Přecenění majetku

Dobrý den,můj dotaz se týká možnosti přecenění majetku na fair value směrem nahoru, tak jak to v některých případech povoluje IAS (např. u nehmotného majetku - viz. IAS 38). Je toto podle US GAAP možné? Dle mého názoru není, neboť by se měla používat zásada nižší ze dvou hodnot, ale nejsem si zcela jist. Díky moc za odpověď:-)

Obvykle přeceňování majetku podle US GAAP není povolení (a to že IFRS to umožňuje je jeden z sporných bodů o kterém IASB a FASB momentálně jednají) a ne jen protože by se porušila zásada historických cen ale také proto že to vyhláška SFAS 144 vysloveně zakazuje.

Jediná výjimka je tzv. „impaired assets to be disposed of“ (investiční majetek čí hodnota byla snížená impairmentem a který bude prodán nebo jinak likvidován). U tohoto majetku se hodnota může znovu zvýšit ale pouze k původní historický ceně (mínus oprávky) před impairment. Tento postup se však nesmí používat nikde jinde než u majetku která firma už vyřadila z investičního a který bude likvidovat. V žádném jiným případě to povolení není.

Přidat komentář