Úvěr, leasing a pořízení vlastní koupí

Zdravím,
ve své bakalářské práci řeším pořízení osobního automobilu do podnikání při různých způsobech podnikání. Momentálně řeším, jaká bude vypovídající schopnost vykazovaného osobního automobilu financovaného operativním leasingem, finančním leasingem, úvěrem a vlastní koupí, a to podle IFRS. Mám právě doplnit srovnání vypovídající schopnosti vykazovaného osobního automobilu a porovnat to s českými účetními předpisy.
Vím, že problematiku leasingu řeší standard IFRS 16. Leasing by neměl být pro mě problém si dohledat, mám k této problematice i odbornou literaturu. Jen právě tápu u pořízení pomocí úvěru a z vlastních prostředků.
Jak to je ale prosím v případě, když podnikatelský subjekt bude financovat pořízení osobního automobilu prostřednictvím bankovního úvěru a koupí z vlastních prostředků? Nikde tyto informace nemohu pořádně dohledat. Našel jsem jen některé informace o úrocích. Ve splátce úvěru je navíc i pojištění (havarijní i povinné).

Děkuji za rady.

Hezký den

Dobry den,

porizeni bankovnim uverem se vykazuje stejne jako financni leasing.  Jen se trochu jinak popisuje v priloze.

Porizeni za penize se jednoduse uctuje auto / penize, a neni nutne k tomu davat zadny specialni komentar do prilohy.

 Vedlejsi naklady jako pojisteni se uctuji zvlast, primo do nakladu.

Dobrý den,

děkuji mnohokrát za odpověď.

Takže jestli jsem to všechno správně i ze standardů pochopil, tak je to následovně:

Dle IFRS se majetek pořízený na leasing eviduje v aktivech a současně se účtuje závazek z leasingu. Aktivum i závazek oceněny ČSH minimálních leasingových plateb nebo reálnou hodnout. Nájemce to tedy vykazuje v rozvaze. Toto tedy platí u nájemce jak pro finanční leasing, tak i pro operativní leasing.
V ČR se závazek i aktivum vykazuje v podrozvahové evidenci.
Stejně je to tedy i u bankovních úvěrů.
Vypůjční náklady (investiční úroky) se dle IFRS aktivují vždy. V ČR, dle českých účetních předpisů, se účetní jednotka rozhodne, zda je bude aktivovat.

Můžu poprosit o zkontrolování, zda je to takto správně? Případně prosím o upřesnění.

Děkuji

Zjednoduse ano. Podle IFRS 16, pojem operativni leasing (pro najemce) uz neni. Kazdy leasing je finacni. Jen pokud se jedna o leasing do roka nebo leasing drobneho majetku, je povoleno zvolit zjednoduseni postup kde se neuctuje o majetku / zavazku ale jen o splatkach. Jak se to uctuje podle CUS, nevim.
Ano, vypucni naklady se vzdy musi podle IFRS kapetalizovat (jak specificky tak obecny). Tento pozadavek se ale stahuje jen na majetek vyroben ve vlastni rezii.

Přidat komentář