Intangible assets

Zdravim p. Mladek, asi som zle zaradila svoj dotaz do otevrena rubrika tak este raz chcela by som Vas poprosit o nejaky zdroj k oceňovaniu a vykazovaniu nehmotnych aktiv, (hlavne R&D) a software podla US GAAP. Pri pisani odborneho clanku som vychadzala hlavne z SFAS 142, 141, 2, 121, 86, avsak pre recenzenta to nie je postacujuce. Poprosim Vas este nejaky zdroj k modelom ocenovania aktiv a zavazkov. Vdaka

Dobry den,

Co píšete? Odborný článek nebo diplomovou práci?

Proč se ptám? Netuším, proč standardy US GAAP (jediný oficiálně platný zdroj) „pre recenzenta nie je postacujuce“, když postačují účetním, auditům, regulátorům i soudům.

Mne se zdá, že ten Váš recenzent danému tématu asi příliš nerozumí. Pokud náhodou vede Vaši diplomovou práci, spíš než o novém zdroji, bych uvažoval o novém vedoucím -- o někom, kdo Vám pomůže pochopit podstatu US GAAP, místo toho, aby kladl neracionální požadavky (když chce vědět jak se oceňuje R&D podle US GAAP, tipoval bych, že US GAAP sám osobně nikdy nečetl).

Jinak, Váš seznam vyhlášek je poněkud zastaralý. FASB nejen vydal FAS 157, který upravuje vyčíslení reálné hodnoty ve všech situacích (včetně nehmotného majetku), ale také FAS 141(R), který významně změnil oceňování majetku při obchodních kombinacích, a poprvé v moderní historii připustil, že výzkum a vývoj se vůbec, podle US GAAP, ocenit dá (ale jen pokud se pořídil v rámci obchodní kombinace).

Tyto a ostatní standardy a interpretace si můžete prohlídnout na:

www.fasb.org/st/

Jinak, mě text US GAAP při aplikaci US GAAP obvykle stačí, takže jsem žádné další zdroje (na rozdíl od Vašeho recenzenta) zatím nepotřeboval. Nicméně, na stránce:

http://valuationresources.com/Publications/Intangible.htm

najdete seznam různých publikací, které se danému tématu věnují. Za jejich kvalitu, protože jsem žádné nečetl, však neručím.

Také se můžete podívat na stránky:

www.appraisalfoundation.org

nebo:

www.ivsc.org

Tyto organizace sdružují znalce a publikují znalecké standardy. Protože však tyto standardy nejsou oficiálně platnou součástí US GAAP, jejich aplikovatelnost na dané téma je omezená.

Na Vasu otazku co pisem - pisem PhD, avsak jednou z podmienok k dizertacii je okrem ineho aj odborny clanok. Pisala som o nehmotnych aktivach v US GAAP (nepresiel recenziou). Vychadzala som okrem samotnych standardov a Wiley GAAP, z praxe, nakolko som posobila v ako hl. uctovnik v spolocnostiach kotovanych na US burzach aj doma aj v zahranicii. No, ale co sa da robit. ..... asi som ich nepochopila :)
V kazdom pripade Vam dakujem za linku ku zdrojom.

Tak to jo. Možná recenzent se trochu vyzná :-)

Jinak, pokud chcete, článek mne pošlete a zkusím poradit.

Mailovou adresu nechci dávat na net (přitahuje spam) ale je: moje přímeni zavináč adresa těchto stránek.

Přidat komentář