Dlouhodobá záloha

Dobrý den pane Mládku,chtěl bych se Vás zeptat na názor, jak přistupovat k dlouhodobé záloze. Protistrana (odběratel) nám poskytne zálohu na dodávku energie na dobu 10 let. Částka bude pro firmu významná. Přijde mi vhodné závazek amortizovat. Protistrana nám v podstatě půjčuje. Jenom nevím, jak účtovat úrok, když peníze dostávám hned na začátku období.Děkuji, Ondřej S.

Dobry den,

uprimne, IFRS neni v otazce diskontovani zaloh jasny.  Nebo, presneji receno, IFRS se k teto problematice explicitne nevyjadruje.

Pro srovnani, US GAAP (ASC 835-30-15-3.b) explicitne rika, ze nevratne zalohy se diskontovat nemusi (ani z jedne strany, a ani v pripade, ze jsou dlouhodobe).

Kazdopadne, ta vase situace neni tak jednoducha.  Ty penize, ktere dnes prijimate, jsou v soucasne hodnote.  Proto od zalohy nebudete urok odecitat (jako u klasickeho diskontovani), ale pricitat.

Je to podobne, jako by Vam banka pujcila 10,000 na 10 let za 6%.  Za tech 10 let nevratite 5.583, ale 16.895.

Rozdil je v tom, ze ty penize nebudete vracet najednou nebo v pravidelnych mesicnich splatkach, ale v energii.  Proto, cerpani teto zalohy (a urok s tim spojeny) se bude odvijet od mnozstvi odebrane energie.  

Take tipuji, ze zaloha uplne nepokryje to, co zakaznik bude po dobu 10 let cerpat.  Proto se bude muset kazda prijata platba rozlozit na cast cerpanou ze zalohy a cast hrazenou nad ramec zalohy.  

Mozna na to take bude mit vliv nejen skutecne odebrane mnozstvi, ale take cena energie na trhu, nebo regulovana cena, za kterou ji smite prodavat, nebo buh vi co.

Uprimne, netusim, jak bych neco takoveho spocital (nevim, ani zda se to da spocitat).  Ja jsem se nikdy o neco podobneho nepokousel.  Ale tusim, ze to nebude jenoduche.

Proto, kdyby to byl muj pripad, nez bych si dal tu namahu a snazil se tyto zalohy diskontovat, mozna bych zjistil, zda by nahodou muj auditor nebyl naklonen tomu, abych se odvolal na ASC 835-30-15-3.b (tak jak mi dovoluje IAS 8.12) a na diskontovani prijatych nevratnych zaloh se vybodnul.

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Mým cílem je vyhnout se diskontování dlouhodobé zálohy. Jinak máte pravdu. Záloha nebude pokrývat celou platbu za energii. Bude se roupouštět měsíčně. Cena je dohodnutá předem s roční úpravou o inflaci.

 

Děkuji,Ondřej S.

Dobrý den,

nezlobte se, ale napadl mě k tomu ještě dotaz. Pokud by se mi podařilo určit úrokovou míru, tak jak bych zaúčtoval vypočtený úrok? Jediná možnost, která mě napadla, je účtovat úrok jako náklad u příjemce zálohy, ale současně u něj účtovat výnos, protože úrok nebudu muset platit. Viděl byste to jinak?

Děkuji, Ondřej S.

Dobry den,

Ja se vubec nezlobim.  Tuto diskuzy vedu prave proto aby mne lidi posilaly zajimave dotazy.

No, pokud bych opravdu musel tu zalohu “diskontovat”, ten urok by se asi musel objevit jak ve vynosech tak (financnich) nakladech.  Jine reseni mne nenapada.  

Asi dalsi duvod proc bych se snazil prosadit reseni, podle ktereho bych se snazil tomu vyhnout.

Přidat komentář