Your browser does not support JavaScript!

Vklad jedné společnosti do druhé

Dobrý den pane Mládku,
akcionář společnosti A místo úhrady svého podílu chce vložit akcie společnosti B. Bere se to jako podniková kombinace a ocení se to ve FV majetku společnosti B, kdy rozdíl by byl emisním ážiem společnosti A?
Děkuji, Katka

Predpokladam ze se jedna o dve pomerne male soukrome spolecnosti s tim ze ani jedna neni obchodovana na regulovanem trhu, takze zadnou povinnost vykazovat podle IFRS vlastne nema.  Je to tak?

 

Ano, jsou to dvě soukromé společnosti a nejsou obchodované na regulovaném trhu. Ale ta společnost B, jejíž akcie by chtěli vložit do společnosti A, není úplně malá. Je to mateřský podnik několika společností a povinnost vykazovat podle IFRS budou mít s největší pravděpodobností obě společnosti (pokud ještě nezmění záměry, kde společnost A založí).

Pokud by se vykazovalo podle IFRS, spol. A by akcie spol. B vykazovala jako investici.  Konsolidace by nebyla nutna (za predpokladu, ze A - protoze je mala - nema moc nad B).

Pro spolecnost B by A byl akcionar, ktereho by uvadela v seznamu akcionaru (spolecniku) tak, jak by vyzadoval jeji regulator.

Co se oceneni tyce, pokud se nejedna o firmy obchodovane na regulovanem trhu, oceneni akcii bude komplikovane.  Do toho, jak by se to melo presne delat, se ale nechci zde poustet.

Jinak, podle narizeni EU 1606/2002, spolecnosti maji povinnost vykazovat podle IFRS jen pokud jejich cenne papiry jsou obchodovane na regulovanem trhu.  Clenske staty mohou povinnost IFRS rozsirit na dalsi subjekty, ale to jsou pak specialni pripady.

Děkuji.
Obávám se, že to dopadne tak, že všichni akcionáři společnosti B vloží své akcie do společnosti A. Plus v plánu je, že společnost A koupí další společnost.
Ano, ocenění bude dobrý oříšek. Předpoklad je využití znalce. Ale uvažuju správně, že by se tím jakože splatil ten podíl na základním kapitálu společnosti A a zbytek by byl emisním ážiem?
O nařízení EU vím, ale tady se vůbec nejedná o české společnosti ani z EU. Tak jednoduché mi to akcionáři nechtějí udělat.

Mozna by ale bylo rychlejsi si zavolat.  Muzete na cislo zde uvedene.
Ale az v Pondeli mezi 9:00 a 11:00.   Ted musim odejit a zitra jsem mimo.

Přidat komentář