Impairment

Dobrý den, vykazujeme podle IFRS, máme nějaké nemovitosti, které jsme nakoupili ještě před privatizací. V nemovitostech provádíme poradenskou a prodejní činnost. V loňském roce jsme prodávali 2 provozovny a před prodejem jsme zjistili, že musíme zaúčtovat impairment, neboť zpětně získatelná částka byla výrazně nižší než účetní zůstatková hodnota /udělali jsme si znalecký posudek).Má otázka zní, měla bych nějak letos řešit i ostatní provozovny, protože je možné, že tam také došlo ke snížení ceny, tzn. měla bych nějak posuzovat také vnější informační zdroje - (je pravděpodobné, že došlo k poklesu ceny nebo jinému výkyvu na trhu), nebo když předpokládám, že v provozovnách budu dále setrvávat a provozovat činnost toto řešit nemusím a řeším to až v případě, kdy se budu případně opět rozhodovat o dalších prodejích? 

Spravne se mela hodnota veskereho majetku zjistovat pri prechodu na IFRS.  To, ze byl celou dobu nadhodnocen, je proto asi chybou, ktera by se mela opravit podle IFRS 8.42  Nejlepsi by proto bylo informovat auditora, a zjistit, jak bude chtit postupovat.


Kazdopadne, bez ohledu na to, zda se jedna o chybu ci nikoli, majetek by se mel testovat. 


Podle IAS 36 se test provadi tak, ze se zjisti realna hodnota minus naklady na likvidaci (fair value less costs of disposal) a cena z uzivani (value in use).


Fair value se zjisti na zaklade IFRS 13.  Pokud se tento ukol zada znalci, je nutne, aby tento znalec dolozil, ze postupoval podle IFRS 13.  Tak ci tak, konecnou odpovednost za spravnost posudku vsak nese firma.


Mimochodem, hodne zalezi na tom, kde je firma obchodovana.  Pokud je obchodovana na ceske burze, tak se ke znalcum pristupuje jinak, nez kdyby byla obchodovana na burze v jine zemi. Pokud neni obchodovana na burze nikde, tak vlastne nema zadnou povinnost aplikovat IFRS, a vlastne neni nutne delat nic.


Value in use se zjistuje tak, ze se odhadnou ciste penezni toky, ktere majetek prinese.  Ty zahrnuji jak prijmy z najmu, prodeje, atd., tak vydaje z oprav, udrzby, atd.


Ta vyssi z techto dvou hodnot (fair value / value in use) se pak oznaci jako recoverable amount, ktera se porovna s ucetni hodnotou majetku (carrying amount). 


Pokud je carrying amount > recoverable amount, zauctuje se impairment ve vysi rozdilu.


Jinak, kazda samostatna penezotvorna jednotka (cash generating unit) se musi testovat zvlast. 


Ve Vasem pripade to znamena samostatny test pro kazdou provozovnu.

Přidat komentář