Your browser does not support JavaScript!

GAAP - IFRS - Ceska matka

Dobry den pane Mládkuchtel bych se zeptat, na aplikaci GAAP-IFRS u ceske firmy, ktera je matkou zahranicnich subjektu v EU. V minulosti jsem pracoval pro nemecky koncern, kde ceska dcera, uctovala podle ceskych predpisu, a reporting probihal dle GAAPu, s prevodovym mustkem GAAP - CUS napojenym na nase predpisy, rovnez cely Package rocni zaverky. Jestli tedy je ceska firma (A.S.), vlastnici zahranicni dcery ve statech v EU, po vstupu do EU a efekt. od 1.1.05 bude ceska matka uctovat podle ceskych predpisu s postupnymi upravami k EU, ale rocní zaverka, vykazy budou muset byt rovnez konvertovany do GAAP-IFRS ? Tedy konsolidovane vykazy podle GAAP-IFRS pro ucely bank, investoru v EU?Jen se chci ujistit zda ma uvaha je spravna, a zda mohu tedy pouzit zkusenost z nemecke firmy.diky za Info.Jirka

Dobre rano,

zda ceska matka bude muset sestavovat konsolidovanou zaverku podle ceskeho narodniho ucetnictvi, neni uplne tak jasne. Duvodem je -- a prosim opravte mne, pokud se mylim (a mylit - protoze moje specialita jsou mezinarodni ucetni pravidla, nikoliv ta ceska - se snadno mohu) -- ze cesky zakon (stejne jako nemecky) umoznuje firmam sestavit konsolidovanou zaverku podle nekterych ze vseobecne uznavanych mezinarodnich norem (mezi ktere patri IFRS). Proto by ceska matka mela mit povinnost sestavit zaverku podle ceskeho narodniho systemu pouze pro vlastni pravnickou osobu. Pro konsolidovany celek (matka plus vsechny dcerinne pravnicke osoby) muze rovnou pouzivat IFRS.

Co se prevodoveho mustku tyce, tak musite brat na vedomi, ze pravidla IFRS pro matku jsou mnohem prisnejsi, podrobnejsi a rozsahlejsi nez pro dceru. Dale, k pravidlum IFRS take pribyvaji pozadavky vsech regulatoru vsech burz, kde je matka kotovana (napriklad, pokud by prodavala cenne papiry v USA, tak by se take musela ridit regulacemi americke SEC). Z toho vyplyva, ze prevodovy mustek, ktery ma za ukol prevest vysledky matky z nejake jine upravy nez IFRS na IFRS bude mnohem (a tim myslim radove) komplikovanejsi, nez prevodovy mustek, ktery prevadi ucetnictvi dcery na neco, co matka muze zakomponovat do sve konsolidovane IFRS zaverky.

Jak komplikovane? To sam presne nevim, ale slysel jsem, ze hodne. A nejen komplikovane, ale take malo flexibilni a krehke, kde i kvuli zdanlive male zmene se muze rozpadnout, a pak se musi vytvorit znovu. Ja jsem se nikdy takovy mustek nesnazil vytvorit (a zadny muj klient prevodove mustky nepouziva). Dale jsem slysel, ze velka ctyrka nema prevodove mustky v lasce. Jsou sice celkem shovivavi, pokud se jedna o dceru (protoze jejich zodpovednost se vztahuje na matku), ale jednou jak se jedna o matku, tak do techto mustku zacnou stourat (obzvlaste pokud je firma kotovana v USA, kde zakon vyzaduje, aby auditori proverovali spolehlivost vsech vnitrnich ucetnich predpisu).

Nechci Vas zbytecne strasit, protoze jsem take slysel, ze se chystaji legislativni zmeny (v CR), ktere by mely prechod na IFRS usnadnit. Podle mne nejlepsi taktika bude pockat nez nejaka takova zmena nastane, a pokud nenastane, tak problemy resit, az to bude nezbytne.

A nezbytne to bude na konci roku 2005, kdy kazda kotovana evropska firma (a tak kazda ceska) bude muset (podle regulace EU, ktera se vztahuje na vsechny clenske zeme) sestavit konsolidovanou zaverku podle IFRS bez ohledu na to, zda existuje nejaky legislativni pokyn (od narodni vlady) nebo ne.

Ale na vyreseni vsech techto problemu budete mit tri mesice. To je doba, ktera obvykle trva mezi koncem roku a zverejnenim vyrocni zpravy. V nejhorsim pripade stravite ty tri mesice s auditorem, ktery Vam muze rovnou poradit (pokud nejste firma kotovana na americke burze -- v tomto pripade americky zakon auditorum zakazuje poskytovat klientum poradenstvi tohoto typu), nebo ktery Vam implicitne poradi (tak ze odmitne vsechna nestandardni reseni), pokud jste firma kotovana na americke burze.

Přidat komentář