oceneni

Vazeny p. Mladek,chtela bych vedet Vas nazor na preklad pojmu fair value. Pokud vim realni hodnota neni docela korektni preklad, proc?

Vážená Petro,

No, reálná hodnota není úplně nejlepší možní překlad ale stal se tak běžně používán, že jsem dávno vzdal boj za prosazení přesnějšího. Pokud se Vám výraz tento český výraz nelíbí, můžete zvolit taktiku, která používá jedna má kolegyně (který se český překlad také nezdá) a anglický pojem nepřekládat. Každí účetní (který alespoň trochu ví o IFRS nebo US GAAP) ví přesně, co fair value je a proto žádní překlad není v praxi nutní.

Jinak, FASB právě pracuje na projektu (http://www.fasb.org/project/fv_measurement.shtml) který má ujasnit přesně co fair value znamená a má vymezit postupy použitelní na jeho zjištění. Konečná pravidla se (pokud nedojde k zpoždění) očekávají do 15.6.2005.

Dekuji za odpoved,
jeste by me zajimalo, jak bych mohla argumentovat proti prekladu fair value jako realni hodnota v kontextu IAS/IFRS. Proc je to nespravne?
dekuji

Osobně si myslím, že bojovat proti zažitému názvu (pokud není vysloveně zavádějící nebo úplně od věci) nestojí za námahu (život je krátký a existují důležitější věterné mlýny). Podle mě „spravedlivá hodnota“ by lépe vystihovala podstatu pojmu, protože fair value je hodnota (neboli cena), na který se dohodly (nebo by se dohodly) dvě strany, který nejsou závislí, který jednají bez nátlaku a který mají dostatečnou informace. Jinak řečeno, je „spravedlivá“ z pohledu obou.

Na druhé straně, dá se argumentovat, že spravedlivá hodnota je také zároveň reálná protože není reálné očekávat, že dvě strany (který jsou nezávislí, jednají dobrovolně a jsou plně informovaní) by se dohodly na jiné než vzájemně prospěšné ceně. Proto zda pojem reálná hodnota vystihuje podstatu fair value, spíš záleží na úhlu pohledu. Ale úhel pohledu není argument dostatečně pádný k překonání setrvačnost zažitého pojmu. Proto Vám nedokážu poradit jak byste měla ‘argumentovat proti překladu fair value jako reálni hodnota’ (ani podle US GAAP, ani podle IFRS).

Mimochodem, v rámci mezinárodní konvergence si FASB a IASB rozdělili úkoly a je to právě FASB, který pracuje na ujasnění otázek spojené z aplikací reálné hodnoty v praxi. Protože FASB obvykle bývá velmi důkladné v řešení takovýchto úkolů, odkázal jsem na jejich stránky, přestože tato diskuse se technicky věnuje pouze IFRS.

FASB nedavno vydal SFAS 157 ktery fair value resi.

Viz: http://www.fasb.org/st/#fas157

Přidat komentář