finanční analýza - zvolení vhodných ukazatelů

Vážený pane Mládku,aktuálně pracuji na diplomové práci, jejíž téma je zaměřeno na společnost Tesla Motors, Inc., konkrétně na IPO této společnosti. V aplikační části DP bych rád především ohodnotil IPO této společnosti a samotnou společnost v tom smyslu, jak si stála před IPO a jak po IPO, tedy výhodnost IPO. K tomu bych také využil srovnání s podobnými společnostmi. Proto bych Vás chtěl požádat o radu, jaké finanční ukazatele (vč. komplexních) bych měl použít k hodnocení společnosti před IPO a jaké k hodnocení po IPO. Případně, pokud máte jakýkoliv jiný nápad, jak toto řešit, tak budu rád. Většinu literatury už nejspíše znám, nicméně žádná se nevztahuje přímo na hodnocení IPO či společnosti před a po IPO, proto, pokud nějakou takovou znáte, prosím o její doporučení.Děkuji mnohokrátTomáš

Dobry den,

samotny IPO by nemel mit na operace firmy prilis velky vliv.  Proto se vetsina investoru moc nenamaha analyzovat pred a po.

Samozrejme, co se hned po IPO projevi, je ten priliv penez.  Proto by mely okamzite klesnout ukazatele jako ROA, ROE, ROCE a tak. 

Ono vsak nedava zadny smysl porovnavat ROA ve firme pred IPO a po.  Je nutne sledovat ten ROA nejakou dobu, aby se dalo odvodit, jak firma investovala ty prostredky, ktere v IPO ziskala.

Ale stejne, od prasknuti internetove bubliny na burzu uz nechodi firmy, ktere potrebuji prostredky.  Spis tam chodi firmy, ktere si svuj majetek uz davno poridily a ted jen potrebuji vracet penize puvodnim investorum (VC fondum a tak), kteri je se zacatku financovali.

Pak na burzu take chodi firmy, ktere svym zamestnancum naslibovaly hory a doly (misto penez jim davaly opce).  Protoze  zamestnanci vsak nejsou ochotni pracovat zdarma do nekonecna, tyto firmy take nakonec musi jit na burzu, aby jejich zamestanci mohli konvertovat sve opce na neco, za co se da Porsche koupit.

Nakonec na burzu take chodi firmy, ktere chteji pouzivat sve akcie na fuze a akvizice.

Nic z tohoto se vsak neprojevi hned po IPO.

Co se Vaseho pripadu tyce, Vy jste si vybral dost nestandardni firmu.  Pokud si pamatuji spravne, Tesla ma plan postavit nejvetsi fabriku na baterie ve svete.

Proto pripomina spis firmy, ktere chodily na burzu v roce 2000, nikoli ty, ktere tam chodi v roce 2015.

Kazdopadne, Tesla investorum nenabizi skutecny, fungujici business.  Nabizi jim sen.

Abyste jeji akcie koupil, musite verit tomu, ze svet bude potrebovat tolik baterek.  Zaroven musite verit tomu, ze pokud svet bude skutecne potrebovat tolik baterek, Cinane neprijdou na to, jak si postavit vlastni, vetsi fabriku (nebo pet).

Proto vlastne nedava zadny smysl provadet fundamentalni analyzu: sledovat vyvoj ukazatelu za poslednich (rekneme) 5 let a odhadovat jejich vyvoj na dalsich (rekneme) 5.

Ukazatele firmy, ktera vyrabela a prodavala elektromobily, nebudou mit nic spolecneho s ukazateli firmy, ktera bude vyrabet a prodavat baterky.

Tim nerikam ze ja osobne, jako investor, nikdy nekupuji akcie firem jako Tesla. 

Co vsak rikam, je, ze vira je vira, rozum je rozum, a plest by se nemely.

Proto analyza firmy jako Tesla, je, podle meho nazoru, ztrata casu.  Bud verim nebo ne.

Co take rikam, pokud v ten sen verim (protoze mi vzdy spetka rozumu zbyde) nikdy neinvestuji penize, o ktere nejsem ochoten prijit, pokud se sen nenaplni a firma zkrachuje.

Děkuji Vám za obsáhlou odpověď, nicméně, když už jsem si zvolil toto ne zcela vhodné téma, tak bych se ještě rád zeptal, jestli Vás nenapadá, jak tuto práci zaměřenou na IPO Tesly zatraktivnit (co zajímavého na tom řešit,...).


 


Děkuji

Ja jsem nerekl, ze to neni zajimava firma.  Jen ze se neda ani v nejmensi mire povazovat za standardni firmu.  Tato firma nikdy nebyla ziskova, a podle vlastnich slov dlouho nebude, a stejne se ji povedl IPO.


A pak, pokud se podivate na jeji akcie, od roku 2013 miri do stratosfery.


Ale koho by to napadlo?


Firma vyrabi zcela neprakticky vyrobek, ktery lide stejne kupuji.  Podobne, jeji budoucnost je absolutne nejista, ale lide jeji akcie take kupuji.


Ja bych se tedy zameril na to, jak trh obcas dokaze dat rozum totalne stranou a ocenit firmu, ktera, podle vsech standardnich meritek, by zadnou cenu mit nemela.  To by byla zajimava diplomka.


Rozhodne bych nepouzival tuto firmu jako priklad, na kterem bych provadel klasickou analyzu, protoze se jedna o zcela netypicky priklad.

Přidat komentář