Prvotní ocenění dle U. S.GAAP a IFRS

Dobrý den, píši diplomovou práci pod vedením Ing. Vaška na téma pořizování PPE podle IFRS ve srovnání s U. S. GAAP.Obracím se na Vás z žádostí o radu, zda lze najít rozdíl v prvotním ocenění koupené výrobní linky na stáčení nápojů podle U.S. GAAP oproti IFRS.Pro Vaši představu ocenění výrobní linky podle IFRS a U. S. GAAP se v mém příkladu skládá z:1) Kupní ceny skládající se z hodnoty linky:a) Části linky pořízené z Francie ve výši 20 000 000 EUR přepočtené denním kurzem České národní banky ve výši 25 Kč / EUR na 500 mil. Kč-          Při úhradě faktury do 10 dnů sleva za včasné zaplacení 2 % - odběratel toho využil a fakturu uhradil 7. Den – sleva 10 mil. zůstává v ocenění linkyb) Části pořízené od českého dodavatele za 200 mil. Kč, obchodní sleva 1% čili 2 mil. Kč se nezahrnuje do ocenění linky :-          Částka 98mil. Kč je uhrazena v době splatnosti faktury – na její úhradu společnost čerpá úvěr od banky ve výši 98 mil. Kč, s úrokem 5 % p. a. a náklady vynaložené při uzavírání úvěrové smlouvy činí 100 000 Kč – do ocenění zahrnuji 98 mil. Kč-           výrobní linka je způsobilé (qualifying) aktivum, pořizované po 6 měsíců, takže společnost aktivuje do ocenění úroky z úvěru ve výši 2,45 mil. Kč (vypočtené jako 98 mil. Kč * 5% / (12 měsíců *6 měsíců) -          Částka 100 mil. Kč je uhrazena až po roce od obdržení faktury – do ocenění zahrnuji pouze současnou hodnotu této částky stanovenou ve smlouvě ve výši 95 mil. Kč-          Jedná se o způsobilé aktivum, takže z úroku ve výši 5 mil. Kč vzniklého odkladem platby o rok, aktivuji do ocenění 2,5 mil. Kč2) Nákladů na dopravu, pojištění při dopravě3) Nákladů na přípravu místa – v podobě mzdy zaměstnanců, kteří místo připravují i ceny materiálu při přípravě použitého a odpisů strojů, se kterými přípravu provádějí4) Nákladů na instalaci a montáž5) Nákladů na testování správné funkce výrobní linky před uvedením do provozu6) Nákladů na služby inženýra projektanta, který připravoval projektovou dokumentaci před pořízením linky7) Asset retirement obligation z odhadnutých nákladů na likvidaci ve výši 1 mil. Kč, diskontovaných 10 % WACC, doba použitelnosti výrobní linky je 12 let, ve výši 318 631 Kč.Mnohokrát děkuji za odpověď.Petra

Obecne US GAAP a IFRS postupuji pri porizeni velmi podobne (vetsi rozdily nastavaji u nasledneho oceneni).

Z Vaseho popisu neni jasne, jak se financovalo tech 500, resp 490 v bodu a).  Pokud si na to firma take vzala uver, mela by kapitalizovat specificky urok.  Pokud si na to zadny nevzala, mela by kapietalizovat obecny (pozadavky IAS 23.14 a ASC 835-20-30-2 jsou v tomto bode totozne).  Neni vylouceno, ze by se se vypocitala stejna sazba, takze zadny rozdil by byt nemusel. 

Mimochodem, kurz CNB se neda (podle IAS 21.21 ci ASC 830-20-301 US GAAP) povazovat za "trzni".  Ale protoze ho vetsina firem (predevsim z lenosti) pouziva, vetsina auditoru ho (take z lenosti) akceptuje.

Pokud naklady na instalaci a zavedeni do provozu zahrnuji podobne polozky jako preprava, mzdy, material, odpis, pronajem, atd., tak by nemel byt zadny velky rozdil.

Podle US GAAP se sluzby projektanta, architekta, atd. obvykle povazuji za vyvoj, a podle ASC 730-10-25-1 se vyzkum a vyvoj kapitalizovat nesmi.  Proto by se tato polozka pravdepodobne do majetku podle US GAAP nezahrnula.

Podle US GAAP (ASC 420-30-20-1) se na diskontovani rezervy na demontaz pouziva credit-adjusted risk-free rate, zatimco podle IFRS (IAS 37.47) risk adjusted rate.  Ani jedna tato sazba neni vsak WACC.  Mimochodem, kdyby firma pouzivala WACC (ktery muze byt vyrazne vyssi), mohla by se tim dopustit chyby (a to docela vazne): podcenovani zavazku.

Pokud se zvoli vhodna sazba, podle ASC 410-20-35-2 se navyseni majetku muze odepisovat stejne jako majetek, ale nemusi.  Muze se se treba odepisovat po jinou dobu (jinou metodou), nebo dat do nakladu ihned.  Podle IAS 16.16.c se toto navyseni vsak povazuje za soucast porizovaci ceny, a protoze se nespecifikuje jinak, musi se odepisovat stejne jako zbytek majetku.

US GAAP je take velmi citlivy na tema skoleni.  Proto (na rozdil od IFRS) by firma musela potvrdit, ze nenastalo zadne (ani implicitni), a pripravit se na to, ze se auditor (pokud se v US GAAP vyzna) bude tazat.

Dobrý den,

Velmi děkuji za vyčerpávají odpověď.

Úhrada faktury z bodu a) ve výši 490 mil. Kč proběhla z vlastních zdrojů v době 30denní splatnosti, takže zde není prostor pro aktivaci úroku, protože tam žádný nevznikl.

Ano, vím, že kurz ČNB není pro přepočty nejvhodnější, tuto informaci v práci zmiňuji, přesto ho pro jednoduchost používám.

Když říkáte, že WACC 10 % není pro diskontování ARO vhodná, mohl byste mi, prosím, poradit, v jaké výši by mohla mít společnost s dobrým jménem, celosvětově známá (i když se jedná o jen českou pobočku) credit-adjusted risk-free rate dle U.S.GAAP a v jaké výši risk adjusted rate dle IFRS.

Předem děkuji za odpověď.

Petra

Bohuzel jak pode IFRS tak US GAAP se MUSI kapetalizovat urok pokud behem vystavby firma mela JAKYKOLIV uveru (krome tech ktery nejou specificky vazany na jiny majetek).  Jedna se o tzv. "general borrowings".  Takze urok asi kapetalizovt bude muset i kdyz porizeni financovala z "vlastnich zdroju".

Pokud firma ma nejaky rating, credit adjsuted risk free rate je sazba kterou plati ostatni dluhopisy ostatnich firem s stejnym ratingem.  "Dobre jmeno" je prilis srikoy pojem.  Treba dve firmy s dobrym jmenem mohou platit pomerne rozdilen uroky kdyz jedna ma rating treba A zatim co ta druha treba AA.

Přidat komentář