Your browser does not support JavaScript!

dlouhodobé závazky

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu… Ve školní práci řeším IFRS for SME a český účetní systém a moc si nevím rady s dlouhodobými závazky, resp. s jejich vykazováním podle IFRS for SME. Jedná se o úvěr na pořízení dlouhodobého majetku a bezúročnou půjčku také na pořízení dlouhodobého majetku.  Podle IFRS for SME budu tedy oba závazky vykazovat v jejich současné hodnotě? BEZÚROČNÁ DL. PŮJČKA: Pro výpočet současné hodnoty mám použít úrokovou míru zjištěnou z obdobné půjčky od bankovní instituce? A použitím metody efektivní úrokové míry rozpočítat jednotlivé splátky na úrok a úmor závazku? DLOUHODOBÁ PŮJČKA: V druhém případě si nevím rady z čeho všeho počítat současnou hodnotu a jak postupovat. U dlouhodobého závazku znám výši jistiny, pak jednotlivé splátky jistiny (bez úroku) a úrokovou míru. Současnou hodnotu bych počítala z jistiny a placeného úroku. Protože ho ale neznám, tak bych si ho na základě úrokové míry uvedené v úvěrové smlouvě dopočítala z aktuálně dlužené částky každý měsíc. Současnou hodnotu bych počítala stejnou úrokovou mírou jako úroky z úvěru? Současná hodnota a hodnota závazku podle ČÚP by se pak moc nelišily a zůstatkové hodnoty závazku by byly úplně shodné, což je dáno tím, že se používá stejná úroková míra. Je tento postup tedy správný? Nebo jak jinak postupovat, aby bylo řešení v souladu s IFRS for SME.   Moc děkuji za jakýkoli názor nebo odkaz na možný způsob řešení.

Pardon, ze jsem neodpovedel driv.  Jak jsme spousteli nove stranky, k diskusi jsem se dostal az ted.

Bezurocnou pujcku je nutne diskontovat sazbou, ktera odpovida bonite dluznika.  pv=p/(1+i)^n kde p je jistina, i sazba a n pocet obdobi.

Pokud se jedna o pujcku, kde se plati urok prubezne a jistina na konci, jeji soucasna a nominalni hodnota jsou stejne. Staci uctovat jen o placenem uroku.

Pokud se jedna o pujcku, kde se splaci jak urok tak jistina zaroven, je nutne aplikovat metodu efektivni urokove sazby.  

Kazdopadne, priklady vsech techto situaci poskytuji jako soucast skoliciho materialu, ktery najdete zde

Pucky vystavene probiram u pohledavek a pujcky prijate u zavazku.

Materiál moc pěkný ;) jen mi zabere trošku déle ho prostudovat.

Takže ještě jednou, jestli to chápu dobře:

U té bezúročné půjčky když je splácena jistina průběžně v jednotlivých letech, tak jednotlivé splátky diskontuji a zjistím SH půjčky. Použitím metody efektivní úrokové míry se pak výše jednotlivých splátek rozdělí na úrokový náklad a úmor půjčky. Stejně by se postupovalo i v případě, že by byl poskytovatelem bezúročné půjčky STÁT?

A ten dlouhodobý úvěr by se řešil stejně, jen by se současná hodnota počítala i z úroků.

V podstate ano.

Pujcky se diskontuji vzdy.  Jen u pujcky, kde se platil urok postupne (pokud je urok trzni) a jistina na konci, je soucasna a nominalni hodnota stejna.  V teto situaci staci uroky davat hned do nakladu (nebo, pokud by se platil treba jen rocne, casove je rozlisit napr. na kvartaly nebo mesice) a jistinu vykazovat v nominalni hodnote.

Stejna pravidla plati pro statni pujcky:

IAS 20.10A The benefit of a government loan at a below-market rate of interest is treated as a government grant. The loan shall be recognised and measured in accordance ith IFRS 9 Financial Instruments. The benefit of the below-market rate of interest hall be measured as the difference between the initial carrying value of the loan determined in accordance with IFRS 9 and the proceeds received. The benefit is ccounted for in accordance with this Standard. The entity shall consider the onditions and obligations that have been, or must be, met when identifying the costs for which the benefit of the loan is intended to compensate.

SME takto explicitni sice neni, ale to nevadi, i podle nej by se postupovalo stejne.

 

 

Přidat komentář