Inventory Taking

Dobry Den,Normuje GAAP, v nejakom smere Fixed Assets Inventory Taking? Je explicitne stanovene, ze by sa to muselo robit minimalne raz do roka? Respektive prikladat vysledky inventarizacia k BS?Je mozne objavene assety ( neregistrovane v knihach a u ktorych sa neda stanovit sposob nadobudnutia) kapitalizovat s bezpredmetnou GAV ( $1 ), ak predpokladame, ze naklady na ocenenie su vacsie ako hodnota noveho majetku? Btw. Robite coolove skolenia.

Dobrý den,

US GAAP má jiný charakter než statutární účetnictví (třeba slovenské). Proto, pokud se jedná o samozřejmost, nic nepředepisuje. Odpověď na Vaší otázku proto zní: ne, US GAAP vysloveně nepředepisuje firmám provádět roční inventarizaci majetku.

To však neznamená, že firmy to dělat nemusí. Jedna z nejzákladnějších funkcí účetního systému je poskytovat informace o majetku firmy. Proto, pokud by firma přestala mít přehled o svém majetku, dalo by se konstatovat, že nemá adekvátní vnitřní kontroly (tak jak se pojmu rozumí v zákoně Sarbanes-Oxley, Sec 404), a jistě by to (minimálně) bylo na výhradu od auditora.

Pokud firma „najde“ ztracený majetek, jedná se o chybu. Tato chyba se opraví v období, kdy nastala (v období, kdy se majetek pořídil a „ztratil“, nikoli v tom, kdy se „nasel“). Pokud by chyba byla materiální (jednalo by se o majetek v hodnotě větší než kolem 1% celkového majetku), musel by se provést restatement (všechny chybné závěrky vydané dřív by se musely opravit a vydat znovu).

Co se ocenění týče, firma má vždy povinnost majetek zařadit (a poté vykazovat) v reálné hodnotě (fair value). Pokud se jedná o majetek získaný jinak, než v transakci na délku paže (arm’s length transaction), třeba majetek, který se „našel“, fair value by se zjistila: 1. tím, že by se získaly závazné nabídky na odkup / prodej majetku / srovnatelného majetku od třetích (nezávislých) stran. Pokud tento postup není možný, 2. zjistila by se cena obvyklá na trhu (pro srovnatelný majetek). Nakonec, pokud by i tento postup nebyl možný, odhadly by se čisté peněžní toky spojené s užíváním majetku, a ty by se diskontovaly (podle US GAAP neexistuje možnost používat znalce v těchto případech. Za takovéto odhady vždy nese zodpovědnost samotná firma). Náklady s tímto spojené by byly náklady období.

Na závěr – ano, školení pořádám. Viz: http://www.gaap.cz/index.php?ln=1&tm=4&om=18&z_id=a_kurzy-verejne_c

Přidat komentář