mezitimni ucetni zaverka

Chtela bych se zeptat, zda firma, ktera je povinna zverejnovat mezitimni ucetni zaverku, bude od 1.1.2005 povinna tuto predkladat plne dle IFRS,nebo ma jeste moznost zverejnovat dle puvodnich standardu.Pochopila jsem spravne, ze povinnost zverejnovat ucetni zaverku dleIFRS ma as pri rocni zaverce, tedy 31.12.2005?predem dekuji

Omlouvam se za zpozdenou odpoved, ale tuto diskusi, protoze zatim neni prilis aktivni, nesleduji tak pravidelne.

Podle IFRS 1 se povinnost aplikovat pravidla IFRS vztahuje na prvni vyrocni zpravu publikovanou podle IFRS. Napriklad, pokud by firma pouzivala kalendarni rok jako fiskalni, bylo by to 31.12.2005. Jako soucast teto vyrocni zpravy by take mely byt mezitimni zpravy, na ktere se IFRS bude take vztahovat.

IFRS se vsak nebude vztahovat na zadne zpravy (vcetne mezitimnich) publikovanych pred prvni vyrocni zpravou. IFRS 1 jste proto pochopila zcela spravne (text IFRS jsem pripojil ke konci tohoto prispevku).

Je vsak nutne upozornit na dalsi zalezitost. Povinnost pouzivat IFRS nevyplyva ze samotnych IFRS, ale z regulace EU (http://europa.eu.int/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexapi!prod!CELEXnumdoc&lg=cs&numdoc=32002R1606&model=guichett).

Podle clanku 4 regulace, IFRS se budou pouzivat na kazdy fiskalni rok zacinajici 1.1.2005 nebo pozdeji. Napriklad, pokud by firma pouzivala fiskalni rok, ktery zacina 1. rijna, “prvni rok podle IFRS” by zacal bezet az 1.10.2005 a prvni zprava by se musela vydat az k 30. zari 2006. Pouze pokud by pouzivala kalendarni rok jako fiskalni rok, tak by se prvni zprava podle IFRS musela publikovat 31.12.2005.

IFRS 1, odst. 2 An entity shall apply this IFRS in:

(a) its first IFRS financial statements; and

(b) each interim financial report, if any, that it presents under IAS 34 Interim Financial Reporting for part of the period covered by its first IFRS financial statements.

Odst 3: An entity's first IFRS financial statements are the first annual financial statements in which the entity adopts IFRSs ...

Přidat komentář