SFAS 157

Dobry den,chcem sa opytat, ci vydanim SFAS 157 doslo k nejakym vyraznym zmenam co sa tyka vykazovania financneho majetku/zavazkov vo fair value v porovnani s tym, ako sa vykazovali pred jeho vydanim. (nie som si ista, ci sa pytam spravne a ci vobec na tuto otazku existuje jednoznacna odpoved, v kazdom pripade ocenim akykolvek vas nazor).Vopred dakujem a prajem pekny den!

Dobry den,

Ve své podstatě ne, nedošlo. FAS 157 nezavedl nové povinnosti vykazovat podle fair value, nýbrž upřesnil, jak se má fair value vyčíslit v těch situacích, kde jiné standardy vyžadují, aby se aplikovala.

Samozřejmě, že se bude jednat o zásadní změnu u firem jako banky, které drží mnoho nástrojů vykazovaných v reálné hodnotě. Důvodem je, že některé nástroje, které před tím nepřeceňovaly, budou muset vlivem vyhlášky přeceňovat. Dále se rozšíří povinnost podávat o těchto nástrojích podrobnější informace.

Ono se však jedná o celkem složitou účetní oblast, takže v kontextu této skupiny Vám nedokážu poskytnout seznam všech situací, na které má vyhláška vliv.

Jediné, co říci dokážu, je že pro průměrnou průmyslovou firmu, nebo firmu, která poskytuje jiné než finanční služby, se nebude jednat o žádnou zásadní záležitost.

Ak by som teda potrebovala zistit ake zmeny nastali prave pre spolocnost, ktora sa prave zaobera investiciami, resp. financnymi sluzbami - najdem tieto informacie priamo v SFAS 157? (resp. existuju aj ine SFASs, ktore urcitym sposobom doplnaju tento standard?)

Este raz velka vdaka za odpoved.

Dobrý den,

ona celá oblast finančních investic / nástrojů je dost složitá. Primárně se na ni vztahují FAS 115 (investice) a FAS 133 (deriváty), ale to je pouze začátek.

Já jsem kdysi tuto oblast školil, a adekvátní diskuse mi trvala dva dny. Těžko Vám proto poskytnu nějaký stručný popis na netu. Možná nějaký jiný účastník skupiny to dokáže, ale já si na to netroufnu.

Jinak, pokud chcete vědět víc, doporučil bych Vám nějakou decentní obecnou literaturu,

například www.amazon.com/Wiley-GAAP-Interpretation-Application-Accounting/dp/0471798703/ref=pd_bbs_1?ie=UTF8&s=books&qid=1196179747&sr=8-1

pak nějakou specifickou,

například www.amazon.com/Financial-Instruments-Comprehensive-Accounting-Reporting/dp/0808090593/ref=pd_bbs_sr_2?ie=UTF8&s=books&qid=1196179976&sr=1-2

a pak teprve studium samotných vyhlášek (http://www.fasb.org/st/), které předpokládají poměrně vysoký stupeň výchozích znalosti.

Přidat komentář