vykazovanie odložených daní

Dobrý deň. Chcel by som Vás poprostiť o stanovisko ku vykazovaniu odloženej dane, vzhľadom na to, že nikde som nejaké jasné stanovisko k tejto problematike nenašiel a prax je tiež rozna. Kompenzáciou odl. daň pohľadávky a závazku sa zaoberá IAS 12.71.-76. IAS 12.74. stanovuje, že podnik má kompenzovať (shall offset) odl. daň. pohľadávku a závazok, ak má právo kompenzovať splatnú pohľ. a závazok, a ak sa daná pohľ a záv. vzťahuje k tomu istému správcovi dane. Má sa toto ustanovenie chápať ako povinnosť, a má podnik kompenzovať všetky svoje odl. dań. pohľadávky so závazkami? Myslím, že obe uvedené podmienky sú v ČR splnené. Doplňujúca otázka č.2: Správne chápem, že IAS 12.74 (b)(ii) sa vzťahuje napr. na prípady, keď daňové priznanie može podať konsolidovaný celok?Vďaka za odpoveď. tm

Podle striktní interpretace odst. 71, firma skutečně má povinnost (protože slovo shall je příkaz) offset pohledávku a závazek. Avšak, podle pododstavce b, tuto povinnost má pouze, pokud má úmysl offset. Proto, pokud offset nechce, musí nejprve změnit svůj úmysl a pak offset nemusí (vím, že to zní zvláštně, ale já jsem to nepsal).

Co odst. 74 týče, ten firmě umožňuje offset pouze, pokud se jedná o pohledávku / závazek vůči jedné vládě. Například, pokud by se jednalo o dvě slovenské dcery, jedna s pohledávkou a druhá se závazkem, matka by (při konsolidaci) tyto dvě položky offset mohla. Pokud by se však jednalo o slovenskou dceru s pohledávkou a českou se závazkem, offset by je nemohla.

Přidat komentář