Your browser does not support JavaScript!

penzijni pripojisteni

Dobry den, v pripade, ze podnik ma ve vnitropodnikove smernici zakotveno, ze bude kazdy mesic zamestnancum poskytovat penzijni pripojisteni v urcite vysi, musime o planovanem vyplacenem benefitu v budoucych letech uctovat jako o dlouhodobem zavazku a na zaklade odhadu pocitat, kolik po dobu trvani firmy budeme vyplacet? Podle meho nazoru je to jen kratkodoby zavazek, ktery vznika na zaklade poskytnuti sluzby (prace) v jednom mesici a ten hned spolecne s vyplatou za dany masic vyplatim. Je vsak moje uvaha spravna?

Myslím, že ano. Pokud vím, IFRS vyžaduje tvorbu rezervy (postup je však mnohem složitější než zde naznačuji) pouze, pokud se zaměstnancům garantuje pevná částka po té, co jsou v důchodu (tzv. fixed benefit plan). Jinak, protože se jedná o smluvní vztah (který může být kdykoliv ukončen), firma rezervy tvořit nemusí (nemůže tušit, zda zaměstnanec nepodá výpověď, nebo zda ho nepropustí).

Musím však upozornit na skutečnost, že účetnictví pro penze je složitá (a celkem kontroverzní) záležitost. Než se definitivně rozhodnete pro konkrétní účetní řešení, určitě se poraďte s někým, kdo se (na rozdíl ode mne) v této problematice dobře vyzná.

Roberte, dovolim si doplnit a v podstate potvrdit Tva slova. Pokud se zamestnavatel zavaze platit zamestnanci prispevky na penzijni pripojisteni a soucasne se ho netyka nasledna vyplata penzijnich davek, jde o urcitou formu defined contribution plan dle IAS 19 a podnik vykazuje zavazek uhradit prislusnou castku do penzijniho fondu v okamziku, kdy mu zamestnanec poskytne svoji sluzbu (IAS 19.44 (1999)).

Podnik tedy za kazdy uplynuly mesic zauctuje jednak zavazek ze splatne mzdy a soucasne i zavazek uhradit castku do penzijniho fondu za zamestnance. V priloze k ucetni zaverce se nasledne musi zverejnit castka uznana jako naklad ve vysledovce z titulu tohoto penzijniho pripojisteni (IAS 19.46 (1999)).

Přidat komentář