Opravná položka k zásobám

Dobrý den,ráda bych se zeptala na rozdíl v OP k zásobám mezi IFRS a US GAAP. Reportujeme v obou stanadardech a snažíme se minimalizovat rozdíly mezi nimi. Fakt, ze bychom meli pocitat OP k zásobám pro IFRS na základě NRV a pro US GAAP na základě LCM me trochu desi. Doposud jsme tak necinili a OP pocitame z porovnani s NRV. Lze si nejak jednoduse obhajit, ze rozdil mezi IFRS a US GAAP nevznika, aniz ho aspon jednou spocitame? Nase zasoby jsou tvoreny prevazne zbozim - elektrotechnikou. Predem dekuji!

Technicky, opravné položky se tvoří podle národních standardů (protože to má vazby na daně), nikoli podle US GAAP nebo IFRS (které ohled na daně neberou). Oba tyto standardy počítají s přímým odpisem:

IAS 2.34 „The amount of any write-down of inventories to net realisable value and all losses of inventories shall be recognised as an expense in the period the write-down or loss occurs.“

ARB Ch 4 St 5 „Where there is evidence that the utility of goods, in their disposal in the ordinary course of business, will be less than cost, whether due to physical deterioration, obsolescence, changes in price levels, or other causes, the difference should be recognized as a loss of the current period.“

Nicméně, lidi si často vykládají US GAAP / IFRS všelijak, a mnoho firem opravné položky tvoří proto, že ani US GAAP ani IFRS to výslovně nezakazuje. Proto, když to nevadí auditorovi, nemělo by to vadit ani Vám.

Co se Vaší otázky týče, nemějte obavy. Postup podle IFRS a US GAAP je celkem podobný.

V kostce, zatím co IFRS porovnává historickou cenu a NRV, US GAAP (jako první krok) porovná historickou cenu a reprodukční hodnotu (za kolik by se zboží dalo koupit / výrobek vyrobit dnem závěrky) a vybere tu nižší (to je ten LCM).

Druhý krok je porovnat tu nižší z NRV (který US GAAP definuje stejně jako IFRS).

Pokud NRV je nižší, zásoby odepíší k NRV. Pokud reprodukční je nižší, zásoby odepíše k reprodukční. Pokud historická je nižší, nedělá se nic.

Jediná malá komplikace vznikne, pokud reprodukční klesne pod NRV. Zde firma narazí na tzv. floor value, pod kterou odepsat nemůže. Ta se počítá tak, že se od NRV odečte běžný hrubý zisk.

Proto nelze tvrdit, že nikdy nevznikne žádný materiální rozdíl (někdy vzniknout může). Co se však tvrdit může, je že US GAAP je zbytečně komplikovaný. Už jsem si několikrát všiml (třeba u firmy IBM posledně, co jsem četl jejich výroční zprávu), že v příloze píší, že porovnávají pouze historickou cenu a NRV (stejný postup jako podle IFRS).

Pokud se toto sdělí, a pokud to nevadí auditorovi (nebo matce), já na tom nevidím nic špatného.

Přidat komentář