netting

Dobry den pane Mladku,mam dotaz. V CAS se zapocitavaji vzajemne DPH pohledavky i zavazky, zustatek odlozene dani, dane z prijmu.Muzeme to tak delat i podel US GAAP, podel IFRS to nelze.Predem dekuji

Dobrý den,

v USA DPH není, takže US GAAP se k ní výslovně nevyjadřuje. Takže vykazovat jednu částku buď jako závazek nebo jako pohledávky, by bylo v pořádku.

Kde jste dospěla k závěru, že IFRS tento postup zakazuje?

IAS 1.32 sice zakazuje offsetovat majetek a závazky, ale pouze v situaci, kde se jedná o samostatně vznikající položky. DPH vzniká na základě aplikace zákona, ze kterého vyplývá, že buď firma musí státu odevzdat DPH, kterou vybrala, nebo od něj získat zpět tu, kterou zaplatila, takže se nejedná o dvě položky - majetek a závazek, nýbrž o jednu položku, která je buď majetek nebo závazek (obvykle závazek).

Protože se IFRS k DPH výslovně taky (kromě IAS 18.8, který pouze říká, že není výnosem) nevyjadřuje, to, že se nesmí offsetovat, je pouze názor lidí, kteří si špatně vyložili IAS 1.

Pouze pokud by se jednalo o dvě (či víc) dcery podnikající ve dvou (či víc) zemích, by se majetek a závazek během konsolidace neoffsetovaly a to podle jak IFRS tak US GAAP.

Přidat komentář