Významný přebytek inventarizace

Dobrý den, moje diplomová práce se zabývala tématem inventarizace a dostal jsem následující otázku od oponenta a ač jsem se o ní bavil s mnoha lidmi, tak jsem se nedostal k žádnému závěru. Mohl byste mi odpovědět, jestli to nemůže být jiné řešení např. kvůli IFRS nebo GAAPu. Díky moc za všechny odpovědi.Otázka:Mějme extrémní situaci. Při inventarizaci se zjistily významné přebytky dlouhodobého odpisovaného majetku (např. ve výši 25 % bilanční sumy), ke kterému neexistují žádné účetní záznamy či doklady a který účetní jednotka hodlá i nadále v budoucnu používat. Postupoval byste v souladu s českými účetními předpisy, které požadují odhadnout reprodukční cenu takovéhoto majetku a zachytit ji na účet dlouhodobého majetku a ve stejné částce i na příslušný účet oprávek? Anebo byste zvolil jiné řešení? Proč?

Zaprvé, ani IFRS ani US GAAP firmám neukládají povinnost provést „inventarizaci“. Firmy sice musí prokázat existenci položek, které vykazují jako majetek, ale jaký postup zvolí, je jejich věc.

Zadruhé, pokud by se „našel“ majetek při „inventarizaci“, podle IFRS nebo US GAAP by to byl pouze důkaz toho, že se firma v minulosti dopustila chyby. Jediné řešení, které US GAAP či IFRS u chyb nabízí, je opravit je. To se dělá tak, že se provede restatement:

Znova se otevře období (jedno nebo víc), kdy chyba nastala, opraví se a znova se zveřejní opravená závěrka. Pokud chyba ovlivnila víc období (což tato chyba kvůli odpisům dělá), opraví se všechna a znova se zveřejní závěrky.

České předpisy moc dobře neznám, ale pokud vyžadují, aby se tento majetek zaúčtoval proti oprávce jiného majetku (evidentně musí být jiný, pokud ten, co se „našel“ v majetku, nebyl dosud inventarizován), dávají ještě méně smyslu, než jsem si dodnes myslel.

Moje odpověď by proto byla: ano, zvolil bych jiné řešení, protože to české je příliš bizarní.

Ale taková odpověď by se komisi asi příliš nelíbila.

Dobrý den,

velice Vám děkuji za odpověď určitě ji při obhajobě zmíním. Jak jsem se setkal s názory vyučujících, tak jí určitě ocení protože většina také uznává, že české účetnictví je dosti nesmyslné a nezobrazuje vůbec realitu (a často se odvolává právě na IFRS a GAAP). Ohledně toho, jak se účtuje ten nalezený majetek v ČR, tak se neúčtuje na oprávky jiného majetku, ale vytvoří se rovnou oprávky právě k tomuto nalezenému majetku v plné výši tohoto majetku, aby se dalo najevo, že tento majetek je již plně odepsán a dále se neodepisuje.

Ještě jednou Vám velice děkuji.

Pavel

Aha,

stejně je to stupidní. Proč vykazovat plně odepsaný majetek? Celá podstata odpisů je zachytit jak majetek (který se okamžitě nespotřebuje) přispívá k výdělečné činnosti podniků. To jsou právě ty odpisy.

Jinak, jaký smysl má vykazovat majetek, který evidentně nějakou ekonomickou hodnotu stále má (kdyby neměl, proč by ho firma dál používala) v nulové zůstatkové hodnotě?

Ale já jsem už dávno dospěl k závěru, že hledat logiku a smysl v textu českých účetních předpisů je podobná ztráta času jako očekávat smysluplnou konverzaci od chovance z Bohnic.

Přidat komentář