Your browser does not support JavaScript!

IAS 16 - IDLE ASSET

Dobrý deň, Pán Mládek, prosím mohli by ste mi trochu objasniť (príklad), ako sa v IAS 16 chápe nasledovná sentencia? Depreciation begins when the asset is available for use and continues until the asset is derecognised, even if it is idle.Ďakujem.

Například firma pořizuje výrobní linku ve vlastní režii. 1.12.2006 může na lince začít vyrábět ale skutečně začne vyrábět až 1.2.2007. Linka je proto „způsobilá na použití“ (available for use) 1.12.2006.

Proto firma do roka 2006 (pokud používá kalendářní rok jako fiskální) zahrne jeden měsíční odpis.

Tento odpis však nemůže (protože linky nepoužívá pro účel výroby) zahrnout do nákladů na prodané zboží (cost of goods sold) ale musí ho zahrnout do správy (administrative expenses) jako „odpis zařízení který se nepoužívá v provozu“ (depreciation of asset not currently used in operations), pokud zveřejňuje účelovou výsledovku.

Podobná situace nastane, pokud linku přestane používat.

Například, 1.12.2012 firma linku přestala používat a rozhodla se jí prodat. 31.1.2013 jí prodala.

Zde se správný postup odvíjí od kriteria, která se použila na stanovení životnosti linky.

Pokud se použila kriteria technologického nebo komerčního (morálního) zastarání (nebo případně právní / smluvní život), v odpisech se pokračuje (s tím že se znova promítá do správy).

Pokud se použila fyzická kriteria (třeba výkonová nebo fyzické opotřebení), odpisy se sice „nezastaví“, ale stanou se „nulové“ (na rozdíl mezí „zastaveními“ a „nulovými“ odpisy se mne neptejte, já jsem IAS 16.55 nepsal) a žádní odpisy (související z 12.12 a 1.13) se na výsledovku nepromítnou (místo toho majetek bude mít o to vyšší hodnotu při vyřazení).

Jinak, když už budete používat uvozovky, prosím citujete celý odstavec.

Ten zní: „Depreciation of an asset begins when it is available for use, ie when it is in the location and condition necessary for it to be capable of operating in the manner intended by management. Depreciation of an asset ceases at the earlier of the date that the asset is classified as held for sale (or included in a disposal group that is classified as held for sale) in accordance with IFRS 5 and the date that the asset is derecognised. Therefore, depreciation does not cease when the asset becomes idle or is retired from active use unless the asset is fully depreciated. However, under usage methods of depreciation the depreciation charge can be zero while there is no production.“

Dobrý deň p.Mládek, chcela by som sa poradiť vo veci obstarania majetku od inej spriaznenej osoby v rámci jedného koncernu.
Od našej sestry ideme kúpiť majetok, ide o staršiu výrobnú linku. Náklady ako preprava a iné náklady súvisiace s prípravou linky na nalodenie (balenie), sú náklady ktoré môžu byť následne aktivované spolu s relokovanou výrobnou linkou? Alebo sa rozlišuje či ide o novú alebo už používanú výrobnú linku?

Ďakujem.

Dobry den pani Santava,
pokud byste aplikovala US GAAP, naklady na relokaci by se aktivovat mohly. Podle IFRS to ale, bohuzel, nejde: 
IAS 16.20 ... costs incurred in using or redeploying an item are not included in the carrying amount of that item. For example, the following costs are not included in the carrying amount of an item of property, plant and equipment: ...
(c) costs of relocating or reorganising part or all of an entity’s operations.

Přidat komentář