Your browser does not support JavaScript!

vyřazení majetku idenfikovaného při akvizici

Dobrý dne,chtěla bych se zeptat na postup při vyřazení nehmotného majetku původně nabytého při akvizici. Je rozdíl jestli je to nehmotný majetek odepisovaný či je na něj vytvořen impairment dle IAS 36. Je vyřazení vždy promítnuto jako gain či losses s tím, že u majetku s impairmentem nejdříve zruším impairment do VH?Předem děkuji za raduKlára

Dobry den,


predpokladam, ze se majetek nebude prodavat.


Pokud ne, a pokud jeho hodnota neni prilis vysoka, staci jeho zustatkovou hodnotu promitnout na vysledovku jako ztratu (loss) tak, aby se zahrnula do bezneho vysledku (net income).  Je jedno, zda jeho zivotnost byla urcitelna nebo neurcitelna.  Postup je tak ci tak stejny.


Pokud je jeho hodnota vysoka, bude nutne zvazit, zda se pri jeho ocenovani nedopustilo chyby.  Pokud ano, ta by se musela opravit zpetne do obdobi, kdy se poridil.


Impairmet podle IAS 36 se dela pro cele penezotvorne jednotky, takze je nepravdepodobne, ze by se vztahoval na jednu polozku nehmotneho majetku.

Děkuji za reakci.


V případě, že by byl plán tento nehmotný majetek prodat, je následující úvaha správná? Vykáži toto aktivum dle IFRS 5 ve Fair value snížené o náklady na prodej. Případné snížení hodnoty se promítne nejdříve do goodwillu. Při následném prodeji vyřadím aktivum do výsledku jako Loss?


Snažila jsem se pročíst IAS 38 a IFRS 5, tak doufám, že nemotám víc věcí dohromady..


Předem moc děkuji za odpověď.


Klára

Dobry den,


prestoze je teoreticky mozne aplikovat IFRS 5 na nehmohny majetek, ten standard spis predpoklada ze se bude aplikovat na neco hmotneho (treba pozemek, budovu, skupinu nebo divizi).


Pokud se ma aplikovat na nehmotny majetek, bude nutne prokazat ze ten majetek bude mozne prodat.  Pokud se prodavat nebude, tak je jeho realna hodnota nulova, a aplikace IFRS 5 je zbytecna (tak ci tak se bude odepisovat k te nule).


Tim nerikam ze to neni mozne, aby se tento standard vztahoval na nehmotny majetek, jen si to nedokazu dobre predstavit.


Mozna by pomohlo kdyby jste mi napsala o jaky konkretni majetek se jedna (patent, copyright, licence ...?) a jakou metodou se ocenil kdyz se puvodne ocenil.


Take by pomohly vedet proc se firma ho rozhodla likvidovat a proc ta likvidace bude trvat dlouho prestoze se (jak vyzaduje IFRS 5.8) uz zacal hledat kupijici.

Společnost identifikovala při akvizici metody pro určitý výzkum, oceněny byly na základě posudku. Teď chce tyto nehmotná aktiva prodat v rámci skupiny. Zřejmě jsem v tom hledala tak moc, až jsem se zamotala do oblastí, které se na to nevztahují..


Moc děkuji za Vaše odpovědi.


Klára

Dobry den,


podle meho stanoveni hodnoty takoveho majetku je problematicka zalezitost.  Hodne zalezi jak presne se postupovala kdyz se ten posudek zpracoval.  Proto jsem skepticky zda tento najetek nejakou hodnout ma ci mel.


Kazdopadne, pokud nejakou hodnotu ma, jeho prevod v ramci skupiny neni ani prodej ani likvidace.  S pohledu konsolidovane jednotky se nic nemeni.  Jedna dcera ho prestane vykazovat a druha zacne.  Pokud se budou sestavovat individualni spravy pro ty dcery, na ne to vliv mit bude, ale pouze na jejich rozvahy.


Nicmene, pokud se majetek presouva protoze probiha reorganizace podniku, test impairment temer jiste bude treba (IAS 36.12.f).  Nebude se vsak testovat jen tato jedna polozka, nybrz cele penezutvornr jednotky.

Přidat komentář