ohodnoceni obligaci v IFRS

dobry den,můžete mi prosím poradit jak vypočítat cenu/ zaúčtovat obligaci v IFRS/ US GAAP. Firma před několika lety vydala kupónovou eurovou obligaci. Jak mám do účetnictví spočítat cenu? Oddiskontování budoucích vyplacených CF (kupónů + na konci nominálu)? s jakým měnovým kurzem? Kurz dnešní pro všechny výplaty, vypočítaný z forwardových křivek, jinak, ... děkuji Petr Vít

Dobrý den,

IAS39. 43 praví: When a financial asset or financial liability is recognised initially, an entity shall measure it at its fair value plus, in the case of a financial asset or financial liability not at fair value through profit or loss, transaction costs that are directly attributable to the acquisition or issue of the financial asset or financial liability.

IAS39. 46 47 After initial recognition, an entity shall measure all financial liabilities at amortised cost using the effective interest method, except for: (A) financial liabilities at fair value through profit or loss [včetně derivátů…, Vyhláška sice uvádí ještě body B, C a D, ale ty nejsou pro vás předmětné].

Z tohoto ustanovení vyplívá že všechny závazky (kromě na ty který se musí nebo mohou vykazovat v reálné hodnotě) včetně toho vašeho, se budou vykazovat v součastné hodnotě (s tím že diskontní sazba vyplívá z historické ceny závazku).

IAS 21.20 A foreign currency transaction is a transaction that is denominated or requires settlement in a foreign currency, including transactions arising when an entity: … (b) borrows or lends funds when the amounts payable or receivable are denominated in a foreign currency; or …

IAS 21.21 praví A foreign currency transaction shall be recorded, on initial recognition in the functional currency, by applying to the foreign currency amount the spot exchange rate between the functional currency and the foreign currency at the date of the transaction.

IAS 21.23 At each balance sheet date: (a) foreign currency monetary items shall be translated using the closing rate;

Z těchto ustanovení vyplívá že závazek se zaúčtuje kurzu dne vzniku a po té (po každé se co sestavuje závěrka) v kurzu dne závěrky.

Přidat komentář