Work in Progress

Dobrý den pane Mládku,mohl byste mi prosím odpovědět na následující dotaz?Firma se zabývá přepracováním informace pomocí analýz, posudků, inspekcí... Výsledkem je technická zpráva odesílaná matce. V českém účetnictví firma vykazuje tržby za služby a také změnu stavu nedokončené výroby na 611. Jestliže požaduje americká matka konsolidované výkazy, jak si poradit s kontem 611? Děkuji za odpověď.Michal

Nijak.

US GAAP se vztahuje na konsolidovaný celek. Pokud dcera poskytuje matce službu, výnos s ní spojený, se musí během konsolidace odstranit.

Jinak, české účetnictví se nedá, jako takové, převést na US GAAP. Proto na otázku „jak bych nakládal s českým účtem číslo to a to?“ není nikdy žádná odpověď.

Jinak řečeno, US GAAP neumožňuje používat cizí účetní standardy tím, že přebírá (ať už s úpravou, nebo bez) nějaký účet sestavený podle těchto cizích standardů.

Naopak, US GAAP vyžaduje, aby se na každou transakci aplikovaly jeho požadavky na klasifikaci, ocenění, a nakonec vykázání.

Proto převod, nebo překlopení českého účetnictví, nebo jakékoliv jeho části na „US GAAP“ nejenže porušuje požadavky US GAAP, ale (mimo jiné) i zákon Sarbanes-Oxley.

Tím se nejen firma, ale i zodpovědná osoba vystavuje vážným sankcím včetně pokut a (v případě té osoby) trestu odnětí svobody.

Přidat komentář