CGUs a impairment

Dobry den preji,rad bych Vas poprosil o Vas nazor na nasledujici.Spolecnost M ma dve dcerky, kazda je samostatni CGU. Spolecnost M nema zadne aktiva (corporate assets), ma par zamestnancu, jejich aktivita velmi s dcerami nesouvisi (jedna se hlavne o hledani novych investicnich prilezitosti, financovani a podobne).Pri testovani impairmentu testujeme kazdu CGU separatne. a ted dotaz:- je nutne pri testovani CGU brat v uvahu veskere overheads CGU, nebo jenom primo alokovane k vyrobe?- je nutne pri testovani CGU brat v uvahu naklady na urovni matky? (naklady, ktere vubec nesouvisi s CGU, zadne corporate assets nejsou a neni duvod dane naklady alokovat na uroven CGU).Jinymi slovy, auditor nas nuti alokovoat naklady matky na CGU dcery. Nevidim jediny duvod zauctovat impairment aktiva kvuli nakladum, ktere s vyrobou vubec nesouvisi. Standard taky rika, ze mam brat v uvahu vydaje, ktere jsou nevyhnutne k generovani vynosu a jsou alokovane k dane aktivu (CGU) na rozumne bazi.dekuji Vam, Tomas

Dobry den,

mne se zda, ze jste nedefinovali CGU tak, jak vyzaduje IAS 36.  Podle tohoto standardu se cash-generating unit (jak napovida nazev) nedefinuje na zaklade vynosu a nakladu, nybrz na zaklade prijmu a vydaju (peneznich toku). 

IAS 36.6: A cash-generating unit is the smallest identifiable group of assets that generates cash inflows that are largely independent of the cash inflows from other assets or groups of assets.

Jak se firma rozhodne alokovat vynosy a naklady, nema na urceni CGU zadny vliv.  Jedine, co vliv ma, jsou skutecne penize dovnitr a ven.

Vas auditor pravdepodobne usoudil, ze ty vydaje, ktere jste priradili matce jako jeji “naklady”, ve skutecnosti souvisi s prijmy dcer.  Proto vas nuti je tam pridat.

Vy jste take psal, ze matka nema zadny majetek.  Proto, i kdyby byla ve ztrate (vykazovala zaporny penezni tok), nebylo by co odepisovat. 

Mne se proto zda, ze ta alokace nakladu na matku mohla byt ucelova, a mohla mit za cil vyhnout se povinnosti provest impairment majetku dcer.  

Samozrejme, pokud by se vydaje priradily dceram, a test by ukazal, ze impairment neni nutny, je vlastne jedno, zda ty vydaje patri dceram nebo matce.

Pokud naopak by prirazeni vydaju dceram vedlo k tomu, ze by svuj majetek musely odepisovat, je v podstate nemozne, aby auditor mohl, podle IAS 36, souhlasit s prirazenim techto vydaju matce.


 

Přidat komentář