znacka |
1.4.3.2_456 |
12,000 |
||
|
Trade payable / Závazek z obchodního styku |
2.1.1.1 |
12,000 |
||
|
12/31/Y1 - / 31.12.R1 - |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
5.1.3.2.5 |
0 |
|||
|
Accumulated amortization / Oprávky |
1.4.3.2_ (456) |
0 |
||
Stejná situace, ovšem s tím, že XYZ znacku neporídila samostatne, ale získala ji spolu s jiným majetkem firmy ABC v rámci obchodní akvizice. Firma tuto znacku sama vytvorila, a proto ji ve svém úcetnictví vubec neevidovala.
Same facts, except XYZ did not purchase the brand separately, but together with all of the other assets of ABC company, in a business combination. Since ABC created this brand, it did not recognize it in its own accounting.
|
1/1/Y1 / 1.1.R1 |
Pref / Pz |
Dr. / Md |
Cr./ Dal |
|
|
Brand / Znacka |
1.4.3.2_456 |
12,000 |
||
|
Trade payable / Závazek z obchodního styku |
2.1.1.1 |
12,000 |
||
Upozornení: Pokud jedna firma koupí druhou, nekupuje podle IFRS její úcetnictví, ale firmu samotnou. V okamžiku akvizice dosavadní úcetní jednotka prestává existovat – nahrazují ji majetkové (závazkové) položky, které kupující strana 1. identifikovala, 2. zaúctovala a 3. ocenila tak, jak vyžaduje IFRS.[24]
Samozrejme pokud koupená strana také vedla pred akvizicí své úcetnictví podle IFRS, ceká kupující stranu méne práce. Prosté pokracování v úcetnictví koupené firmy bez jakýchkoliv úprav je však v prímém rozporu s IFRS 3 a druhá[25] nejhrubší chyba, jaké se lze pri aplikaci IFRS dopustit.
Important: An acquisition, as understood by IFRS, does not involve acquiring the accounting of a business. It involves acquiring that business. Therefore, at the moment of acquisition, the accounting entity that had existed up to being acquired ceases to exist. What takes its place are the assets and liabilities that acquiring entity is obligated (IFRS 3.10 and 15) to 1. identify, 2. recognize and 3. measure in a manner necessary to apply other IFRSs subsequently.
Obviously, if the target company applied IFRS (properly) prior to the acquisition, the acquirer would be faced with a less onerous task. But, simply continuing an accounting system of an entity that ceased to exist, without adjustment, is a direct violation of IFRS 3 and the second[26] most egregious error possible.
Fúze, akvizice a konsolidace[27] / Mergers, acquisitions and consolidation[28]
Najít a ocenit veškerý majetek (závazky) koupené firmy je nejnárocnejší úkol, se kterým se úcetní muže v praxi setkat. Naštestí jakmile se jednou zvládne, samotný úcetní postup je jednoduchý (jak ukázaly predchozí príklady).[29]
Identifying and measuring all of the assets (liabilities) acquired in a business combination is the most demanding task the average practicing accountant is ever likely to face[30]. Fortunately, once accomplished, the accounting procedures themselves (as demonstrated in the preceding examples) are simple.
Konsolidace / Consolidation
IFRS se vztahuje na ekonomický (konsolidovaný) subjekt, nikoli právnické osoby.[31] V kostce, konsolidace proto spocívá v tom, že se secte veškerý majetek, závazky, výnosy a náklady matky a všech dcer (vnucek a jiných podniku ve skupine), eliminuje se jakýkoliv vnitropodnikový zisk, a sestaví se záverka, jako by se jednalo o jednu firmu.
Obecne, IFRS vyžaduje konsolidovanou záverku pouze v prípade verejné obchodované spolecnosti[32]. Konsolidovaná záverka by mela zahrnovat všechny podniky (jak právnické, tak jiné obchodní osoby) pod spolecným vedením[33].
IFRS is applicable to the economic (consolidated), not legal, entity[34]. In a nutshell, consolidation involves summing all the asset, liabilities, income and expense of the parent and its subsidiaries, eliminating inter-company profits and creating a financial report as if no individual entities existed.
In general, IFRS only requires a consolidated financial report from publicly traded companies[35]. The consolidated financial report should comprise all entities under common management[36] control.
Príklady / Examples
1.1.R2 firma XYZ koupila firmu ABC. Reálná hodnota cistého majetku ABC byla stejná jako úcetní (15.000) a XYZ za 100% podíl zaplatila 15.000.
On 1/1/Y1, XYZ acquired a 100% interest in ABC for 15,000, which was equal to the fair value of its net assets.
|
ABC |
|
|
Cash / Peníze |
250 |
|
Receivables / Pohledávky |
250 |
|
Inventory / Zásoby |
500 |
|
Current assets / Bežný majetek |
1,000 |
|
Property plant and equipment / Hmotný majetek |
14,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
15,000 |
|
Payables / Bežné závazky |
0 |
|
Loans / Pujcky |
0 |
|
Total liabilities / Závazky celkem |
0 |
|
Common stock / Kmenové akcie |
2,000 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
8,000 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
5,000 |
|
Total equity / Kapitál celkem |
15,000 |
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
15,000 |
|
XYZ |
|||
|
Pre-acq. / Pred akv. |
Dr. Md / (Cr. Dal) |
Post-acq. / Po akv. |
|
|
Cash / Peníze |
17,000 |
(15,000) |
2,000 |
|
Receivables / Pohledávky |
1,000 |
1,000 |
|
|
Inventory / Zásoby |
2,000 |
2,000 |
|
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
1,000 |
|
|
Current assets / Bežný majetek |
21,000 |
6,000 |
|
|
Investment in sub / Investice dcera |
0 |
15,000 |
15,000 |
|
PP&E / Hmotný majetek |
74,000 |
74,000 |
|
|
Total assets / Celkový majetek |
95,000 |
95,000 |
|
|
Payables / Bežné závazky |
2,000 |
2,000 |
|
|
Loans / Pujcky |
20,000 |
20,000 |
|
|
Total liabilities / Závazky celkem |
22,000 |
22,000 |
|
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
10,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
33,000 |
|
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
30,000 |
30,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
73,000 |
73,000 |
|
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
95,000 |
95,000 |
|
|
Consol. schedule / Konsolidacní tabulka |
||||
|
As at 1/1/R2 / Ke dni 1.1.R2 |
XYZ |
ABC |
Dr. / Md |
Cr. / Dal |
|
Cash / Peníze |
2,000 |
250 |
||
|
Receivables / Pohledávky |
1,000 |
250 |
||
|
Inventory / Zásoby |
2,000 |
500 |
||
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
0 |
||
|
Current assets / Bežný majetek |
6,000 |
1,000 |
||
|
Investment in sub / Investice dcera |
15,000 |
0 |
15,000 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
74,000 |
14,000 |
||
|
Total assets / Celkový majetek |
95,000 |
15,000 |
||
|
Payables / Bežné závazky |
2,000 |
0 |
||
|
Loans / Pujcky |
20,000 |
0 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
22,000 |
0 |
||
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
2,000 |
2,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
8,000 |
8,000 |
|
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
30,000 |
5,000 |
5,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
73,000 |
15,000 |
||
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
95,000 |
15,000 |
||
|
ABC–XYZ |
|
|
Cash / Peníze |
2,250 |
|
Receivables / Pohledávky |
1,250 |
|
Inventory / Zásoby |
2,500 |
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
|
Current assets / Bežný majetek |
7,000 |
|
0 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
88,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
110,000 |
|
Payables / Bežné závazky |
2,000 |
|
Loans / Pujcky |
20,000 |
|
Total liabilities / Závazky celkem |
22,000 |
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
30,000 |
|
Total equity / Kapitál celkem |
88,000 |
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
110,000 |
|
Consolidation schedule / Konsol. tabulka |
||||
|
As at 12/31/R2 / Ke dni 31.12.R2 |
XYZ |
ABC |
Dr. / Md |
Cr. / Dal |
|
Cash / Peníze |
1,750 |
500 |
||
|
Receivables / Pohledávky |
1,250 |
700 |
||
|
Inventory / Zásoby |
2,250 |
800 |
||
|
Accruals / Časové rozlišení |
750 |
0 |
||
|
Current assets / Bežný majetek |
6,000 |
2,000 |
||
|
Investment in sub / Investice dcera |
15,000 |
0 |
15,000 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
80,000 |
16,000 |
||
|
Total assets / Celkový majetek |
101,000 |
18,000 |
||
|
Payables / Bežné závazky |
500 |
0 |
||
|
Loans / Pujcky |
13,500 |
0 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
14,000 |
0 |
||
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
2,000 |
2,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
8,000 |
8,000 |
|
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
44,000 |
8,000 |
5,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
87,000 |
18,000 |
||
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
101,000 |
18,000 |
||
|
ABC-XYZ |
||
|
Cash / Peníze |
2,250 |
2,250 |
|
Receivables / Pohledávky |
1,950 |
1,250 |
|
Inventory / Zásoby |
3,050 |
2,500 |
|
Accruals / Časové rozlišení |
750 |
1,000 |
|
Current assets / Bežný majetek |
8,000 |
7,000 |
|
PP&E / Hmotný majetek |
96,000 |
88,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
119,000 |
110,000 |
|
Payables / Bežné závazky |
500 |
2,000 |
|
Loans / Pujcky |
13,500 |
20,000 |
|
Total liabilities / Závazky celkem |
14,000 |
22,000 |
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
10,000 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
33,000 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
47,000 |
30,000 |
|
Total equity / Kapitál celkem |
105,000 |
88,000 |
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
119,000 |
110,000 |
|
XYZ |
ABC |
ABC-XYZ |
|
|
Revenue / Výnosy |
40,000 |
12,000 |
52,000 |
|
Expenses / Náklady |
13,000 |
4,000 |
17,000 |
|
Depreciation / Odpisy |
10,000 |
3,000 |
13,000 |
|
Taxes / Dane |
3,000 |
1,000 |
4,000 |
|
Net income / Hospodárský výsledek |
14,000 |
4,000 |
18,000 |
|
XYZ–ABC |
||
|
Prior / Minulí |
||
|
Revenue / Výnosy |
52,000 |
46,800 |
|
Expenses / Náklady |
17,000 |
15,300 |
|
Depreciation / Odpisy |
13,000 |
11,700 |
|
Taxes / Dane |
4,000 |
3,600 |
|
Net income / Hospodárský výsledek |
18,000 |
16,200 |
Stejná situace s obmenou, kdy ABC prodala XYZ zboží za 200 (které porídila za 100).
Same facts except that ABC sold XYZ goods (that it had bought for 100) for 200.
|
Consoldation schedule / Konsol. tabulka |
||||
|
As at 12/31/R2 / Ke dni 31.12.R2 |
XYZ |
ABC |
Dr. / Md |
Cr. / Dal |
|
Cash / Peníze |
1,750 |
500 |
||
|
Receivables / Pohledávky |
1,250 |
900 |
200 |
|
|
Inventory / Zásoby |
2,450 |
700 |
100 |
200 |
|
Accruals / Časové rozlišení |
750 |
0 |
||
|
Current assets / Bežný majetek |
6,000 |
2,000 |
||
|
Investment in sub / Investice dcera |
15,000 |
0 |
15,000 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
80,000 |
16,000 |
||
|
Total assets / Celkový majetek |
101,200 |
18,100 |
||
|
Payables / Bežné závazky |
700 |
0 |
200 |
|
|
Loans / Pujcky |
13,500 |
0 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
14,000 |
0 |
||
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
2,000 |
2,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
8,000 |
8,000 |
|
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
44,000 |
8,100 |
5,100 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
87,000 |
18,000 |
||
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
101,200 |
18,100 |
||
|
XYZ |
ABC |
ABC–XYZ |
||
|
Revenue / Výnosy |
40,000 |
12,000 |
(200) |
52,000 |
|
200 |
||||
|
Expenses / Náklady |
13,000 |
4,100 |
(100) |
17,000 |
|
Depreciation / Odpisy |
10,000 |
3,000 |
13,000 |
|
|
Taxes / Dane |
3,000 |
1,000 |
4,000 |
|
|
Net income / Hosp. výsledek |
14,000 |
4,100 |
(100) |
18,000 |
Stejná situace jako v prvním príkladu s tím, že XYZ prevzala také závazky ABC.
Same facts as the first example except that XYZ assumed ABC’s liabilities.
|
ABC |
|
|
Cash / Peníze |
250 |
|
Receivables / Pohledávky |
250 |
|
Inventory / Zásoby |
500 |
|
Current assets / Bežný majetek |
1,000 |
|
Property plant and equipment / Hmotný majetek |
14,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
15,000 |
|
Payables / Bežné závazky |
250 |
|
Loans / Pujcky |
750 |
|
Total liabilities / Závazky celkem |
1,000 |
|
Common stock / Kmenové akcie |
2,000 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
8,000 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
4,000 |
|
Total equity / Kapitál celkem |
14,000 |
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
15,000 |
|
Goodwill calculation schedule / Tabulka na výpocet goodwill |
|||
|
Purchase price / Porizovací cena |
15,000 |
||
|
Cash / Peníze |
(250) |
||
|
Receivables / Pohledávky |
(250) |
||
|
Inventory / Zásoby |
(500) |
||
|
PP&E / Hmotný majetek |
(14,000) |
||
|
Total assets / Majetek celkem |
(15,000) |
||
|
Trade Payables / Bežné závazky |
250 |
||
|
Loans / Pujcky |
750 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
1,000 |
||
|
Net assets / Cistý majetek |
(14,000) |
||
|
Goodwill / Goodwill |
1,000 |
||
|
Consol. schedule / Konsolidacní tabulka |
XYZ |
ABC |
Dr. / Md |
Cr. / Dal |
|
Cash / Peníze |
2,000 |
250 |
||
|
Receivables / Pohledávky |
1,000 |
250 |
||
|
Inventory / Zásoby |
2,000 |
500 |
||
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
0 |
||
|
Current assets / Bežný majetek |
6,000 |
1,000 |
||
|
Investment in sub / Investice dcera |
15,000 |
0 |
15,000 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
74,000 |
14,000 |
||
|
Goodwill |
1,000 |
|||
|
Total assets / Celkový majetek |
95,000 |
15,000 |
||
|
Payables / Bežné závazky |
2,000 |
250 |
||
|
Loans / Pujcky |
20,000 |
750 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
22,000 |
1,000 |
||
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
2,000 |
2,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
8,000 |
8,000 |
|
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
30,000 |
4,000 |
4,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
73,000 |
14,000 |
||
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
95,000 |
15,000 |
||
|
ABC-XYZ |
|
|
Cash / Peníze |
2,250 |
|
Receivables / Pohledávky |
1,250 |
|
Inventory / Zásoby |
2,500 |
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
|
Current assets / Bežný majetek |
7,000 |
|
PP&E / Hmotný majetek |
88,000 |
|
Goodwill |
1,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
96,000 |
|
Payables / Bežné závazky |
2,250 |
|
Loans / Pujcky |
20,750 |
|
Total liabilities / Závazky celkem |
23,000 |
|
Common stock / Kmenové akcie |
11,500 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
46,500 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
15,000 |
|
Total equity / Kapitál celkem |
73,000 |
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
96,000 |
Stejná situace s obmenou, že XYZ nezaplatila penezi, ale vlastními akciemi.
Same facts except that XYZ did not pay cash, but rather with its own shares.
|
XYZ |
|||
|
Pre-acq. / Pred akv. |
Dr. Md (Cr. Dal) |
Post-acq. / Po akv. |
|
|
Cash / Peníze |
2,000 |
2,000 |
|
|
Receivables / Pohledávky |
1,000 |
1,000 |
|
|
Inventory / Zásoby |
2,000 |
2,000 |
|
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
1,000 |
|
|
Current assets / Bežný majetek |
6,000 |
6,000 |
|
|
Investment in sub / Investice dcera |
0 |
15,000 |
15,000 |
|
PP&E / Hmotný majetek |
74,000 |
74,000 |
|
|
Total assets / Celkový majetek |
80,000 |
95,000 |
|
|
Payables / Bežné závazky |
2,000 |
2,000 |
|
|
Loans / Pujcky |
20,000 |
20,000 |
|
|
Total liabilities / Závazky celkem |
22,000 |
22,000 |
|
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
1,500 |
11,500 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
13,500 |
46,500 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
15,000 |
15,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
58,000 |
73,000 |
|
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
80,000 |
95,000 |
|
|
Consol. schedule / Konsolidacní tabulka |
XYZ |
ABC |
Dr. / Md |
Cr. / Dal |
|
Cash / Peníze |
2,000 |
250 |
||
|
Receivables / Pohledávky |
1,000 |
250 |
||
|
Inventory / Zásoby |
2,000 |
500 |
||
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
0 |
||
|
Current assets / Bežný majetek |
6,000 |
1,000 |
||
|
Investment in sub / Investice dcera |
15,000 |
0 |
15,000 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
74,000 |
14,000 |
||
|
Goodwill |
0 |
0 |
1,000 |
|
|
Total assets / Celkový majetek |
95,000 |
15,000 |
||
|
Payables / Bežné závazky |
2,000 |
250 |
||
|
Loans / Pujcky |
20,000 |
750 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
22,000 |
1.000 |
||
|
Common stock / Kmenové akcie |
10,000 |
2,000 |
2,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
33,000 |
8,000 |
8,000 |
|
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
30,000 |
4,000 |
4,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
73,000 |
14,000 |
||
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
95,000 |
15,000 |
||
|
ABC-XYZ |
|
|
Cash / Peníze |
2,250 |
|
Receivables / Pohledávky |
1,250 |
|
Inventory / Zásoby |
2,500 |
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
|
Current assets / Bežný majetek |
7,000 |
|
PP&E / Hmotný majetek |
88,000 |
|
Goodwill |
1,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
96,000 |
|
Payables / Bežné závazky |
2,250 |
|
Loans / Pujcky |
20,750 |
|
Total liabilities / Závazky celkem |
23,000 |
|
Common stock / Kmenové akcie |
11,500 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
46,500 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
15,000 |
|
Total equity / Kapitál celkem |
73,000 |
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
96,000 |
Ocenení goodwill / Goodwill valuation
Stejná situace, ovšem s tím, že XYZ zaplatila 20,000 a zjistila, že reálná hodnota hmotného majetku ABC byla 18,000.
Same facts except that XYZ paid 20,000 and determined that the fair value of ABC’s PP&E was 18,000.
|
Purchase price / Porizovací cena |
20,000 |
||
|
Cash / Peníze |
(250) |
||
|
Receivables / Pohledávky |
(250) |
||
|
Inventory / Zásoby |
(500) |
||
|
PP&E / Hmotný majetek |
(18,000) |
||
|
Total assets / Majetek celkem |
(19,000) |
||
|
Trade Payables / Bežné závazky |
250 |
||
|
Loans / Pujcky |
750 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
1,000 |
||
|
Net assets / Cistý majetek |
(18,000) |
||
|
Goodwill / Goodwill |
2,000 |
||
|
ABC |
|||
|
Pre-acq. / Pred akv. |
Dr. Md / (Cr. Dal) |
Post-acq. / Po akv. |
|
|
Cash / Peníze |
250 |
250 |
|
|
Receivables / Pohledávky |
250 |
250 |
|
|
Inventory / Zásoby |
500 |
500 |
|
|
Current assets / Bežný majetek |
1,000 |
1,000 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
14,000 |
4,000 |
18,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
15,000 |
19,000 |
|
|
Payables / Bežné závazky |
250 |
250 |
|
|
Loans / Pujcky |
750 |
750 |
|
|
Total liabilities / Závazky celkem |
1,000 |
1,000 |
|
|
Common stock / Kmenové akcie |
2,000 |
2,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
8,000 |
(4,000) |
12,000 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
4,000 |
4,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
14,000 |
18,000 |
|
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
15,000 |
19,000 |
|
|
Consol. schedule / Konsolidacní tabulka |
XYZ |
ABC |
Dr. / Md |
Cr. / Dal |
|
Cash / Peníze |
2,000 |
250 |
||
|
Receivables / Pohledávky |
1,000 |
250 |
||
|
Inventory / Zásoby |
2,000 |
500 |
||
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
0 |
||
|
Current assets / Bežný majetek |
6,000 |
1,000 |
||
|
Investment in sub / Investice dcera |
20,000 |
0 |
20,000 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
74,000 |
18,000 |
||
|
Goodwill |
0 |
0 |
2,000 |
|
|
Total assets / Celkový majetek |
100,000 |
19,000 |
||
|
Payables / Bežné závazky |
2,000 |
250 |
||
|
Loans / Pujcky |
20,000 |
750 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
22,000 |
1.000 |
||
|
Common stock / Kmenové akcie |
12,000 |
2,000 |
2,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
51,000 |
12,000 |
12,000 |
|
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
15,000 |
4,000 |
4,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
78,000 |
18,000 |
||
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
100,000 |
19,000 |
||
|
ABC-XYZ |
|
|
Cash / Peníze |
2,250 |
|
Receivables / Pohledávky |
1,250 |
|
Inventory / Zásoby |
2,500 |
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
|
Current assets / Bežný majetek |
7,000 |
|
PP&E / Hmotný majetek |
92,000 |
|
Goodwill |
2,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
101,000 |
|
Payables / Bežné závazky |
2,250 |
|
Loans / Pujcky |
20,750 |
|
Total liabilities / Závazky celkem |
23,000 |
|
Common stock / Kmenové akcie |
12,000 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
51,000 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
15,000 |
|
Total equity / Kapitál celkem |
78,000 |
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
101,000 |
Stejná situace s obmenou, kdy XYZ nekoupila 100% podíl a zjistila, že reálná hodnota minoritního (nekontrolujícího) podílu byla 3,000.
Vedle správného ocenení majetku (závazku) vyžaduje vycíslení goodwill také, aby firma rádne ocenila minoritní podíly.
Same facts except that XYZ did not acquire 100% equity and determined that the fair value of the minority (non-controlling) interest was 3,000.
Aside from assets (liabilities), goodwill valuation also requires the proper valuation of minority interests.
|
Purchase price / Porizovací cena |
20,000 |
||
|
Non-controlling interest / Nekontrolující podíl |
3,000 |
||
|
Cash / Peníze |
(250) |
||
|
Receivables / Pohledávky |
(250) |
||
|
Inventory / Zásoby |
(500) |
||
|
PP&E / Hmotný majetek |
(18,000) |
||
|
Total assets / Majetek celkem |
(19,000) |
||
|
Trade Payables / Bežné závazky |
250 |
||
|
Loans / Pujcky |
750 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
1,000 |
||
|
Net assets / Cistý majetek |
(18,000) |
||
|
Goodwill / Goodwill |
5,000 |
||
|
Consol. schedule / Konsolidacní tabulka |
XYZ |
ABC |
Dr. / Md |
Cr. / Dal |
|
Cash / Peníze |
2,000 |
250 |
||
|
Receivables / Pohledávky |
1,000 |
250 |
||
|
Inventory / Zásoby |
2,000 |
500 |
||
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
0 |
||
|
Current assets / Bežný majetek |
6,000 |
1,000 |
||
|
Investment in sub / Investice dcera |
23,000 |
0 |
23,000 |
|
|
PP&E / Hmotný majetek |
74,000 |
18,000 |
||
|
Goodwill |
0 |
0 |
5,000 |
|
|
Total assets / Celkový majetek |
103,000 |
19,000 |
||
|
Payables / Bežné závazky |
2,000 |
250 |
||
|
Loans / Pujcky |
20,000 |
750 |
||
|
Total liabilities / Závazky celkem |
22,000 |
1.000 |
||
|
Common stock / Kmenové akcie |
12,000 |
2,000 |
2,000 |
|
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
51,000 |
12,000 |
12,000 |
|
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
15,000 |
4,000 |
4,000 |
|
|
Non-controlling interest / Nekontrolující podíl |
0 |
0 |
3,000 |
|
|
Total equity / Kapitál celkem |
78,000 |
18,000 |
||
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
100,000 |
19,000 |
||
|
ABC–XYZ |
|
|
Cash / Peníze |
2,250 |
|
Receivables / Pohledávky |
1,250 |
|
Inventory / Zásoby |
2,500 |
|
Accruals / Časové rozlišení |
1,000 |
|
Current assets / Bežný majetek |
7,000 |
|
PP&E / Hmotný majetek |
92,000 |
|
Goodwill |
5,000 |
|
Total assets / Celkový majetek |
104,000 |
|
Payables / Bežné závazky |
2,250 |
|
Loans / Pujcky |
20,750 |
|
Total liabilities / Závazky celkem |
23,000 |
|
Common stock / Kmenové akcie |
12,000 |
|
Additional paid in capital / Emisní ážio |
51,000 |
|
Retained earnings / Nerozdelený zisk |
15,000 |
|
Non-controlling interest / Nekontrolující podíl |
3,000 |
|
Total equity / Kapitál celkem |
78,000 |
|
Liabilities and equity / Závazky a kapitál |
104,000 |
[1] Podobne jako u hmotného majetku je pri sestavování zprávy urcené ke zverejnení nutné zvážit výhody a nevýhody spojené s podrobnou informací. Nicméne pro vnitropodnikové úcely by se mel nehmotný majetek rozdelit minimálne do následujících tríd a skupin.
[2] As with property, plant and equipment, drafting a published financial report always requires a careful weighing of the cost and benefits of detailed information. Nevertheless, for inter-company purposes, the entity should sub-classify its intangible assets into (at minimum) the following groups and classes.
[3] Mohou však zahrnovat cla ci jiné nevratné dane a poplatky.
[4] Nehmotný majetek porízený samostatne (jako napríklad licence na televizní vysílání) se instalovat nemusí. Na druhou stranu instalace majetku, jako je napríklad licence na úcetní software, je casto financne nárocnejší než samotný majetek. V techto situacích by se obvykle postupovalo, jako by celý majetek (licence plus instalace) byl porízen ve vlastní režii.
[5] Protože podmínky na kapitalizaci jsou relativne nárocné; tato cást však nebývá príliš velká.
[6] Pokud pri porizování hmotného majetku vznikají náklady související s výzkumem a vývojem, posuzují se na základe IAS 38, nikoli IAS 16.
[7] Although they may include customs charges or other non-refundable taxes and fees.
[8] Often, a stand-alone intangible asset (for example a television broadcast license) requires no installation or break in. On the other hand, installing and implementing accounting software may cost significantly more than the license. In this situation, license and implementation installation would be likely treated as a single, self-constructed asset.
[9] Since the criteria for capitalization are fairly rigorous, most costs related to development are, in practice, expensed.
[10] Thus, if research and development costs are incurred during the acquisition of property, plant and equipment, these costs are evaluated using IAS 38 (not IAS 16) guidance.
[11] IFRS výslovne stanoví (IAS 38.91), že nehmotný majetek nemuže mít neomezenou životnost. Tuto vlastnost mohou mít pouze pozemky.
[12] Okamžite, pokud vznikne indikace poklesu hodnoty.
[13] IFRS (IAS 38.91) explicitly states that intangible assets cannot have an infinite life. Only land can have this characteristic.
[14] Immediately, if an indication of impairment arises.
[15] S tím rozdílem, že zakazuje použití degresivních metod (metody, které vedou k nižším odpisum než lineární), s výjimkou „velmi vzácného“ prípadu, kdy existuje presvedcivý dukaz, který použití takových metod ospravedlnuje.
[16] Poslední veta odstavce: „Jen zrídka, pokud vubec, existuje dukaz presvedcivý natolik, aby u majetku s urcitelnou životností oduvodnil odpisovou metodu, která by mela jako dusledek oprávky nižší než ty, které by se vykazovaly, pakliže by se bývala zvolila lineární metoda.“
[17] The last sentence of the paragraph: “There is rarely, if ever, persuasive evidence to support an amortisation method for intangible assets with finite useful lives that results in a lower amount of accumulated amortisation than under the straight-line method.”
[18] Je teoreticky možné rozdelit nehmotný majetek do komponentu, což by umožnilo jeho technické zhodnocení. IAS 38 však firmy od takového postupu výslovne odrazuje, proto presvedcit auditora, aby s tím souhlasil, vyžaduje velmi peclive zpracované zduvodnení.
[19] While it is theoretically possible to justify splitting an intangible assets into component parts (which would justify subsequent cost capitalization), the fact that IAS 38 discourages this means that convincing an auditor to accept such a policy, requires a very rigorous explanation of its appropriateness.
[20] Patent byl sice platný dalších 10 let, ale dle její zkušenosti je technologický vývoj tak rychlý, že jí bude prinášet hodnotu pouze 5 let.
[21] The patent’s legal life was 10 years, its historical experience showed, technological change would make the patent worthless in five.
[22] This entry is presented here for illustration purposes only. In practice, entries with a zero value are simply not made.
[23] Zde se nulový zápis predkládá z duvodu prehlednosti. V praxi by se žádný zápis neprovádel.
[24] Pro lidi zvyklé na národní systémy vetšiny evropských zemí je toto pravdepodobne nejbolestivejší rozdíl mezi IFRS a temito standardy. Jinak receno, podle IFRS akvizice nespocívá v tom, že se nekomu „predá“ nejaké úcetnictví. Podle IFRS akvizice spocívá v tom, že nový vlastník staré úcetnictví vymaže z pocítace, protože úcetnictví neexistující úcetní jednotky postrádá jakoukoliv ekonomickou relevanci.
[25] Císlo jedna by bylo postupovat podle nejakého statutárního systému a pak, na konci období, transformovat tuto záverky do podoby, která opticky pripomíná IFRS, aniž by její podstata byla skutecné IFRS. Teoreticky je sice možné takovouto transformaci provést, ale pokud je vubec možná, musí se provést položku po položce (protože jsou obvykle založené na nekompatibilních koncepcních predpokladech). Takovýto postup je nejen nárocný, ale jen zrídka se dá realizovat, aniž by zpusobil vážné zkreslení výsledné správy.
[26] The most serious? Applying procedures outlined by some statutory system during the period, converting this output to make it resemble IFRS and publishing it together with a claim that the report was drafted in compliance with IFRS. It is theoretically possible to reconcile a statutory system to IFRS, such a reconciliation (since the two are generally based on incompatible conceptual frameworks) must, however, be done on an item by item level making such an burdensome task, that can rarely be accomplished (at any but the simplest of entity’s) without significant distortion.
[27] Fúze, akvizice a konsolidace jsou pomerne nárocným tématem. Jedná se o oblast, se kterou se úcetní v praxi bežne nesetkává, která spíš souvisí s reportingem, nikoli samotným úcetním postupem, proto se jí tato publikace až na nekolik základních príkladu podrobne nevenuje.
[28] Merger, acquisition and consolidation accounting are relatively complex issues not commonly a part of an average practitioner’s job description. Also, since they relate more to reporting than accounting procedures, besides a few, basic example, these issues are not dealt with herein in any great detail.
[29] Vyjma firem, jejichž podnikání spocívá v tom, že kupují jiné firmy, vetšina podniku obvykle nezamestnává lidi, kterí by tento úkol byli schopní úspešne zvládnout, protože se jedná o záležitost daleko nad rámec bežné úcetní praxe. Proto je bežná praxe, že se vedení firmy, které za konecný výsledek tak ci tak nese odpovednost, obrací na poradce ci jiné externí odborníky, kterí (vedle své nezávislosti) disponují odbornou kvalifikací a dostatkem zkušeností, aby tento úkol bez komplikací dokoncili. Krome toho, že uleví úcetním, má tento postup tu výhodu, že s ním tvurci IFRS (IFRS 3.18-20) pri schvalování standardu pocítali.
[30] Excepting serial acquirers, companies do not generally employ people capable taking on tasks this far beyond common accounting practice. Consequently, it is common practice for management (who bears final responsibility for the quality for financial reports, whatever the result) to rely on consultants or other experts who (aside from their independence) bring their professional qualifications and experience to the table. Aside from making the accountant’s job significantly less complicated, this approach has the advantage that the IASB (IFRS 3.BC55) considered it to be standard practice.
[31] Toto obecné tvrzení ne úplne vystihuje skutecnou praxi. IFRS by se vztahoval na právnickou osobu, napríklad pokud by se jednalo o samostatne kotovaný subjekt s IFRS povinností, pokud by byla segmentem (IFRS 8) nebo pokud by mela IFRS povinnost z jiného duvodu (napríklad kvuli existenci významných minoritních investoru). Vetšinou však vystihuje situaci bežné, prumerné firmy s povinností konsolidovat podle IFRS.
[32] Spolecnost je verejne obchodovaná (IAS 27.10 a-d), pokud emitovala majetkové ci dlužní financní nástroje a tyto se ke dni záverky stále obchodují (na verejném trhu). Povinnost konsolidovat se také vztahuje na spolecnosti, které odevzdaly své záverky regulátorovi, pokud takto ucinily v rámci prípravy stát se verejne obchodované. Také podnik vlastnený majoritne jednou osobou (menší skupinou) má povinnost sestavit konsolidovanou záverku, a to i v prípade, že obchodovaný podíl je minoritní.
Upozornení: Nekteré státy vyžadují konsolidované IFRS záverky i od subjektu, které obchodované nejsou. Tato povinnost však nevyplývá ani z IFRS, ani z EU 1606/2002, nýbrž jen z místního, národního zákona.
[33] Jelikož konsolidace bývá kontroverzní (casto zde vznikají komplikace ci nesrovnalosti), bližší diskuse této povinnosti (zahrnout do konsolidovaného celku všechny subjekty, které rídí reditel, jeho kamarádi, príbuzní nebo kdokoliv jiný, kdo má možnost podílet se na zisku spolecnosti) se zde až na toto obecné ustanovení neuvádí.
[34] This general statement is, obviously, more complicated in practice. For example, if the legally entity was, as a legal entity, quoted on an exchange, it would have IFRS responsibility. Similarly if it were a segment (IFRS 8) or it had an IFRS reporting responsibility for some other reason (such the existence of a material minority interest). The statement is, however, applicable to the average entity with a consolidation responsibility based in IFRS.
[35] Although it spells out several relatively specific criteria, IFRS (IAS 27.10 a–b) only requires a consolidated report form publicly traded companies or companies that are in the process (have registered with a regulator for the purpose) of becoming publicly traded. This obligation, however, applies both to widely held companies and those majority-owned by one (small group of) individual(s).
Important: IAS 27 explicitly applies to publicly traded companies (or companies in the process of becoming publicly traded) only. Nevertheless, national statute occasionally mandates IFRS for a broader group of (non-public) entities. Consequently, it is relatively common for privately owned companies to shift their legal domicile (at least at holding company level) to countries with less onerous requirements. While this practice may violate the spirit (possibly letter) of local law, it does not violate the spirit (or letter) of IFRS. Likewise, since it mandates IFRS similarly, it violates nether the spirit or letter of EU 1606/2002 (the IFRS implementing regulation in the EU).
[36] Besides being controversial, consolidation (or rather, its avoidance), is one of the more common accounting errors. Given the difficulties involved, a detailed discussion of the when and why is far beyond the scope of this publication. As a rule of thumb, the accountant should consolidate any entity (legal or otherwise, formally recognized or not) over which management (their friends, family or anyone who can share in the entity’s profit) has operating control.
[37] This line item is presented for demonstration purposes only. It would not (because of its zero balance) be disclosed on an actual balance sheet.
[38] Tato rádka se zde vykazuje jen pro názornost. Na skutecné rozvaze by se neobjevila, protože je nulová.
[39] Since IFRS requires an opening prior-period balance sheet, in practice (at least) three balance sheets would have to be drafted.
[40] Jelikož IFRS vyžaduje zacátek minulého období, v praxi by se sestavovaly minimálne tri rozvahy.
[41] Pokud by byl ABC segment, musely by se vnitropodnikové výnosy na této úrovni vykazovat separátne.
[42] If ABC were reported as a segment, intra-company revenue would have to be disaggregated.