pre-projekt Digitalizace ve výrobní firmě

Dobrý den,

ve firmě se chystáme na projekt Digitalizace výroby. Ten se má skládat ze 2 částí - analýza procesů, tvorba PD, příprava VŘ pro druhou fázi projektu, kde bude probíhat samotná realizace projektu na základě PD.
První fází chceme poptat samostatně a také chceme, aby náklady na tvorbu této PD byly zahrnuty jako CAPEX. Závěr je takový - pokud úvodní dokumentace není jednoznačně součástí realizace (jiná firma provádí
studii, vyplývá více možností realizace, což je ekonomicky správně), pak nelze úvodní studii kapitalizovat. Je tento názor správný? Vždy jsem žil v tom, že tvorbu PD lze kapitalizovat a tyto náklady s náklady
na samotnou realizaci projektu by se po skončení projektu spojily.

Děkuji.

Jan Kříž

mne se zda ze digitalizace vyroby tvori nehmotny majetek takze by se mel aplikovat IAS 38.  Podle tohoto standardu se porizeni majetku deli do dvou fazi 1. vyzkumu a 2. vyvoje.  Naklady vznikajici ve fazy 1. se kapetalizovat nemohou. 

Odstavec 56 c) a d) pak rika ze hledani a posuzovani alternativ jsou soucast faze 1. takze se kapetalizovat nemohou. 

V US GAAP bych asi aplikoval ASC 350-40-25 (interne  generovany software). 

Zde predbezna faze (ASC 350-40-25-1)  zahrnuje zkoumani alternativnich zpusobu jak dosahnout cile.  Naklady spojene z touto fazi se kapetalizovat nemohou. 

Konkretne, naklady ktery se nemohou kapetalizovat:

a.  Preliminary project stage:

  • 1.  Conceptual formulation of alternatives
  • 2.  Evaluation of alternatives
  • 3.  Determination of existence of needed technology
  • 4.  Final selection of alternatives.

Naklady ktery se mohou kapetalizovat:

b.  Application development stage:

  • 1.  Design of chosen path, including software configuration and software interfaces
  • 2.  Coding
  • 3.  Installation to hardware
  • 4.  Testing, including parallel processing phase.

Dobrý den,
děkuji za informace.
Píšete, že "Naklady vznikajici ve fazy 1. se kapitalizovat nemohou. " Toto platí i v případě, že výstupem z fáze 1 bude technická specifikace, chcete-li projektová dokumentace? Čili HM, jestli to lze dle regulí považovat jako HM...
Děkuji za odpověď
Jan Kříž

Podle meho standard se nezajima o vystup, ale postup.  Pokud proces tvorby PD zahrnuje zkoumani vicero moznosti (nebo jine veci v seznamu), jedna se o fazi 1. (mimochodem, je jedno zda to delate vy nebo najaty poradce). Az toto zkoumani zkonci a na zaklade nej vznikne PD, pak se tato PD pouzije pri fazi 2.  Naklady spojene s fazi 2 se pak uz kapetalizovat mohou.

Ja si nemyslim ze se jedna o PP&E (IAS 16) ale intangible asset (IAS 38) takze NM nikoli HM.

Samozrejme, muj nazor neni pro Vas jakkoliv zavazny.  Mozna by bylo rozumne to probrat s auditorem.  Mozna vam to dovoli kapetalizovat jako HM. Ja si osobne myslim ze ne, ale staly se i divnejsi veci. 

Dobrý den,
náklady spojené s fází 2 jsou i náklady spojené s fází 1. Protože bez fáze 1 by nevznikla fáze 2, jestli tomu dobře rozumím. PD nemůže vzniknout bez nějakých konzultací, bez analýz procesů, obecně bez studie,
Děkuji
J. Kříž

Přidat komentář