Pořízení DHM

Dobrý večer,ráda bych se Vás zeptala, zda mohu dle vykázat dlouhodobý nehmotný majetek ještě před tím, než ho zařadím do užívýní - dle českých účetních principů na to máme účet 041 pořízení majetkuDěkuji mocAlena Králová 

Dobrý večer,

omlouvám se, že zasahuji do diskuze, ale samotného mě to také zajímá..dle mého názoru:

Pokud pořízení nehmotného aktiva splňuje definici aktiva dle IAS 38 pak je jedno, zda jste ho zaadila do užívání či to hodláte udělat až s časovým posunem -tj pokud je pravděpodobné, že budoucí užitky spojené s danou položkou poplynou do účetní jednotky a je možno spolehlivě ocenit pořizovací náklady dané položky...AM I right:-)?

Robert

Dobre rano,

neni za co se omlouvat.  Diskuse je od toho, aby do ni lide  zasahovali.

Kazdopadne, IFRS neresi formality uctovani jako CNS, a proto tam zadny ekvivalent ceskeho uctu "041" nenajdete.

Najdete obecnou zasadu, podle ktere pokud firma dnes vynalozi prostredky za neco, co ji prinese ekonomicky prospech v budoucnosti, jedna se o majetek.

Je vlastne jedno, zda je to zasoba (IAS 2), hmotny majetek (IAS 16), nehmotny majetek (IAS 38), financni majetek (IAS 38 / IFRS 9), investicni majetek (IAS 40), ci jakykoliv jiny majetek (treba nerostne zdroje).  Uctuje se vzdy vice ci mene stejne:

MD: majetek

D: penize / zavazek

O nakladech se uctuje pak, az se majetek opet proda, (v pripaze zasob) az se zacne pouzivat na vytvoreni neceho, co se pak proda (hmotny, nehmotny), az se zacne pronajimat (investicni), atd. (uctovani financnich nastroju je sice slozitejsi, ale i u nich  tato obecna pravidla plati).

Z toho take  vyplyva, ze pokud se majetek nepouziva k vydelecne cinnosti, tento fakt se  musi sdelit.

Pokud se nepouziva proto, ze se teprve porizuje,  pak se obvykle na rozvaze vykaze  jako napriklad "In process PP&E".

Jinak, u toho nehmotneho majetku mate pravdu.  Jedine, co je nutne si pamatovat, je, ze na nehmotny majetek plati ponekud prisnejsi kriteria (odstavec 57), a proto ne vsechny prostredky vynalozene na jeho "porizeni" se mohou zahrnout do jeho konecne hodnoty.

Přidat komentář