IFRS 19

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat ohledně vykázání jedné operace. V českém účetnictví bylo letos zaúčtováno 427xxx/221, jednalo se o vyplacení ze sociálního fondu ze zisku zaměstnanci. Bylo to schválené valnou hromadou.
Tzn, že se jednalo o snížení vlastního kapitálu.

Pokud budu takovou částku vykazovat podle IFRS, aplikoval bych IFRS 19. Tzn., že by se jednalo o vytvoření závazku ?

Děkuji předem za odpověď

Horst

Dorvy den,

IFRS nic jako ceske socialni fondy nezna. Pokud by se tvoril takovi fond (v AJ reserve), tvoril by se proti nerozdelenemu zisku (Dr. retained earnings / Cr. reserve). Pokud by se pak zrusil, zpatky proti retained earnings (Dr reserve / Cr retained earnings).  Vyplacene penize by se pak zauctovaly proti retained earnings (Dr retained earnings / Cr cash) jako dividend. IFRS 19 by se aplikoval jen pokud by se jednalo za odmeny za pracovni cinnost a jednalo by se o naklad.

Přidat komentář