Transfer nákladů a peněžních prostředků

Dobrý den,opakovaně ve firmě narážím na stejný probléma bohužel jsem zatím nenašla logickou odpověď.Matka má několik dcer po celém světě. Občas nastanou následující situace:1/ zákazník vystaví objednávku na dceru např. v Anglii, ale výroba proběhne ve Francii. Vzhledem k tomu, že je problém získat od zákazníka objednávku na správnou entitu, musíme toto řešit interně. Postupuji tak, že po dokončení zakázky vystavím fakturu přesně dle objednávky (jinak by ji zákazník neuhradil) a současně vystavím další - interní - fakturu, která je podložena interní objednávkou a převede tržbu z jedné entity (země) do druhé. Neporušuji tímto způsobem některé US-GAAP ustanovení?2/ Každá z dcer se zabývá několika výrobními liniemi a ty se dělí do středisek. Ta musí dodržet schválený rozpočet. Občas se stane, že se dvě různá střediska z různých entit a zemí dohodnou o převodu nákladů/výnosů, např. německému středisku se nedostává peněz na výrobu prototypu, tak se dohodne se střediskem z USA a všechny náklady na něj převede, přestože veškerá práce proběhla ve Francii. V podstatě tedy jde o neopodstatněný převod nákladů i peněžních prostředků (opět prostřednictvím fakturace). Je tento postup legální?Mockrát děkuji

Dobrý den,

US GAAP se vztahuje na konsolidovanou entitu. Proto dvě, tři, čtyři, atd. dcery si mohou mezi sebou obchodovat, jak si přejí. Jediná podmínka je, že tímto způsobem nenavýší ani výnosy, ani náklady konsolidované entity. Zamezit tomuto je však úkol toho, kdo nakonec provede konsolidaci. Na Vašem místě bych se tím netrápil, protože ani jeden z postupů, které popisujete, není v rozporu s US GAAP.

Zda se jedná o legální postup, či ne, nedokážu posoudit. Podle mého americké zákony tím neporušujete. Jestli tím porušujete zákony jiné země (třeba zákony vztahující se na transfer pricing), netuším. To je spíš otázka pro právníka, který se v těchto zákonech vyzná.

Přidat komentář