Hodnota majetku v GAAP

Dobry den,mam k vam jednu otazku. V ceskem uctu zaradim majetek dle dodavatelske faktury dejme tomu v hodnote 100.000 CZK. Podle GAAPujej zaradim v jake vysi? V ekvivalentu v $ dejme tomu 100.000/22= 4545$, kde 22 je kurz CZK/USD anebo se zarazuje jen nejaka pomerna cast, dejme tomu 35.40%??diky, Roman

Dobrý den,

otázka ocenění majetku je složitá (jedna z nejsložitějších). Nicméně, k Vaší otázce - nepleťte si US GAAP s měnou.

US GAAP nepředepisuje, v jaké měně firma musí účtovat, či vykazovat.

Například česká firma může vydat závěrku podle US GAAP v českých korunách.

Pokud však firma účtuje v CZK a vykazuje například v USD, bude provádět tzv. převod. Metoda, která se obvykle k tomu používá, je metoda současného kurzu, kde se veškerý majetek a závazky přepočítají v kurzu dne závěrky (výnosy a náklady pak v kurzu dne transakce nebo vážením průměru za období).

Dobry den, mozna jsme se presne nepochopili. Zkusim jeste jednou:
Vedeme ucetnictvi dle ceskych legislativ a nase HQ v zahranici dle GAAPu. Ja zaradim majetek dle dodavatelske faktury napr. HW za 100.000 CZK a kdyz se podivam do jejich corporatnich knih, vidim ten samy majetek zarazen v hodnote 4545.45$ (interni kurz k dolaru 22 CZK). Otazka je zda je nejaky predpis v gaapu v jake vysi zarazovat majetek. Nechapu proc ho nezaradi take za 100.000 ale v podstate zaradi 35% ze 100.000. Diky moc za odpoved. rp

Já jsem pochopil Vaši otázku.

Za prvé, to, že vedete vaše místní účetnictví podle CNS, znamená, že ho nevedete podle US GAAP. Pokud vaše matka pouze vezme toto místní účetnictví a konsoliduje ho, porušuje tím US GAAP. Tento postup nemusí vadit auditorovi (pokud se jedná o nemateriální místní pobočku), ale v žádném případě se nedá považovat za správný.

Za druhé, otázka ocenění majetku je (jak už jsem naznačil) složitější než pouze zaúčtování faktury. US GAAP má celkem rozsáhlé a podrobné postupy pro vedlejší náklady (třeba přeprava, instalace, poplatky zprostředkovatelům, náklady na vyřazení, atd.), které obvykle vznikají u většiny majetku. Podobně má jiná pravidla pro odpisy a zbytkové hodnoty, což bude mít vliv na hodnotu majetku po celou dobu jeho užívání.

Za třetí, cizí měny upravuje vyhláška SFAS 52. Podle této vyhlášky, pokud dcera stanovila jinou funkční měnu (měna, ve které dcera zaznamená většinu příjmů, výdajů, a ve které musí platit své závazky) než matka, provádí konverzi prostřednictvím metody současného kurzu.

Postup je následující. Při pořízení se majetek zařadí do účetnictví v místní měně (která by zároveň měla být jak účetní, tak funkční - pokud není, nastávají komplikace), pokud byl v této měně koupen. Pokud byl koupen v jiné měně, zařadí se v kurzu toho dne. Na konci období (a na konci každého dalšího období) se majetek převede na funkční měnu matky kurzem toho dne. Zároveň se také stejným kurzem převede oprávka spojená s majetkem.

Pokud vaše firma zvolila jiný postup, nepostupuje v souladu se zmíněnou vyhláškou (kterou si můžete sám přečíst na adrese http://www.fasb.org/st/#fas52).

Pokud se chcete dozvědět, jak se s tímto (a podobnými problémy) v praxi vypořádat, budete se muset zúčastnit nějakého školení, které na téma dodržování US GAAP pořádám, nebo si můžete objednat poradenské služby, během kterých s Vámi můžu probrat vaši specifickou situaci a doporučit možný postup.

Přidat komentář