Your browser does not support JavaScript!

Zbytková hodnota

dobrý den,ve své diplomové práci chci zhodnotit kromě jiných rozdílů i vliv zbytkové hodnoty na položky rozvahy a výkazu zisku a ztrát. Nejsem si ale jistá zda se zbytková hodnota stanoví pouze u majetku, u kterého společnost předpokládá prodej na konci životnosti? Nebo se zbytková hodnota stanoví u všech položek samostatných movitých věcí a souboru movitých věcí? Dal by se tento výčet nějak zjednodušit, pokud společnost vlastní velké množství majetku? 

Zbytkova hodnota se stanovuje, jen pokud se predpoklada, ze se majetek bude prodavat.  Pokud se prodavat nebude, zadna zbytkova hodnota neni.

Napriklad, nehmotny majetek se obvykle na konci zivotnosti prodat neda, tak obvykle nema ani zadnou zbytkovou hodnotu.

Zbytkova hodnota se muze stanovit podle tridy.  Napriklad, pokud firma obvykle prodava osobni pocitace za 3 roky za 20% porizovaci ceny, muze stanovit 20% jako zbytkovou hodnotu pro vsechny osobni pocitace. Pokud by nakonec jeden pocitac prodala za 15% a druhy za 25%, chyba by to nebyla.

Chyba by byla stanovit nulovou hodnotu pro majetek, ktery se bezne prodava.  Treba, odepisovat cely vozopark k nule by bylo chybou, potoze auta mohou prodat temer vzdy za nejakou cenu.

Nakonec, zbytkova hodnota se stanovuje jen pokud bude vyznamna (material).  V tomto kontextu se slovo "material" obvykle vyklada jako kolem 5%.  Pokud se ted predpoklada, ze majetek se proda za 2% nebo 3% porizovaci ceny, nestanovit zadnou zbytkovou hodnotu by nebylo chybou.

Přidat komentář