Your browser does not support JavaScript!

IFRS-leasing

 Dobrý den, chtěl bych velmi poprosit o informaci k postupu účtování a odepisování u leasingu. Jedná se o případ finančního leasingu, kdy je stanovena vstupní hodnota předmětu leasingu 1000000,- Kč. Doba trvání leasingové smlouvy je stanovena na 7 let. Životnost majetku je 10 let (tj.120 měsíců). Společnost bude v průběhu platit leasingové splátky ve výši 10.000 Kč měsíčně a je stanoveno opční právo -- kdy společnost na konci doby leasingu odkoupí majetek za cenu 5000,- KčBude dle IFRS správně nastaven postup když:Majetek bude na počátku zařazen ve výši 1.000.000,- KčPro zjednodušení by byl lineárně odepisován.Roční odpis tak bude 100.000,- Kč (za dobu leasingu bude odepsáno 700.000,- Kč) Nebo je třeba při zařazení zohlednit ve vstupní hodně leasingu odkupní cenu, tj. ponížit pro odepisování vstupní hodnotu předmětu o 5000,- Kč a těchto 5000,- Kč začít v IFRS odepisovat až po skončení leasingu, tedy v době kdy se předmět leasingu stane majetkem společnosti?  Suma splátek, které bude muset společnost uhradit v průběhu leasingu a odkupní ceny za majetek bude činit 1205000,- Kč. Je možné v IFRS říct, že rozdíl mezi vstupní hodnoutou leasingu a sumou splátek (včetně odkupní ceny) je hodnotou úroku? Nebo je třeba závazek (tj. sumu, kterou je společnost povinna uhradit) rozdělit v IFRS na dvě části - tj.část běžných splátek (které jsou úročeny dle splátkového kalendáře) a na část odkupní ceny (která dle splátkového kalendáře úročena není). Zároveň bych se chtěl zeptat, jak by mělo vypadat účtování v takovémto případě na konci leasingové smlouvy. Jak by měla být zaúčtována odkupní cena. (Vím, že společnost v rámci českého účetnictví, bude na konci doby leasingu účtovat odkupní cenu jako částku pořízení majetku, tedy na účet 042 respektive 022 ... a v rámci převodového můstku mezi českým účetnictvím a IFRS účetnictvím by byla hodnota 5000,- Kč navedena do IFRS) Chtěl bych Vás velmi poprosit, zda by jste mi případnou odpověď mohli poslat na můj mail.

Dobry den,

pokud  se majetek nebude vracet (zustane najemci nebo je najemcem odkoupen), bude se odepisovat po dobu jeho zivotnosti (stejne jako podobny majtek ktery firma vlastni). 

Pokud je tato zivotnost skutecne 10 let, majetek se bude odepisovat 10 let.  Spravne se take nebude odepisovat k nule, ale ke zbytkove hodnote (castka, za kterou se ocekava, ze se po vyrazeni proda).

Splatky leasingu nemaji na odpisy majetku zadny vliv.  Jedine, co by mohlo ovlivnit, je hodnota, ve ktere se majetek zauctuje.  Pokud by soucasna hodnota splatek byla nizsi nez hodnota majetku, majetek by se musel zauctovat v te nizsi hodnote (diskontuje se, mimochodem, prirustkovou urokovou sazbou najemce).

Kazdopadne, bez ohledu jaka porizovaci hodnota se pouzije, rozdilem mezi ni a souctem splatek (cena odkupu se povazuje za posledni splatku) je (odlozeny) urok.

Tento urok se vsak nemuze jednoduse casove rozlisit, musi se uctovat metodou efektivni urokove sazby (ucetnictvi vypada temer stejne jako u pujcky).

Kazdopadne, priklad jak by se leasing uctoval podle IFRS (a take US GAAP) najdete zde (gaap.cz/_public/1-GAAP-IFRS.pdf), na strankach 96 az 99.

Jinak, splatky 10.000 mesicne daji jen 840.000 celkem.

Přidat komentář