Your browser does not support JavaScript!

zvýšení hodnoty goodwillu

dobry den, zajimalo by me jakym zpusobem promitnout zvyseni hodnoty goodwillu do ostatnich aktiv v pripade, kdy spolecnost v predchozich letech provadela vlivem jeho zhorsovani snizovani ostatnich aktiv?

Hodnota goodwill se opet zvysovat nesmi.

IAS 36.124 An impairment loss recognised for goodwill shall not be reversed in a subsequent
period.

dekuji za odpoved a pokud smim jeste jeden dotaz na goodwill, docetl jsem se, ze je treba provadet testy na snizeni jeho hodnoty, ale nikde jsem se nedocetl jak dlouho je tyto testy nutno provadet? napr. 1 rok, 5 let, ci snad 10?

opet dekuji a pokud muzu mam jeste posledni dotaz, na ktery jsem nedokazal odpovedet kdyz mi byl polozen, mozna v kontextu predchozich dotazu trosku nepochopitelny ....

jakym zpusobem promitat snizeni hodnoty ostatnich aktiv v pripade snizeni hodnoty goodwillu pod jeho cenu porizeni v ucetnictvi firem?

 

Jak goodwill tak ostatni majetek se snizuji stejne:

Dr. impairment loss

Cr. asset

Jedine, co je nutne si pamatovat, je ze pri aplikaci odstavce 104 se nejprve snizuje hodnota goodwill.  Teprve pote, co je goodwill 100% odepsan, zacne se snizovat ostatni majetek.

Samozrejme za predpokladu, ze se k jednotce goodwill (podle odstavce 80) alokoval.

Kdyz se k jednotce nealokoval, tak se rovnou zacne snizovat jeji majetek (rovnomerne na zaklade relativnich realnych hodnot jednotlivych polozek).

 

 

Dobrý deň,

 

môžem vás poprosiť o radu?

Neviem, prečo sa hovorí a stritktne musí dodržiavať, že goodwill sa neamortizuje, tak, ako je to v prípade iných aktív, ktoré nie sú vylúčené z odpisovania, ale sa testuje na zníženie hondoty, keď účinok z tohto "testu", beriem v prípade jeho zníženia hodnoty, je taký istý ako v prípade odpisov, nie?

Vstupuje do komplexného výsledku hospodárenia tak, či tak, rovnako ako odpisy, teda ho znižuje.

 Alebo sa mýlim?

ďakujem pekne za radu.

 

Dobrý den,

Ne.  Stejný to není.  Důvodem je ze investorům (na rozdíl od, například daňového úřadu) nezaleží jen na tom jaký je hospodářský výsledek (za rok který právě skončil).  

Investory zajímá jak se dosáhnul a (především) jak se bude do budoucna vyvíjet.

Jinak řečeno, investory (alespoň rozumné investory) nezajímá jen zisk který jim vedení předloží k schválení, ale jak to vedení hospodaří a majetkem firmy a jak asi s nim bude hospodařit příští rok, a ten po tom, a ten po tom, atd.
 
Impairment a odpisy proto zachycuji dvě úplně jiné informace.

Odpisy zachycují to, jak firma spotřebovává majetek (pořízení v minulosti) aby dosáhla svého zisku v současnosti.  Proto odpisy (jak depreciation tak amortization) bývají pravidelní, stabilní (často lineární) a mění se jen zřídka.

Impairment zachycuje něco jiného.  Protože se provádí jen v případě že hodnota majetku (z jiné příčiny než ze se majetek používal k dosažení zisku) klesla, nemá s skutečným výsledkem hospodaření nic společného.  

Naopak, informuje o tom, že vedení firmy vyhodilo peníze, tak že kdysi koupilo majetek, který se nyní nedá hospodárně využívat.

To je obecne  Co goodwill, ten má úplně jiné vlastnosti než jakýkoliv jiný majetek, a proto vyžaduje přísnější přístup (proto ten zákaz odepisování).

Co to vlastně je goodwill?

Třeba goodwill vznikne pokud by firma A koupila firmu B za 100 zatím, co by reálná hodnota identifikovatelného majetku firmy B byla jen 60.  Ale proč by rozumný člověk kupoval za 100 něco, co má hodnotu 60?

To by vedle strojů, budov či software musela firma B mít něco, co přináší hodnotu, aniž by se to dalo jednoduše zaúčtovat.  Například věrné zákazníky, šikovní zaměstnance, dobrou pověst, atd.

Samozřejmě, nikdo neříká, že takováto „dobrá vůle“ nemůže existovat.  Ale proč by se měla postupem času opotřebovávat?

Protože by měla být na vždy, pravidelné odepisovat goodwill postrádá logiku a pokud se musí odepisovat, může to znamenat jen jednou z dvou vejcí:

Zaprvé, vedeni staré firmy A si to pořádně nespočítalo skutečnou hodnotu firmy B a proto těch 40 na víc vyhodilo oknem.  

Nebo

Zadruhé, vedení firma A si to spočítalo dobře ale pak se chovali tak nezodpovědně že firma B ztratila své věrné zákazníky, šikovní zaměstnanci a dobrou pověst.

Protože investoři obvykle zajímá zda veden firem který do kterých rukou svěřují své prostředky dokáže počítat a/nebo se chovat zodpovědně, impairment goodwill jim přináší velice užitečnou informaci.

Pokud by se ale goodwill pravidelně odepisoval, tato informace by se ztratila, a trvalo by mnohem díl, než by investory přišlo na to, že jejich firmu vlastně vede banda neschopných idiotů (a v nejhorším případě by se to dozvěděly až od správce konkurzní podstaty).

ďakujem veľmi pekne za cenné informácie.

Môžem sa však ešte spýtať, či som pochopila metodiku odpisovania podľa IFRS?

Totiž, píše sa,  že metody uvádzané v štandarde IAS 36 sú: metóda lineárna, metóda SYD, metóda DDB a výkonová metóda.

A následne sa ďalej píše, že účtovná jednotka má možnosť voľby podľa vlastného uváženia odpisovej metody. Tomu mám rozumieť tak, že má možnosť odpisovať iba výberom týchto 4 metod, alebo môže odpsiovať podľa právnej normy tej krajiny, kde pôsobí?

Ešte raz ďakujem a prajem všetko dobré do Nového roku

Bylo by lepsi si vybrat mezi vykonovou, linearni nebo DDB (SYD se bezne pouziva v USA, mimo je ale celkem vzacna).

Ale jen protoze se tito (standardni) metody dobre popisuji v priloze.

Momochodem, IAS 36 odpisove metody neresi.  To spis IAS 16.

Ale odstavec 62 neni vycerpavajici a konkretni metodu (metody) nepredepisuje (a IAS 38.98 je jen opsana / zkracena verze).

 

Přidat komentář