Registračné poplatky

Dobrý deň,chcela by som Vás požiadať o pomoc pri riešní môjho problému:Na Slovenku predávame lieky. Na to, aby sme ich mohli predávať, musí byť daný liek zaregistrovaný na Štátnom ústave. K tomu je potrené predložiť roznu dokumetáciu ako napríklad dokumentáciu o výskume a vývoji tohto lieku, aké budú balenia, aké budú krabičky,.... a zaplatiť registračný poplatok. Po schálení daným orgánom je liek zaregistrovaný a môže sa predávať . Platnosť tejto registrácie napr.5 rokov. Potom sa môže požiadať o predĺženie registrácie a samozrejme zaplatiť ďaľší poplatok. Toto všetko naša materská firma urobila a tým získala povolenie na predaj tohto lieku na Slovensku. Teda ona má v rukách dokumantaciu o lieku a povolenie s jej menom. Keby chcela, može liek predať spolu s dokumentaciou a povolenim. Nový vlastník by požiadal len o zmenu držiteľa povolenia. Avšak poplatky ktoré materská firma zaplatila pri registrácii prefakturovala k nám, s argumentom, že tržby z predaja tohto lieku sú u nás, teda v našom účtovníctve.Z pohľadu Slovenských zákonov sa jedná o jednorázové náklady, ako poplatok, ktorý sa ani časovo nerozlišuje. Dokonca by mohol byť aj daňový, nakoľko bez tých poplatkov by sme namali ani tržby.Avšak sesterské spoločnosti mi tvrdia, že podľa IFRS sa tieto registračné poplatky odpisujú ako nehmotný majetok. Majú pravdu?Mňa nepresvedčili, lebo si myslím, že klasifikovať poplatok ako majetok nie je oprávnené, nakoľko ja nemám nič - žiadnu dokumentáciu, žiadne povolenie, ... len poplatok.Čo si o tom myslíte vy?Vopred ďakujem za názorHana

Ano, pravdu maji.

Pravo lek prodavat je dostatecne k tomu aby podle IAS 38 vznikl majetek.

Podle SKU vsak klidne muze zustat v nakladech. IFRS by si tim neporusila.

Znamena to teda ze podla IFRS to mozem aj zaradit ako majetok a odpisovat, alebo jednorazovo dat do nakladov a ani v jednom pripade IFRS neporusim?

Dakujem

Hana

Prepáčte, ale ja sa k tomu ešte vrátim.Možno vyzerám ako blbec, ale nechcem ním byť celý život :)
To právo produkt predávať, v tomto prípade papier,že je povolený predaj na Slovensku však vlastní moja materská firma, nie ja ako dcéra. Na tom papieri je ich meno. Mne len prefakturovali poplatky. Napriek tomu môžem odpisovať ja?

Ešte raz ďakujem

Hana

To nevadi,

IFRS se diva na konsilidovani subjekt takze pokud pravo patri matce zaroven patri dcere a naopak.

Jinak, podle IFRS se obecne hledi na ekonomickou podstatu transakce nikoli jeji pravni formu. Pokud dcera muze licensi uzivat, muze o ni i uctovat. Pokud ji muze uzivat dele nez rok (operacni cyklus) uctuje o majetku (ktery odepisuje po dobu toho trvani).

Přidat komentář