Your browser does not support JavaScript!

Stavební smlouvy IFRS for SME

Dobrý den,píši diplomovou práci na téma IFRS for SME a zajímalo by mě, jak se podle IFRS for SME účtuje o stavební smlouvě pokud má kupující možnost výrazně ovlivnit stavbu a zároveň účetní jednotka (stavební firma) dodává materiál - jestli jde o prodej služeb, jak si myslím po tom, co jsem si přečetla Příklad 12 Smlouvy o výstavbě nemovitosti v Oddílu 23 IFRS for SME, nebo o prodej zboží.Na těchto internetových stránkách jsem našla článek, který to vysvětloval u "plných" IAS/IFRS. Oddíl 23 je stručnější než IAS 11 a IAS 18, a proto mi Příklad 12 nakonec spíše zmált.Předem děkuji za případné odpovědi. 

Dobry den,

podstata prikladu je urcit zda se ma uctovat o vynosech (a souvisejicich nakladech) prubezne behem stavby nebo na konci, az po te co je stavba dokoncena (predana zakazniku).

Pokud se jedna o skutecnou stavebni zakazku (zakaznik si objedna stavbu, doda nakresy, podili se na dozoru, plati za material, atd.), dodavatel muze uctovat o vynosech / nakladech prubezne behem stavby.

Pokud se nejedna o stavebni zakazku (treba firma stavi domecky na klic) dodavatel uctuje jakoby se jednalo o beznou vyrobu.  Naklady (costs) uctuje rozvahove (jako nedokoncenou vyrobu) s tim ze je promoitne na vysledovky v stejny okamzik jako vynosy t.j. kdy stavbu prodana / predana zakazniku.

Samozrejme, ceske ucto (kde se uctuje o zmene stavu a jinych blbosti) se s temito vecemi nezabyva.

Dobrý den,

děkuji Vám za rychlou odpověď. Už je mi to jasné.

Přidat komentář