Your browser does not support JavaScript!

Pohledávky za upsaný základní kapitál

 Dobrý den pane Mládku, Měl bych na Vás prosbu, vytvářím převodní můstek a narazil jsem hned u první položky na problém (Pohledávky za upsaný záladní kapitál) V českým účetnictví vykazuji tuto položku v aktivech k soustažnému účtu v pasivech..Dle IFRS však jsem nenašel specifický odkaz.Jenom vím, že existuje možnost tuto položku vykázat jak v aktivech ( a to v členění na krátkodobé a dlouhodobé) tak v pasivech, jako redukce Shareholders Equity, tedy podonbě jako v případě odkupu treasury shares.Neporadil by jste mi prosím, která varianta je správně a kde najdu konkrétní referenci, na kterou se mohu ve výkazu odkázat a mít "čisté ruce":-) Děkuji mnohokrátRoman Pozník  

Dobry den,

pokud by jste chtel mit opravdu "ciste ruce" tak by jste nedelal mustek (protoze jakykoliv mustek je v rozporu s IAS 8.7).

Kadopadne, velky IFRS pohledavku za upsany vlastni kapital resi jen implicitne, tim ze rika ze ma zverejnit v kapitalu (IAS 1.79.a.ii). 

Mali IFRS (IFRS for SME) vykazovani v kapitalu vyslovne prikazuji:

22.7 An entity shall recognise the issue of shares or other equity instruments as equity when it issues those instruments and another party is obliged to provide cash or other resources to the entity in exchange for the instruments.

(a) If the equity instruments are issued before the entity receives the cash or other resources, the entity shall present the amount receivable as an offset to equity in its statement of financial position, not as an asset.

S toho vypliva ze prestoze to neni vyslovne zakazany, vykazovani pohledavku za upsany vlastni kapital v majetku neni, podle IFRS prijatelny.

 

Dobrý den,

děkuji moc za odpověď , nezlobte se, poradil by jste mi prosím jak to vyúčtovat položkově ,tj debit/credit, nějak si to neumím představit -je i na to nějaký speciální účet_, nemýlím-li se tak s tím není spojené hlasovací právo.

S přátelským pozdravem

Roman Pozník

 

 

Neni problem

MD: pohledavka za vlastni kapital

D: kapital

s tim ze ta pohledavka se vykazuje v kapitalu s minusem takze konecni dopad je nulovy.

Dobrý den,

děkuji mnohokrát -vytvořil jsem si speciální shares subscribed account/credit - (tj md) share capital accounts/credit +, tj celkový součet je nula ,akorát došlo k přesunu mezi účty:-) Snad to bude správně

Ještě jednou moc děkuji

 S pozdravem

RP

 

 

 

Myslim ze to by melo byt OK

Hezky vecedr.

RM

Dobrý den,

 píši bakalářku a narazil jsem na Vaše stránky, kde narozdíl od ostatních materiálu mi přijde, že poisujete vše z praktického pohledu a netopíte nás v defiicích.

 v jedné odpovědi píšete o IFRS for SME  a odkazujete na 22.7.

 Mohu se zeptat, zda jsou tyto IFRS volně k dispozici,či se jedná placený odkaz

 

Díky

TZ

 

 

Dobry den,

asi to bude tim ze se IFRS take aplikuji v praxi kde je (na rozdil od skolstvi) nutne k vecem pristupovat prakticky.

kazdopadne, IFRS-SME najdete bezplatne zde.

 

 

 

Přidat komentář