sallaried wage expense

Dobrý deň, dovolujem si Vás požiadat o radu, kedže s kolegom sme sa dostali do konfrontácii vo výške zaúčtovania sallaried wage expense. V našej firme dlžka accounting period je závislá na počte týzdnov v mesiaci, a to pre každý kvartal v podobe 5-4-4 týždne (leden - 5 týždnov, únor - 4 týždne, brezen - 4 týždne). Týžden vždy začína v sobotu, končí nasledujúci piatok. Preto, napríklad, účtovná perioda za duben je 1.4.-5.5.06. Máme dve pohlady na výšku zaučtovania sallaried expense (neberieme teraz do úvahy pohyblivé časti, ktoré sú priamo ovplyvnene dlzkou mesiaca ako overtime) v jednotlivých mesiacoch:1, výška sallaried je rovnaká, lebo zamestnanec dostáva fixný plat bez rozdielu, kolko naozaj má mesiac dní (argumentácia aj pre odpisy).2, mzdové náklady THP musia byt zohladnené podla dlzky mesiaca. Napr. ak má zamestnanec dohodnutý mesačný plat napr. 20 tisíc Kc, rok má 52 týždnov, preto v priemere týždenni plat je cca. 4.600,--Kč (=20.000,-Kčx12/52). Kedze duben má 5 týždnov, vykážem 23.000,--Kc. Duben má 4 týždne, tak vykážem 18.400,--Kč.Ktorý pohlad by mal byt použitý? Ďakujem velmi pekne za radu.

Dobrý den,

Všeobecně, US GAAP předpokládá že firma a zaměstnanec se mohou dohodnout na jakékoliv formě odměny. Účetní postup se pak odvíjí z této dohody.

Pokud se zaměstnanci vyplácá pevná odměna (dostal by například stejnou částku jak v lednu tak únoru), varianta 1 je ta správná.

Pokud se odměna dovijí od odpracovaných týdnů (nebo případně dní) varianta 2 by byla správná.

Jinak, pojem salary (mimochodem, slově salary má jen jeden l) označuje pevný plat (třeba měsíční), zatímco wages označují hodinovou (případně výkonová) mzdu. Proto, výraz „salaried wage expense“ je oxymóron.

Přidat komentář