IAS 17-Finanční leasing u nájemce

Dobrý den. Mám na Vás tři otázky. 1. otázka: Převádím jedné firmě rozvahu dle IFRS pro SME a řeším jak upravit akontaci. Firma si pořídila automobil na finanční leasing, kdy celkový leasing má hodnotu 1 333 567 Kč, pořizovací cena auta je 1 097 645 Kč a akontace je ve výši 164 647 Kč. Tato akontace je zaúčtována v nákladech příštího období. Když tuto akontaci vyčlením z Náklady P.O., kam mám tuto částku zaúčtovat? Do DHM jako součást pořizovací ceny automobilu? A potom jaká cena bude vyčíslena cena u DHM z leasingu? 2. otázka: Fair value je tzv. pořizovací cena auta-tj. těch 1 097 645 Kč 3. Jak zjistím současnou hodnotu výši leasingových splátek, když neznám žádné vnitřní výnosové procento ani implicitní a ani přírůstkovou úrokovou míru? Mockrát děkuji za odpovědi. Budu Vám velmi vděčná :) Lucie Omlouvám se, pokud jsem to poslala vícekrát

P.Mladku, omlouvam se, vim ze to tady velmi nepatri, ale neda mi to nenapsat.

Mila Lucko, vubec nic proti Vam, ale nechapu, jak muzete prevadet rozvahu na IFRS kdyz nedokazete upravit tak zakladni vec jako je leasing, ktery je stale jednim z hlavnich rozdilu CAS a IFRS. Priznam se, kdybych neumel tohleto, tak bych se vubec do prevodu na IFRS (SME) nepustel.

Ale kdyz Vas jiz kritizuji, tak se pokusim s dovolenim p.Mladka odpovedet:

- akontace neni nic jineho nez znizeni zavazku

- v pripade auta je zjisteni fair value velmi jednoduche (v pripade, ze mate cenu od dodavatele, tak to muzete brat jako fair value)

- staci, kdyz firma zjisti, za kolik % by ji pujcila banka spominanych cca 1 mio czk. (v pripade, ze budete mit na rozvaze jedine auto na financni leasing a hodnota bude nematerialni, tak si osobne myslim, ze se nic nestane, kdyz pouzijete fair value auta a neudelate test na nizsi hodnotu, ktera v pripade procenta od banky bude s velkou pravdepodobnosti vyssi. Neni to nejvhodnejsi navrh, ale IFRS je taky o materialite....)

zdravim, petr

K tomu co napsl Petr neni co dodat. 

Jedine mozna ze jakykoliv prevod CUS na IFRS je v rozporu z IAS 8.7-12, ale to je jina vec.

Jinak, Petre, neni vubec nic za co je nutne se omlouvat. 

Tato skupina je zde prave proto aby lidi mohly vyjadrit vlastni nazory a usudky. 

Obcas s temito nazory nesouhlasim, ale (krome sprostrych slov ci nabadani k trestne cinnosti) jsem patri jakykoliv prispevek.

RM

 

Přidat komentář