Your browser does not support JavaScript!

Založení dceřinné společnosti

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, jak byste dle IFRS vykázal následující situace:

1) Společnost A založí dceru společnost B. Základní kapitál společnosti B je 1.000 USD. Není ale potřeba, aby základní kapitál byl splacen, aby mohla společnost fungovat (jde totiž o zahraniční spolešnosti). Jak by společnost A měla vykázat toto vlastnictví?

2) Společnost A koupí společnost C. Základní kapitál společnosti B je 2.000 USD, ale společnost A nezaplatí za nákup, pouze shareholdeři společnosti C se stanou shareholdery společnosti A. Jak by měla společnost A vykázat toto vlastnictví?

Předem moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den :)

Pokud spolecnost A publikuje konsolidovanou financni spravu, v podstate staci, aby o existenci spol. B informovala v priloze. Pokud spol. B publikuje vlastni financni zpravu, udela totez. Obe strany pak musi reportovat transakce mezi sebou. Bude-li spol. A publikovat nekonsolidovanou spravu, vykaze prostredky vlozene do B jako investici do dcery. Spol. B je pak bude vykazovat jako vlastni kapital. Pokud se nic nevlozi, uvede se nominalni hodnota kapitalu jako 1000, ale na rozvahach se vykaze 0.

IAS 24.13 Relationships between a parent and its subsidiaries shall be disclosed irrespective of whether there have been transactions between them. An entity shall disclose the name of its parent and, if different, the ultimate controlling party. If neither the entity’s parent nor the ultimate controlling party produces consolidated financial statements available for public use, the name of the next most senior parent that does so shall also be disclosed.

V druhem pripade se jedna o akvizici, kde se misto penezmi plati akciemi. Hodnota tohoto nakupu je pak trzni cena predanych akcii. Rozdil mezi trzni cenou akcii a a realnou hodnotou cisteho majetku spol. B je pak goodwill (pokud je kladny) nebo zisk (pokud je zaporny).

IFRS 3.37 … Examples of potential forms of consideration include cash, other assets, a business or a subsidiary of the acquirer, contingent consideration, ordinary or preference equity instruments, options, warrants and member interests of mutual entities.

IFRS 3.B15 In a business combination effected primarily by exchanging equity interests, the acquirer is usually the entity that issues its equity interests. However, in some business combinations, commonly called ‘reverse acquisitions’, the issuing entity is the acquiree. Paragraphs B19–B27 provide guidance on accounting for reverse acquisitions.

Mohla bych se ještě zeptat?
Pokud společnost A je tichým společníkem společnosti D a ve smlouvě o tichém společenství je uvedeno, že společnost A bude hradit náklady za společnost D, dokud nebude sama vydělávat a nebude to chtít zpátky proplatit. Může to společnost A vykázat jako Investici ve společnosti D? Případně, jak by se to dalo vykázat?
Děkuji

Mne se zda, ze Vase dotazy spis smeruji k tomu, jak IFRS aplikovat kreativne.  Proto na tuto skupinu nepatri.  Pokud potrebujete blizsi informace, muzete vyuzit kontaktni stranku a zavolat.

Bohužel o kreativitu nám nejde. Toto všechno jsou reálné příklady.
Ale i tak Vám moc děkuji

Proto jsem psal ze muzete zavolat. Vetsinou mam uredni hodiny do cca 12:00, pak byvam u klientu.

Přidat komentář