Your browser does not support JavaScript!

Téma disertační práce

Vážený pane Mládku,moje dosavadní studium pokročilo do fáze psaní disertační práce. Chtěla jsem se Vás zeptat na názor a případně nápad, o čem by bylo množné psát v oblasti účetnictví vědeckou práci. Osobně mě zajímá problematika leasingu, ale mám pocit, že už je všechno vymyšlené nebo že by rozsah neodpovídal požadavkům práce. Atraktivním tématem v současné době začíná být také konsolidovaný základ daně.Děkuji velice za případnou odpověď.Ivana

Dobry den,

mate pravdu, u leasingu nic noveho nevymyslite.  U financnich nastroju take ne.  Ani u konsolidace nebo uznani vynosu.  Co tedy zbyva?  Mne osobne chybi propracovana metodika pro stanoveni zivotnosti, zbytkove hodnoty a odpisove metody u majetku.  I pravidla pro vycisleni jeho porizovaci hodnoty by mohla byt lepsi.  Ocenovani nehmotneho majetku v ramci obchodnich akvizic by take mohlo byt lepsi.

Mne osobne by ale zajimaly sirsi otazky.

Treba ma vubec vyznam usilovat o jeden, celosvetove uznavany standard?  Treba profesor Leuz o tom hodne pochybuje, a ja mam pocit, ze mozna ma pravdu.

Nebo, kdyz uz Vas zajima danovy zaklad, zda ma smysl dal usilovat o prijeti IFRS-SME, kdyz ucetnictvi (narodni standardy) , ktere ted pouzivaji tyto male neobchodovane firmy slouzi predevsim danovym ucelum?  Jinak receno, je vubec vhodne postavit danovy zaklad na IFRS-SME, kdyz IFRS ma za cil umoznovat investorum alokovat kapital, nikoli statu vybirat dane?

Nebo bliz doma.  Dava smysl ceske narodni predpisy dale priblizovat IFRS?  Nebylo by spis lepsi se snazit CNS upravit tak, aby co nejlepe umoznily vyber dani?  Obzvlaste ted, kdyz je rozpocet pod tlakem. 

Přidat komentář