Účtování o vratných obalech

Dobry den, mam dotaz ohledne uctovani vratnych obalu v IFSR. Jsme vyrobni firma, ktera ma konsolidove ucetni zaverku ale reportujeme materske firme v IFSR. Sve ucetnictvi vedeme podle ceskych ucetnich standardu. V ceskem ucetnictvi uctujeme o vratnych obalech resp. o drevenych europaletach a papirovych krabicich, ve kterych zasilame sve vyrobku zakaznikum. Drevene palety a krabice lze pouzit pro dve az ctyri dodavky. V IAS/IFRS nevykazujeme hodnotu techto obalů jako soucast oceneni hotovych vyrobku prip. nedokoncene vyroby.Pro ucely ceskeho UCE ovsem v ramci uzaverkovych operaci rozvahovemu dni precenujeme hodnotu techto vratnych obalu ve firme 123xx/613xx a na zacatku dalsiho ucetniho obdobu stejnou castku oductovavame do nakladu. Muj dotaz se tyka uctovani vratnych obalu v IAS u zasob. Jakym zpusobem se v IAS uctuje o vratnych obalech a zda vubec se o nich uctuje, prip. kam vstupuji? Jde nam o to abychom ceske ucetnictvi co nejvice priblizili IFRS, abychom pri reportingu materske firme nemeli mezi ceskou a mezinarodni verzi velke rozdily. Dekuji za dotaz

Všeobecně vratný obal se účtuje stejně jako každý jiný hmotný majetek: kapitalizují se jako „obaly“ (returnable packaging nebo případně shipping materials) a odepisuje se po dobu životnosti (s tím že jejich odpis se zahrnuje do odbytu jako součást nákladů na dopravu) ke zbytkové hodnotě (residual value).

Samozřejmě takový postup by se používal pouze, pokud by obaly měly životnost delší než jeden rok a/nebo pokud by se jednalo o materiální částky. Jinak by se rovnou v celku odepsali (při pořízení nebo případně při prvním použití), znova jako součást nákladů na dopravu.

Mimochodem, ačkoliv jednotlivé položky často mívají nízkou hodnotu, dohromady často tvoří materiální skupinu (například pivovary často vlastní velké množství vratných obalů), a proto je celkem běžní je kapitalizovat. Účetní postup však nemusí být příliš nároční protože IFRS 1. technicky nevyžaduje (protože upravuje pouze výstupy nikoli postupy) „inventarizaci“ takového drobného majetku a 2. (znovu technicky) nezakazuje používat metody jako „group method“, „composite method“ nebo případně „inventory method“ (které výrazně zjednoduší práci).

Přidat komentář