Your browser does not support JavaScript!

dotace

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na problematiku dotací. Při porovnání ČÚS s IFRS je vykazování dotací téměř podobné. Jak se ale zachytí účetně vztah, kdy mohou být dotace dle IFRS prezentovány jako výnosy příštích období? Znamená to, že do aktiv se zahrne celá částka aktiva, a částka dotace bude zobrazena v položce výnosy příštích období? Jak tato skutečnost ovlivní rozvahu?DěkujiEliška

Obecne, IFRS predpoklada, ze statni dotace se promitne na vysledovku postupne, podle toho jak firma plni to, co slibila, ze udela, aby dotaci ziskala.

Nebo, presneji receno, ve stejnem pomeru jako se na vysledovku promitaji naklady, ktere souvisi s plnenim predmetu dotace.

Z toho vyplyva, ze pokud inkasuje dotaci (v casti nebo vcelku) driv, nez splnila to, co slibila, tuto dotaci nebo jeji cast bude vykazovat na rozvaze jako zavazek.  Pokud se tomu bude rikat vynos pristich obdobi, myslim ze to chyba nebude.

Pokud firme naopak vznikaji naklady driv nez ji prijde souvisejici dotace, bude vykazovat majetek (de fakto pohledavka vuci statu).

Ale upozornuji na to, ze dotace nejsou mou parketou, takze s touto ucetni oblasti nemam zadne osobni zkusenosti.  Jen o nich vim to, co se pise v textu IFRS.

 

Přidat komentář