Zvýšení základního kapitálu

Dobrý den, pane Mládku, prosím o Váš názor na tuto transakci:Americká společnost převedla po založení své dceřiné firmy v Česku určitou hotovost (v EUR a USD) na její bankovní účty v představě, že tak ustanovila její základní kapitál. Teprve po určité době (cca půl roku) byly tyto prostředky dle místní právní úpravy označeny jako základní kapitál zápisem do obchodního rejstříku. Za tuto dobu však došlo k určitému znehodnocení převedené hotovosti v účetnictví vedeném v CZK (vlivem posílení kursu CZK). Toto znehodnocení bylo dle CAS zaúčtováno jako kursový rozdíl k navýšení základního kapitálu. Jaký je správný postup dle GAAP - proúčtovat rozdíl minulé a současné hodnoty do výsledovky nebo v bilanci ponechat (na více účtech) celou původní částku, tj. v původním kursu jejího přijetí na bankovní účet?Díky za odpověď.

Dobry den,

1. US GAAP neupravuje pojem zakladni kapital. Podle US GAAP firma dokonce nemusi svuj kapital ani delit na nominal (par value) a emisni azio (APIC). Muze mit jednu castku: celkovy vklad.

2. Podle US GAAP firma vklada kapital v momentu, kdy vklada kapital, nikoli kdy ko apitalu rozhodne cizi (z pohledu US GAAP) soud. Proto firma bude vykazovat v kursu dne vkladu (pokud sestavuje zaverku v te cizi mene), nebo v nominalni hodnote (pokud ji sestavuje v USD).

Přidat komentář