kapitalizovaný úrok

dobrý deň, mala by som otázku týkajúcu sa ,,kapitalizovaný úrok,,  podľa IAS/IFRS. Môžu sa úroky z úveru zahrnúť do obstarávacej ceny /tá časť úrokov, ktorá bola zaplatená do dňa uvedenia majetku do užívania/dlhobého majetku, alebo sa účtujú priamo do nákladov? Ďakujem

Dobry den,

Nejenže se může, od 1.1.2009 se musí.  Novelizace IAS 23 tuto povinnost zavedla.

A nejedná se jen o úrok, ale o veškeré výpůjční náklady (IAS 23.6 a – e)

Také, je povinnost kapitalizovat nejen specificky výpůjčný náklad (IAS 23.12) ale také obecný (IAS 23.14) pokud se na majetek vztahují.  Takže firma musí spočítat, jaká část všech výpůjčných nákladů ze všech závazků (nejen půjček) se na majetek vztahuje.

Nakonec dávejte pozor na ukončení kapitalizaci.  Ta konči v okamžiku kdy je možné majetek začít užívat nikoli, kdy se skutečně začne užívat. 

Například, pokud by se jednalo o budovu, to by byl den nebyl den kolaudace (ta se považuje za rutinní administrativní úkon), ale den kdy se dokončí všechny významné stavební práce a je možné budovu začít (po fyzické stránce) užívat (IAS 23.23).

Dobrý den,

platí u kapitalizace úroku stejná pravidla v GAAPu i IFRS? Mám na mysli zejména ty oblasti, které jste zmínil ve své předchozí odpovědi.

Děkuji

Dobrý deň pán Mládek,

 

prajem šťastný nový rok, zdravie, spokojnosť a dobrých klientov:-). Obraciam sa na Vás s otázkou ohľadom kapitalizácie úrokov. Platí kapitalizácia aj na hnuteľný hmotný majetok (významné dopravné prostriedky) pre klienta, ktorý vykonáva verejnú prepravnú službu? Významným spôsobom sa vynovil vozový park, ktorý sa bude niekoľko rokov financovať z vysokého úveru a samozrejme s vysokými úrokmi aj inými poplatkami. Prečítala som viacero zdrojov, ale nie som si celkom istá, či tomu rozumiem dobre.

Srdečná vďaka

Ing. Cvečková

Vam take,

Ne.  Urok se u vozoparku kapetalizovat nemuze.

Podle IAS 23 se urok muze kapetalizovat jen pokud porizeni trva dlouho (obvykle vic nez rok). 

Standard toto vsak defunuje tak, ze trva znacnou dobu nez je majetek pripraven na sve uzivani/prodej.

Protoze kazdy vuz vozoparku ma vlastni, samostatnou funkcnost, IAS 23 se nemuze aplikovat na celou skupinu "vozopark" ale musi se aplikovat na jednotlive vozy.

Protoze kazdy vuz se muze pouzivat v podstate i hned po svem porizeni, podminka "znacna doba" se nesplnila.

Urok bezne kapetalizuje jen u staveb (nebo velkych celku jako treba lodi). 

Obcas se da zahrnout i do vyrobnych linek ale to jen pokud ne nutne dokoncit celou linku (poridit posledni stroj) pred tim nez ma funkcnost (muze se na ni zacit vyrabet).

Proto, pokud by jste chtela kapetalizovat urok u vozoparku, musela by jste dokazat ze neni mozne uzivat ani jeden vuz do te doby nez se neporidi posledni vuz. 

Ja osobni si nedokazu predstavit situaci kde by se tato podminka mohla splnit.

Ďakujem pekne za pomoc, už je mi to zrejmé.

Prosím o radu, ako si môžem vypočítať úrok u pôžičky z nebankovej spoločnosti, ak sú splátky týždenné a úver bol poskytnutý 30.10. 2012 na dobu 60 týždňov?

na to je tato excelova funkce


=RATE(C43,-C39,C42,0,0,0.1)


=Rate(number payments, payment, present value, future value, type, estimate)


 

Bohužiaľ, na to nestačím a musím to dokázať , že bol vypočítaný zle.

Přidat komentář