Finanční analýza a ukazatelé

Dobrý den,měla bych na Vás takovou prosbu, píši bakalářskou práci na téma Finanční analýza a ukazatelé v různých účetních systémech a nemohu najít žádnou literaturu týkající se detailního rozebrání odlišností jednotlivých účetních systémů (jak ČÚS, tak IFRS a US GAAP) ve vztahu k finanční analýze. Pomáhá mi Vaše kniha Světové účetnictví a pár dalších knih ohledně rozdílů těchto systémů, ale potřebovala bych ještě najít knihu ohledně finanční analýzy každého systému, abych zjistila, jak se vzorce ukazatelů finančního zdraví podniku mění v jednotlivých systémech. Proto jsem Vás chtěla požádat, jakožto odborníka na světové účetnictví, jestli znáte nějakou literaturu, která se touto problematikou nejlépe zabývá? Žádnou adekvátní jsem zatím nikde nenašla. Předem Vám mnohokrát děkuji. 

Dobrý den,

rád bych Vám pomohl, ale já jsem žádné české knihy o finanční analýze nečetl (na netu je jich ale hodně).  Těch pár, co jsem prolistoval, však používaly stejné vzorce, jako jsem se učil ve škole já.

Každopádně, já bych ten rozdíl nehledal ve vzorcích, ale ve vstupech.  

Protože závěrka podle ĆÚS a finanční zpráva podle US GAAP a IFRS nebudou stejné, ukazatele, vypočítané na tomto základě, nebudou srovnatelné, i kdyby se počítaly stejně.

Třeba days of sales (DSO ratio = accounts receivable / (annual sales / 365 days).  Na české závěrce  se pohledávky běžně vykazují včetně DPH.  Na zprávě podle IFRS by se pravděpodobně vykazovaly bez, zatímco podle US GAAP (protože USA nemá DPH) jednoznačně bez.

U každé této zprávy bude ukazatel jiný, i kdyby realita byla stejná.

Nebo, co kdyby firma dělala nějaký factoring?  Podle ČÚS se prodej pohledávek objeví ve výnosech, podle IFRS či US GAAP ne.  U jedné firmy, kterou jsem znal, byla půlka jejich výnosů factoring, co to asi udělá s ukazatelem jako asset turnover (= revenue / assets)?

Nebo, co kursové rozdíly?  Jednou jsem znal firmu, která měla funkční měnu euro (výnosy, příjmy, výdaje, účty u bank, všechno v eurech), ale podle ČÚS musela vykazovat kursové rozdíly.  Ty způsobily, že ze zisku (podle ĆÚS)  se firma dostala na ztrátu podle IFRS.  Co to asi udělá s ukazatelem jako return on assets (= net income / assets) nebo effecte tax rate (= income tax expense / earnings before taxes)?

Nebo co třeba leasing?  Ten změní jak majetek, tak závazky, takže ovlivní nejen asset turnover a ROA, také debt to equity (= liabilites / equity), podobně jak tento ukazatel ovlivní rezervy, které se také počítají jinak.

A o asset impairments, současné, či reálné hodnotě, účelové výsledovce, atd. jsem se zatím ani nezmínil.

A pak je fakt, že v ČR žádný kapitálový trh vlastně není (těch pět a půl firem na pražské burze se „trhem“ nazvat nedají), a proto většina firem spoléhá na banky.  České banky však o ukazatele, vypočítané na základě IFRS, nestojí, takže vlastně ani není poptávka po tom, aby někdo skutečně důkladně porovnal, jak se dělá finanční analýza podle ČÚS a podle IFRS (a o US GAAP už vůbec ne).

 

Dobrý den,

děkuji moc za odpověď. Českých knih o finanční analýze podle ČÚS je hodně, spíš jsem se Vás chtěla zeptat jestli existuje i nějaká kniha o finanční analýze podle IFRS nebo US GAAP? Právěže mě zmátlo, že v zadání mám odlišnosti ve vztahu k finanční analýze, ale nejspíš to bude jak píšete - v hledání rozdílů v těch vstupech. Ještě bych na Vás měla jeden dotaz, jak píšete, že v ČR je pouze pět firem, jaká to je například? Potřebuji totiž najít firmu, která by vedla účetní výkazy jak podle ČÚS, tak podle IFRS a US GAAP, kvůli dalšímu úkolu, který se týká navrhnutí transformací výstupů finančních, ročních výkazů dle jednotlivých systémů do takové formy, aby se výstupy finanční analýzy shodovaly. Za východisko mám použít účtování a hodnocení finančního zdraví podle US GAAP. Existuje na tyto transformace nějaká vhodná literatura? Děkuji za odpověď.

Tech pet a pul jsem myslel s nadsazkou. Pokud vim, na prazske burze je 14 firem (plus nejake na RM systemu). 

Tim jsem pouze naznacoval, ze se nikdo nebude namahat psat ceskou knihu specificky zamerenou na financni analyzu podle IFRS, kdyz se bude vztahovat jen na priblizne 14 firem.

Co jsem se take snazil naznacit, je, ze tech par ceskych knih o financni analyze, ktere jsem prolistoval, pouzivaji uplne stejne vzorce, jako ty anglicky psane knihy, ktere jsem kdysi studoval na univerzite v USA.

Jinak receno, vsichni autori ceskych knih, na ktere jsem se podival, jednoduse vzali anglicky psanou literaturu, prelozili ji do cestiny, a tvari se, jakoby to stacilo.
 
Ale to neni problem tech vzorcu.

Napriklad, fixed asset turnover se standardne pocita Net Revenue / Net Fixed Assets, zatimco (podle techto stranek)  Obrat dlouhodobeho majetku se pocita Trzby / Dlouhodoby majetek.

Problem je v tom, ze Net Revenue podle IFRS ci US GAAP se nepocita stejne (krome u te nejjednodussi firmy) jako Trzby podle CUS (ani Net Fixed Assets a Dlouhodoby majetek nejsou srovnatelne).

Proto, pokud autor neupozorni na tyto ucetni rozdily (co jsem si zatim nevsimnul, ze by nekdo delal), vysledek je srovnani jablek a hrusek.

Mimochodem, ani Net Revenue a Net Fixed Assets podle IFRS nebudou uplne stejne jako Net Revenue a Net Assets podle US GAAP.  Budou mnohem podobnejsi nez Net Revenue a Net Fixed Assets a Trzby / Dlouhodoby majetek, 100% srovnatelne nejsou.

Jinak, celkem decentni stranky pro financni ukazatele v anglictine jsou tyto stranky, zatimco tyto nejsou nic moc.

 

Dobře, moc děkuji. Ale spíš jsem měla na mysli konkrétní dotaz, a to jak se jmenuje firma, která vede účetnictví podle ČÚS a zároveň US GAAP, případně kde najdu seznam těch 14ti firem? Děkuji
 

Podle českých předpisů firmy mají povinnost vést české účetnictví na úrovni českých právních osob (účetních jednotek).

Podle US GAAP se finanční zprávy sestavují pro celou konsolidovanou jednotku.

Takže neexistují žádné firmy, které by sestavovaly jak českou závěrku, tak finanční zprávu podle US GAAP na úrovni stejného subjektu.  

Asi budou nějaké firmy, které účtují podle US GAAP na úrovni svých českách dcer, ale tipuji, že se s tím nebudou chlubit, protože účetní jednotky nesmějí provádět účetní zápisy mimo účetní knihy.

Jinak, kdybyste náhodou do google napsala Pražská burza, tipuji, že se Vám objeví odkaz.  

Pokud na něj kliknete, dostanete se na stránky Pražské burzy (nebo, přesněji řečeno, Burzy cenných papírů Praha). Až tam budete, najdete seznam firem obchodovaných na té burze.

 

Ten postup, co mi píšete, jsem samozřejmě už zkoušela, ale žádnou takovou firmu, kterou já sháním jsem tam bohužel nenašla. Potřebuji totiž najít nějakou firmu, na které bude možné provést analýzu. Je zapotřebí aby měla účetní výkazy nejen v rámci našeho účetního systému ale i v US GAAP, tj. nejlépe dceřiná společnost nějaké americké nadnárodní firmy, kterou právě nemohu nikde najít. Tak jsem si původně myslela, jestli náhodou o nějaké takové nevíte? Děkuji

Dobry den,

ano, chapu, co chcete.  Co se Vam celou dobu snazim rici je, ze hledate neco, co nebude existovat.

Firmy v Cechach uctuji podle ceskych predpisu, protoze musi.  Pokud budou zaroven uctovat podle US GAAP, da se to vylozit tak, ze vedou dvojite ucetnictvi.  To se nesmi.

Nicmene, pokud zahranicni matka ma povinnost sestavovat zpravy podle US GAAP, od sve ceske dcery bude potrebovat informace, ktere byly zachyceny tak, jak upravuje US GAAP.  Matka nemuze jednoduse vzit ceskou zaverku a konsolidovat ji.

Proto ta dcera bude muset pro svou matku neco sestavit.  Proc by to vsak zaroven publikovala, a tim se vystavila riziku, ze si to nejaky urad spatne vylozi?

Co se IFRS tyce, podle evropskeho narizeni firmy na burze maji povinnost sestavovat konsolidovanou zpravu podle IFRS.  

Pokud se jedna o ryze ceskou firmu, cesky zakon nevylucuje, ze muze zaroven tvorit konsolidovanou zaverku podle ceskych predpisu.

Zda to nejake firma skutecne dela, netusim.  Nikdy jsem po tom nepatral.  Delat to vsak muze.

Co pro to muzete udelat Vy, je projit ten seznam firem na na prazske burze a zjistit, zda nektere z nich nahodou nesestavuji jak konsolidovane zpravy podle IFRS, tak konsolidovane zaverky podle CUS.  

Pokud ano, ty pak budete moci porovnat a zjistit, jake jsou tam rozdily.

Co vsak temer jiste nenajdete, je firma, ktera sestavuje a publikuje jak ceskou zaverku, tak zpravu podle IFRS a jeste jednu podle US GAAP.  Proc by to delala?

Dobrý den,

děkuji moc za zodpovězené dotazy v minulé zprávě. Použila jsem Vaše vysvětlení v bakalářce, které Vám přeposílám v následujícím odstavci:

Firmy v Čechách účtují podle českých předpisů, protože musí. Pokud budou zároveň účtovat podle US GAAP, dá se to vyložit tak, že vedou dvojité účetnictví, což nesmí. Nicméně pokud mateřská firma (americká) má povinnost sestavovat výkazy podle US GAAP, tak od své české dceřiné společnosti bude potřebovat informace, které byly zachyceny tak, jak upravuje US GAAP. Mateřská firma nemůže vzít českou závěrku 7a konsolidovat ji, proto dceřiná společnost bude muset pro ni něco sestavit. Pokud by to však zároveň publikovala, tím by se vystavila riziku, že si to příslušný úřad špatně vyloží. Tudíž nelze najít firmu, která by sestavovala a zároveň publikovala jak českou závěrku, tak zprávu podle IFRS nebo podle US GAAP.

Na to mi učitel napsal následující komentář:

To je nesmysl. K tomu aby se sestavily výkazy dle různých standardů, není třeba vést více účetnictví. Záleží jen na způsobu jeho vedení a to je základem zadání této práce.

Jenže jsem našla zveřejněné výkazy T-Mobilu jak podle ČÚS, tak i podle IFRS, takže teď nevím co mám napsat.. Je to pravda co píše ten učitel nebo se plete? Mockrát děkuji za odpověď.

IAS 8.7 pravi "When an IFRS specifically applies to a transaction, other event or condition, the accounting policy or policies applied to that item shall be determined by applying the IFRS."

Spravna aplikace IFRS proto spociva v tom, ze se kazda jednotliva transakce zachyti tak, jak upravuje IFRS. Pokud se nejpre zauctuje podle CUS a pak se na tomto zaklade nejak "sestavi vykazy", porusuje se tento odstavec.

Pokud Vas ucitel toto nechape, bud si tento odstavec neprecetl, nebo si spatne vylozil jeho vyznam.

Jinak, v jednom ma pravdu. To, co jste napsala, nedava prilis smysl.

Ja jsem nepsal, ze nelze najit firmu, ktera nepublikuje zaverku podle CUS, a zaroven IFRS. Firmy, kotovane na burze, musi publikovat zpravy podle IFRS. Pokud jsou ceske, asi take budou sestavovat a publikovat i zaverky podle CUS.

Proto jsem Vam doporucil se podivat na firmy na ceske burze.

Pokud si peclive prectete, co jsem napsal, zjistite, ze pisu: "Co vsak temer jiste nenajdete, je firma, ktera sestavuje a publikuje jak ceskou zaverku, tak zpravu podle IFRS a jeste jednu podle US GAAP"

Co pisete Vy: "Tudíž nelze najít firmu, která by sestavovala a zároveň publikovala jak českou závěrku, tak zprávu podle IFRS nebo podle US GAAP."

Velky rozdil.

Jinak, pokud Vas ucitel zna firmu, ktery publikuje jak zpravu podle US GAAP, tak zaverku podle CUS, byl bych zvedavy, ktery to je.

 

Dobrý den,

měla bych na Vás takovou prosbu, zajímalo by mě jak je to s aktivací vnitropodnikových zásob při přepočtu položek výkaznictví z ČÚS na US GAAP (když v US GAAP aktivaci vůbec nepoužívají.)?

Jaký by byl princip takového převodu? (Stačilo by pouze nevytvářet v ČÚS aktivaci, tudíž při převodu pouze odečíst výnosy a náklady související s aktivací?) Ale při aktivaci se používají ještě účty 112, 123, atd. na straně MD, takže částky související s aktivací by se taky musely odečíst? Jenže co potom odečteme na straně D, tak aby byl dodržen bilanční princip?

A na jaké poměrové ukazatele to má dopad? Myslím si, že by to mělo mít dopad na ukazatele rentability - např. výnos na aktiva (ROA) a výnos na vlastní jmění (ROE), je to možné? Nebo to má dopad ještě i na jiné ukazatele?

Ještě bych měla poslední dotaz.. Jaké jsou možné přístupy k provedení finanční analýzy v kontextu mezinárodních standardů? Vím o dvou přístupech:

1. převod finančních výkazů jako celku,

2. pouze provést transformaci vstupních položek pro vybrané ukazatele.

Existují pouze tyto dva přístupy, nebo je možné provádět transformaci ještě jiným způsobem?

Výhody 1. přístupu - transformace je provedena pro všechny položky (ne pouze pro vybrané),

Nevýhody 1. přístupu - zdlouhavé, (pracnější).

Výhody 2. přístupu - rychlejší, snazší,

Nevýhody 2. přístupu - transformace je provedena pouze účelově - pro několik vstupních položek.

Jsou tyto výhody a nevýhody správně? Nebo jsou ještě jiné výhody / nevýhody, na které jsem nepřišla?

Mockrát děkuji za odpovědi.

 

Dobrý den,

problém je v tom, že ČÚS a US GAAP nejsou kompatibilní.  Mohl bych napsat, že se jedná o jablka a hrušky, ale to bych podcenil rozdíly.  Spíš se jedná, jak tomu říkají Američané, o apples and oranges.

Každopádně, pokud budete používat ukazatele,  či analytické postupy vytvořené pro US GAAP, na firmu, která vede ČÚS, výsledky nebudou nikdy srovnatelné.  A pokud nemáte k dispozici vstupní data, nelze ani určit, o kolik jiné budou.  Podle toho, co firma vyrábí, a jak, rozdíl může být malý, ale také dvojnásobný, trojnásobný.

Co se IFRS týče, hodně záleží na tom, jak byla finanční zpráva podle IFRS sestavena.  Pokud byla sestavena tak, že se IFRS aplikoval na každou jednotlivou transakci či událost (jak upravuje IAS 8.7), je možné (po prostudování přílohy) používat stejné analytické metody jako u US GAAP.

Pokud se naopak vytvořila převodem národních předpisů, což se bohužel děje celkem často, a nejen v ČR, opět platí to, co jsem napsal dřív.  Rozdíly budou, ale aniž se prozkoumají vstupní data, nebude možné určit jak velké.

Mimochodem, já bych se analýzou firmy, která publikuje pouze závěrku podle ČÚS, ani nenamáhal.  Podobně, firmou která sestavuje IFRS převodem (co se obvykle dá poznat za minutu, dvě).  

Jinak řečeno, jako běžný investor nebudu ztrácet svůj čas analýzou firem, jejichž vedení evidentně nepochopilo, že slouží především investorům, a jejich akcie bych proto nikdy vlastnit nechtěl.  Taková investice nemůže dopadnout dobře, a na světě je tolik lepších firem, že o výběr nemám nouzi.

Nebo, pokud bych zvažoval větší investici, než si pořídím deseti, dvaceti procentní podíl nějaké firmy, tak si určitě zjistím více informací než lze vyčíst z jakékoliv finanční zprávy, ať už byla sestavená podle ČÚS, nebo IFRS, nebo US GAAP.  Nejsem blázen.  Podobně, pokud bych uvažoval o tom, že si nějakou firmu koupím, nebo že bych jí půjčil pár desítek miliónů.

 

Dobrý den,

že ČÚS a US GAAP nejsou kompatibilní vím. Ale ve své práci jsem měla provádět transformaci výstupů finančních, ročních výkazů podle ČÚS na US GAAP do takové formy, aby se výstupy finanční analýzy co nejvíce shodovaly (je zřejmé, že se shodovat nebudou, ale alespoň se nějak zkusit přiblížit, když máme k dispozici výkazy firmy, která vede ČÚS a US GAAP a za východisko se považuje účtování pod GAAP.) Takovou transformaci jsem navrhla, jenže teď mě napadlo jak by to bylo s aktivací vnitropodnikových zásob při přepočtu položek při zpětné transformaci - z ČÚS na GAAP, když v GAAPu se vůbec aktivace nepoužívá? Jen tak obecně se ptám, zda by bylo možné pouze odečíst výnosy a náklady související s aktivací? A jak by to bylo s účtu 112, 123, když se při aktivaci dávají na stranu MD, co by se muselo teda odečíst na straně D, abych dodržela bilanční princip? Bylo by možné mi s tímto problémem poradit, alespoň teoreticky a obecně? Kdyby Vám nevadilo ještě mi prosím odpovědět na poslední dotaz týkající se možných přístupů transformace, výhod a nevýhod, které zmiňuji v předchozí zprávě. Přede mockrát děkuji za ochotu.

 

Rád bych Vám pomohl, ale nedokážu Vám poradit s něčím, s čím nesouhlasím.  To, že vezmete závěrku sestavenou podle ČÚS a mechanicky jí konvertujete na finanční zprávu, která připomíná US GAAP a pak provedete analýzu této zprávy, přijatelný výsledek nepřinese.

Samozřejmě, já Vám nedokážu zakázat toto dělat.  Podobně nedokážu zakázat Vašemu vedoucímu toto od Vás požadovat.  Co však dokážu udělat, je odmítnout Vám pomáhat dělat něco, o čem si myslím, že byste to dělat neměla.

Jediné, co Vám dokážu poradit teoreticky a obecně, je že pokud chcete provádět finanční analýzy, které předpokládají, že vycházejí z informací, zachycených podle pravidel US GAAP, musíte vycházet z informací, které byly zachyceny podle pravidel US GAAP.

Nakonec, co se možných přístupů transformace týče, těžko Vám můžu odpovědět na takovýto dotaz, když si myslím, že byste žádnou transformaci dělat neměla.

 

To chápu, že mi nedokážete poradit něco s čím nesouhlasíte, já s tím také nesouhlasím, ale je mi to k ničemu, protože v případě, že se mi na to učitel zeptá, tak mu samozřejmě nemohu odpovědět, že je to nesmysl a že to bude k ničemu. Přece se nejedná o případ, kdy bych takovouto transformaci měla provádět, jen se jedná o teorii, jak by bylo eventuelně možné toto provést, jen kvůli tomu, aby bylo vidět, že tomu rozumím.. Takže v případě, že se mi na to vedoucí zeptá, tak nebudu vědět odpověď. Výhody/nevýhody mi samozřejmě také nemůžete říct.  

Když jste mi psal, že byste podle výkazů rychle poznal, zda firma sestavuje IFRS/US GAAP převodem, tak bych Vám mohla poslat 2 soubory co jsem používala k bakalářské práci - Firma B a Firma C. V souboru Firma B jsou výkazy podle ČÚS a IFRS a v druhém souboru jsou výkazy jiné firmy, a to podle ČÚS a US GAAP. Byl byste tak moc hodný a schopný mi říct, jak obě firmy dělají tu transformaci, jestli pouhým převodem či nikoliv? Ale bohužel mi sem nejde vložit příloha, bylo by možné Vám to poslat na mail? Mockrát děkuji

No jo no.  Někdy se člověk ocitne v těžké situaci, kdy jeho nadřízený, třeba učitel ve škole, nebo šéf v práci, chce po něm nesmyslné věci.  Pak už záleží na člověku, jak se k tomu postaví.

Naštěstí, ve škole o nic moc nejde.  Maximálně špatná známka či změna oboru, nebo možná jiná škola.  V práci to však může být horší.  

Třeba, pokud bych pracoval ve firmě, kde jsem zodpovědný za účetnictví a nadřízený mi přikáže, abych vytvořil zprávu podle US GAAP tak, že budu transformovat ČÚS závěrku, mám dvě možnosti.  Buď šéfovi říct, že to je nesmysl a neudělám to, nebo to udělám, přestože vím, že to je nesmysl.

Riziko spojené s první volbou je, že se můžu ocitnout bez práce.  A pro některé lidi je toto mnohem větší hrozba než akademický neúspěch.

Riziko spojené s druhou volbou je, že se můžu ocitnout na mnohem horším místě, protože se jedná o něco, co přímo zakazuje zákon.  A protože se jedná o americké zákony, nehrozí mi jen nějakých pár let, ale rovných dvacet.

Ale zpátky k Vaší žádosti.  Z výkazu nejsem schopen poznat jak firmy dělají transformaci.  Co jsem schopen poznat je, že transformaci udělaly.  Jinak řečeno, že neaplikovaly ČÚS a IFRS/US GAAP samostatně, jak by měly, ale vzaly svou ČÚS závěrku a překopaly jí.

Mimochodem, pouhý fakt, že mám k dispozici jak finanční zprávu podle IFRS/US GAAP a závěrku podle ČÚS sám o sobě naznačuje, že se jedná o konverzi.  Důvodem je, že je téměř vyloučeno, aby ten úplně stejný subjekt, který sestavuje konsolidovanou finanční zprávu podle US GAAP/IFRS (včetně všech dcer podnikajících / registrovaných mimo území ČR) sestavoval zároveň závěrku podle českých předpisů.

Každopádně, pokud máte k dispozici nějaké takové zprávy, rád se na ně podívám.  Stačí odpovědět na mail, který jsem Vám poslal.

Nedokážu však zaručit, že Vás moje odpověď potěší.

 

Přidat komentář