Your browser does not support JavaScript!

IFRS 15

Dobrý den,

prosím, píši diplomovou práci na téma Vykazování výnosů v účetních systémech, kde porovnávám vykazování výnosů z dlouhodobé smlouvy o stavbě budovy podle českých účetních předpisů ve srovnání s mezinárodními účetními předpisy IAS/IFRS.

Chtěla bych se zeptat, jak se prakticky zaúčtuje zádržné (pozastávka) podle IFRS 15, pokud není považováno za finanční komponentu? Myslím si, že tato problematika není ve standardu řešena a tak jsem se chtěla zeptat, jestli by řešení nešlo například odvodit z US GAAP?

Potřebuji v mé práci ukázat postupné vykázaní výnosů během doby trvání zakázky (zvolila jsem např. metodu vstupů) a nevím, jak do toho prakticky zakomponovat zaúčtování zádržného.

Děkuji předem za odpověď.

Dobry den,

je zbytecne se odvolavat na US GAAP, protoze IFRS 15 a ASC 606 jsou konvergovane standardy, tudiz zadne rozdily mezi nimi nejsou (jen par opravdu malych drobnosti). Kazdopadne, ani jeden o konkretnich ucetnich metodach (na rozdil od CUS) nehovori.  Muze se proto zvolit jakakoliv metoda, ktera je konzistentni s jejich pozadavky.  V praxi se bezne pouziva POC (potazmo cost to cost).

Pri aplikaci POC zadrzne jednoduse zustane viset na ucte "contract in progress" do doby, nez ho zakaznik zaplati. Protoze se jedna o obdobu zalohy placene, nemusi se (na rozdil od zaloh prijatych) diskontovat.

Přidat komentář